Słowo Boże na dziś

1727375777889

Komentarz

  • "Jeśli razem z Chrystusem powstaliście z martwych, szukajcie tego, co w górze,
    gdzie przebywa Chrystus, zasiadający po prawicy Boga."
    Kol 3, 1
    Podziękował(a) 2Katanna Mle
  • "To wam powiedziałem, abyście pokój we Mnie mieli. Na świecie doznacie ucisku, ale odwagi! Ja zwyciężyłem świat»."
    J 16,29-33
    Podziękował(a) 2Katanna Mle
  • Jezus powiedział do swoich uczniów:

    «Jak Mnie umiłował Ojciec, tak i Ja was umiłowałem. Trwajcie w miłości mojej! Jeśli będziecie zachowywać moje przykazania, będziecie trwać w miłości mojej, tak jak Ja zachowałem przykazania Ojca mego i trwam w Jego miłości.

    To wam powiedziałem, aby radość moja w was była i aby radość wasza była pełna.

    To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem. Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich.

    Wy jesteście przyjaciółmi moimi, jeżeli czynicie to, co wam przykazuję. Już was nie nazywam sługami, bo sługa nie wie, co czyni jego pan, ale nazwałem was przyjaciółmi, albowiem oznajmiłem wam wszystko, co usłyszałem od Ojca mego.

    Nie wy Mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i by owoc wasz trwał – aby Ojciec dał wam wszystko, o cokolwiek Go poprosicie w imię moje. To wam przykazuję, abyście się wzajemnie miłowali».
    J 15, 9-17
    Podziękował(a) 1Mle
  • "W czasie Ostatniej Wieczerzy Jezus, podniósłszy oczy ku niebu, modlił się tymi słowami:

    «Ojcze Święty, zachowaj ich w Twoim imieniu, które Mi dałeś, aby tak jak My stanowili jedno. Dopóki z nimi byłem, zachowywałem ich w Twoim imieniu, które Mi dałeś, i ustrzegłem ich, a nikt z nich nie zginął z wyjątkiem syna zatracenia, aby się wypełniło Pismo.

    Ale teraz idę do Ciebie i tak mówię, będąc jeszcze na świecie, aby moją radość mieli w sobie w całej pełni. Ja im przekazałem Twoje słowo, a świat ich znienawidził za to, że nie są ze świata, jak i Ja nie jestem ze świata. Nie proszę, abyś ich zabrał ze świata, ale byś ich ustrzegł od złego. Oni nie są ze świata, jak i Ja nie jestem ze świata.

    Uświęć ich w prawdzie. Słowo Twoje jest prawdą. Jak Ty Mnie posłałeś na świat, tak i Ja ich na świat posłałem.
    A za nich Ja poświęcam w ofierze samego siebie, aby i oni byli uświęceni w prawdzie».
    J 17,11b-19
    Podziękował(a) 1Mle
  • Komentarz:

    "Niepokonani, bo zjednoczeni"
    ks. Przemysław Pojasek

    "Jesteśmy świadkami pokornej rozmowy Syna z Ojcem w czasie Ostatniej Wieczerzy. Wszystko, co dotychczas Jezus w swoim życiu czynił, robił w imieniu Boga. Teraz, kiedy odchodzi, prosi by Wszechmogący zachował w Swoim imieniu tych, którzy poszli za Nim. W ten sposób pokazuje, że ma świadomość niebezpieczeństwa rozproszenia i podziałów, które czekają Apostołów. Wie też, że tylko jedność wokół Bożego imienia może ich ocalić. Pragnie tej jedności wspólnot, aby mogły się przeciwstawić światu, który w nienawiści będzie ich prześladować.

    Tylko zjednoczony na wzór Ojca i Syna Kościół nie zostanie pokonany. Relacja między Apostołami powinna więc być odbiciem miłości trynitarnej. Uzdalniać do tego, by byli w stanie poświęcić całe swoje życie dawaniu świadectwa prawdy o Bogu. Misja Apostołów nie odbiega od tej, którą miał sam Chrystus. Co więcej, jej powodzenie zależy właśnie od jedności we wspólnocie. Bo skoro Chrystus przyszedł zgromadzić, zjednoczyć dzieci Boże, by powstała jedna owczarnia i jeden Pasterz, to również Jego naśladowcy w tym kierunku powinni zmierzać.

    Mają ku temu odpowiednie narzędzia, które przekazał im Nauczyciel. Dał im słowo Ojca, przykład wypełnienia Jego woli, a teraz prosi, by Bóg „ich ustrzegł od złego” i uświęcił w prawdzie. A ona jest taka, że uczniowie Chrystusa nie są już ze świata. Żyją w nim, ale już do niego nie należą. Ich życie bowiem się nie kończy, ale trwa w Bogu. Dlatego powinni żyć w opozycji do tego, co proponuje im świat. A siłę czerpać z prawdy o swoim pochodzeniu i rozpoczętym już życiu wiecznym. Wówczas smutek ich zamieni się w radość i to w całej pełni."
    https://opoka.org.pl/liturgia
  • Dz 20, 28-38
    Paweł powiedział do starszych Kościoła efeskiego:
    Uważajcie na samych siebie i na całe stado, w którym Duch Święty ustanowił was biskupami, abyście kierowali Kościołem Boga, który On nabył własną krwią. Wiem, że po moim odejściu wejdą między was wilki drapieżne, nie oszczędzając stada. Także spośród was samych powstaną ludzie, którzy głosić będą przewrotne nauki, aby pociągnąć za sobą uczniów. Dlatego czuwajcie, pamiętając, że przez trzy lata w dzień i w nocy nie przestawałem ze łzami upominać każdego z was. A teraz polecam was Bogu i słowu Jego łaski, władnemu zbudować i dać dziedzictwo ze wszystkimi świętymi. Nie pożądałem srebra ani złota, ani szaty niczyjej. Sami wiecie, że te ręce zarabiały na potrzeby moje i moich towarzyszy. We wszystkim pokazałem wam, że tak pracując, trzeba wspierać słabych i pamiętać o słowach Pana Jezusa, które On sam wypowiedział: „Więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu”». Po tych słowach upadł na kolana i modlił się razem z nimi wszystkimi. Wtedy wszyscy wybuchnęli wielkim płaczem. Rzucali się Pawłowi na szyję i całowali go, smucąc się najbardziej z tego, co powiedział: że już nigdy go nie zobaczą.Potem odprowadzili go na okręt.
    Podziękował(a) 1Mle
  • "Ja, Jan, usłyszałem donośny głos mówiący w niebie: «Teraz nastało zbawienie, potęga i królowanie Boga naszego i władza Jego Pomazańca, bo oskarżyciel braci naszych został strącony, ten, co dniem i nocą oskarża ich przed Bogiem naszym.
    A oni zwyciężyli dzięki krwi Baranka i dzięki słowu swojego świadectwa i nie umiłowali dusz swych aż do śmierci.
    Dlatego radujcie się, niebiosa oraz ich mieszkańcy».
    Ap 12, 10-12a
    Podziękował(a) 1Mle
  • "Szukałem pomocy u Pana, a On mnie wysłuchał *
    i wyzwolił od wszelkiej trwogi.

    Spójrzcie na Niego, a rozpromienicie się radością, *
    oblicza wasze nie zapłoną wstydem.
    Oto biedak zawołał, a Pan go usłyszał, *

    Anioł Pański otacza szańcem bogobojnych, *
    aby ich ocalić.

    Skosztujcie i zobaczcie, jak dobry jest Pan, *
    szczęśliwy człowiek, który znajdzie w Nim ucieczkę."
    Ps 34,
    Podziękował(a) 1Mle
  • "W czasie ostatniej wieczerzy Jezus, podniósłszy oczy ku niebu, modlił się tymi słowami:

    «Ojcze Święty, proszę nie tylko za nimi, ale i za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie, aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili jedno w Nas, aby świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał.

    I także chwałę, którą Mi dałeś, przekazałem im, aby stanowili jedno, tak jak My jedno stanowimy. Ja w nich, a Ty we Mnie. Oby się tak zespolili w jedno, aby świat poznał, żeś Ty Mnie posłał i żeś Ty ich umiłował tak, jak Mnie umiłowałeś.

    Ojcze, chcę, aby także ci, których Mi dałeś, byli ze Mną tam, gdzie Ja jestem, aby widzieli chwałę moją, którą Mi dałeś, bo umiłowałeś Mnie przed założeniem świata.

    Ojcze sprawiedliwy! Świat Ciebie nie poznał, lecz Ja Ciebie poznałem i oni poznali, żeś Ty Mnie posłał. Objawiłem im Twoje imię i nadal będę objawiał, aby miłość, którą Ty Mnie umiłowałeś, w nich była i Ja w nich».
    J 17, 20-26
    Podziękował(a) 1Mle
  • Komentarz:

    "Abyśmy stanowili jedno
    ks. Przemysław Krakowczyk

    "Jedność, o którą dziś do swojego i naszego Ojca modli się Jezus, jest owocem miłości. Nigdy nie da się zbudować jedności międzyludzkiej, między mężem a żoną, między wychowawcą a wychowankami, między proboszczem a parafianami, albo szerzej między różnymi grupami społecznymi jeśli nie zacznie się od miłości. A miłość to życie dla drugiego.

    Właśnie taką drogą szedł patron dnia dzisiejszego św. Andrzej Bobola, patron Warszawy i całej naszej Ojczyzny. Z miłości do ludzi szedł i głosił to co miał najcenniejszego – Ewangelię i uczył życia jej duchem, ponieważ w nauczaniu Chrystusa widział ową drogocenną perłę, największy skarb, dla zdobycia którego warto poświęcić wszystko. W swoich oprawcach nie widział wrogów, ale dzieci Boże, które trzeba doprowadzić do pełni zbawienia, której źródło tryska w Kościele katolickim.

    Szedł z odwagą, narażając siebie na zniesławienia, wzgardę, a ostatecznie na okrutną śmierć. W imię miłości do ludzi, dla których pełnił swoją służbę, nie wahał się oddać własnego życia. Jest bohaterem, ponieważ zrozumiał, że miłość nie szuka swego, ale szuka za wszelką cenę dobra drugiej osoby."
    https://opoka.org.pl/liturgia
  • "Błogosław, duszo moja, Pana, *
    i wszystko, co jest we mnie, święte imię Jego.
    Błogosław, duszo moja, Pana *
    i nie zapominaj o wszystkich Jego dobrodziejstwach.
    Ps 103
    Podziękował(a) 1Mle
  • "Duch Święty was wszystkiego nauczy;
    przypomni wam wszystko, co wam powiedziałem."
    J 14, 26
    Podziękował(a) 1Mle
  • "Gdy Jezus ukazał się swoim uczniom i spożył z nimi śniadanie, rzekł do Szymona Piotra: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?»

    Odpowiedział Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham».

    Rzekł do niego: «Paś baranki moje».

    I znowu, po raz drugi, powiedział do niego: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie?»

    Odparł Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham».

    Rzekł do niego: «Paś owce moje».

    Powiedział mu po raz trzeci: «Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie?»

    Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: «Czy kochasz Mnie?» I rzekł do Niego: «Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham».

    Rzekł do niego Jezus: «Paś owce moje.

    Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci: Gdy byłeś młodszy, opasywałeś się sam i chodziłeś, gdzie chciałeś. Ale gdy się zestarzejesz, wyciągniesz ręce swoje, a inny cię opasze i poprowadzi, dokąd nie chcesz».

    To powiedział, aby zaznaczyć, jaką śmiercią uwielbi Boga. A wypowiedziawszy to, rzekł do niego: «Pójdź za Mną!»
    J 21, 15-19
    Podziękował(a) 1Mle
  • "Poślę wam Ducha Prawdy,
    On doprowadzi was do całej prawdy."
    J 16, 7. 13
    Podziękował(a) 1Mle
  • 'Jest ponadto wiele innych rzeczy, których Jezus dokonał, a które gdyby je szczegółowo opisać, to sądzę, że cały świat nie pomieściłby ksiąg, jakie trzeba by napisać.'
    J 21, 20-25
    Podziękował(a) 1Mle
  • "Kiedy nadszedł dzień Pięćdziesiątnicy, znajdowali się wszyscy razem na tym samym miejscu. Nagle dał się słyszeć z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wichru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też jakby języki ognia, które się rozdzielały, i na każdym z nich spoczął jeden. I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić."
    Dz 2, 1-11
    Podziękował(a) 1Mle
  • "Stwarzasz je, napełniając swym Duchem, *
    i odnawiasz oblicze ziemi.
    Ps 104
  • "Postępujcie według ducha, a nie spełnicie pożądania ciała. Ciało bowiem do czego innego dąży niż duch, a duch do czego innego niż ciało, i stąd nie ma między nimi zgody, tak że nie czynicie tego, co chcecie. Jeśli jednak pozwolicie się prowadzić duchowi, nie będziecie podlegać Prawu.

    Jest zaś rzeczą wiadomą, jakie uczynki rodzą się z ciała: nierząd, nieczystość, wyuzdanie, bałwochwalstwo, czary, nienawiść, spory, zawiść, gniewy, pogoń za zaszczytami, niezgoda, rozłamy, zazdrość, pijaństwo, hulanki i tym podobne. Co do nich zapowiadam wam, jak to już zapowiedziałem: ci, którzy się takich rzeczy dopuszczają, królestwa Bożego nie odziedziczą.

    Owocem zaś Ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie. Przeciw takim cnotom nie ma Prawa. A ci, którzy należą do Chrystusa Jezusa, ukrzyżowali ciało swoje z jego namiętnościami i pożądaniami. Mając życie od Ducha, do Ducha się też stosujmy."
    Ga 5, 16-25)
    Podziękował(a) 1Mle
  • 'Przybądź, Duchu Święty,
    Ześlij z nieba wzięty
    Światła Twego strumień.
    Przyjdź, Ojcze ubogich,
    Przyjdź, Dawco łask drogich,
    Przyjdź, Światłości sumień.
    O, najmilszy z gości,
    Słodka serc radości,
    Słodkie orzeźwienie.
    W pracy Tyś ochłodą,
    W skwarze żywą wodą,
    W płaczu utulenie.
    Światłości najświętsza,
    Serc wierzących wnętrza
    Poddaj Twej potędze.
    Bez Twojego tchnienia
    Cóż jest wśród stworzenia?
    Tylko cierń i nędze.
    Obmyj, co nieświęte,
    Oschłym wlej zachętę,
    Ulecz serca ranę.
    Nagnij, co jest harde,
    Rozgrzej serca twarde,
    Prowadź zabłąkane.
    Daj Twoim wierzącym,
    W Tobie ufającym,
    Siedmiorakie dary.
    Daj zasługę męstwa,
    Daj wieniec zwycięstwa,
    Daj szczęście bez miary."
    Podziękował(a) 1Mle
  • Przyjdź, Duchu Święty,
    napełnij serca swoich wiernych
    i zapal w nich ogień swojej miłości.
    Podziękował(a) 1Mle
  • Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy.
    J 15, 26-27; 16, 12-15
    Podziękował(a) 1Mle
  • "Wszyscy oni trwali jednomyślnie na modlitwie razem z niewiastami, z Maryją, Matką Jezusa, i z braćmi Jego."
    Dz 1, 12-14
    Podziękował(a) 1Mle
  • «Wszystkie moje źródła są w tobie».
    Ps 87
    Podziękował(a) 1Mle
  • Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą,
    błogosławionaś Ty między niewiastami.
    Łk 1, 28
    Podziękował(a) 1Mle
  • Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: «Niewiasto, oto syn Twój». Następnie rzekł do ucznia: «Oto Matka twoja».
    J 19, 25-34
    Podziękował(a) 1Mle
  • "Najmilsi:

    Skąd się biorą wojny i skąd kłótnie między wami?
    Nie skądinąd, tylko z waszych żądz, które walczą w członkach waszych. Pożądacie, a nie macie, żywicie morderczą zazdrość, a nie możecie osiągnąć.
    Prowadzicie walki i kłótnie, a nic nie posiadacie, gdyż się nie modlicie.
    Modlicie się, a nie otrzymujecie, bo się źle modlicie, starając się jedynie o zaspokojenie swych żądz.

    Cudzołożnicy, czy nie wiecie, że przyjaźń ze światem jest nieprzyjaźnią z Bogiem? Jeżeli więc ktoś zamierzałby być przyjacielem świata, staje się nieprzyjacielem Boga. A może utrzymujecie, że na próżno Pismo mówi: «Zazdrośnie pożąda On ducha, którego w nas utwierdził»? Daje zaś tym większą łaskę. Dlatego mówi: «Bóg sprzeciwia się pysznym, pokornym zaś daje łaskę».

    Bądźcie więc poddani Bogu, przeciwstawiajcie się natomiast diabłu, a ucieknie od was.
    Przystąpcie bliżej do Boga, to i On przybliży się do was.
    Oczyśćcie ręce, grzesznicy, uświęćcie serca, ludzie chwiejni!
    Uznajcie waszą nędzę, smućcie się i płaczcie! Śmiech wasz niech się obróci w smutek, a radość w przygnębienie.
    Uniżcie się przed Panem, a wywyższy was."
    Jk 4, 1 - 10
    Podziękował(a) 2Katanna Mle
  • "Zrzuć swą troskę na Pana, a On cię podtrzyma, *
    nigdy nie dopuści, by zachwiał się sprawiedliwy.

    Zaufaj Panu, a On cię podtrzyma."
    Ps 55
    Podziękował(a) 2Katanna Mle
  • "Nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z krzyża Pana naszego, Jezusa Chrystusa,
    dzięki któremu świat stał się ukrzyżowany dla mnie, a ja dla świata."
    Ga 6, 14
    Podziękował(a) 2Katanna Mle
  • "On usiadł, przywołał Dwunastu i rzekł do nich: «Jeśli ktoś chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich». Potem wziął dziecko, postawił je przed nimi i objąwszy je ramionami, rzekł do nich: «Kto jedno z tych dzieci przyjmuje w imię moje, Mnie przyjmuje; a kto Mnie przyjmuje, nie przyjmuje Mnie, lecz Tego, który Mnie posłał»."
    Mk 9, 30 - 37
    Podziękował(a) 2Katanna Mle
  • AgataZi powiedział(a):

    "Potem wziął dziecko, postawił je przed nimi i objąwszy je ramionami, rzekł do nich: «Kto jedno z tych dzieci przyjmuje w imię moje, Mnie przyjmuje; a kto Mnie przyjmuje, nie przyjmuje Mnie, lecz Tego, który Mnie posłał»."
    Mk 9, 30 - 37

    Nigdy chyba nie myślałam o tym fragmencie w kontekście wielodzietności. Albo np. przeciwnie, aborcji. A przecież to chyba nie byłaby nadinterpretacja - że przyjmowanie kolejnych dzieci, które nam daje Pan Bóg, jest przyjmowaniem Jego w nich.

Zostaw komentarz

PogrubionyKursywaPrzekreślenieLista numerowanaLista nieuporządkowana
Emoji
Attach file
Attach image
Wyrównaj do lewejWyśrodkujWyrównaj do prawejPrzełącz widok HTMLPrzełącz pełna stronaPrzełącz światła
Upuść obraz/plik