Słowo Boże na dziś

1757678808189

Komentarz

  • "Rodzice Jezusa chodzili co roku do Jeruzalem na Święto Paschy. Gdy miał lat dwanaście, udali się tam zwyczajem świątecznym. Kiedy wracali po skończonych uroczystościach, został młody Jezus w Jerozolimie, a tego nie zauważyli Jego rodzice. Przypuszczając, że jest wśród pątników, uszli dzień drogi i szukali Go między krewnymi i znajomymi. Gdy Go nie znaleźli, wrócili do Jeruzalem, szukając Go.

    Dopiero po trzech dniach odnaleźli Go w świątyni, gdzie siedział między nauczycielami, przysłuchiwał się im i zadawał pytania. Wszyscy zaś, którzy Go słuchali, byli zdumieni bystrością Jego umysłu i odpowiedziami.

    Na ten widok zdziwili się bardzo, a Jego Matka rzekła do Niego: «Synu, czemu nam to uczyniłeś? Oto ojciec Twój i ja z bólem serca szukaliśmy Ciebie».
    Lecz On im odpowiedział: «Czemu Mnie szukaliście? Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca?» Oni jednak nie zrozumieli tego, co im powiedział.

    Potem poszedł z nimi i wrócił do Nazaretu; i był im poddany. A Matka Jego chowała wiernie wszystkie te sprawy w swym sercu."
    Łk 2, 41-51
    Podziękował(a) 1Mle
  • Komentarz:

    "W poszukiwaniu Jezusa i siebie"
    ks. Janusz Chyła

    "Dzisiejsze wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny jest konsekwencją wczorajszej uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa. Serce Matki jest blisko serca Syna także w liturgicznej celebracji.

    Z biegiem czasu sens przeżywanych wydarzeń staje się bardziej zrozumiały. Dlatego serce jest dobrym miejsce przechowywania wspomnień. Doświadczyła tego Maryja, która rozważała Boże dzieła, począwszy od wydarzeń w Nazarecie, aż po Golgotę i trwanie ze wspólnotą uczniów na modlitwie w wieczerniku.

    Jezus, zostając jako dwunastolatek w jerozolimskiej świątyni nie zgubił się. Był tam, gdzie być powinien. Maryja z Józefem szukają nie tylko Jezusa, ale również własnego miejsca w historii zbawienia. Odnalezienie Jezusa to finał poszukiwania siebie samych.

    I my mamy szukać Jezusa, aby odnaleźć sens życia i szczęścia, które przychodzi przy okazji odnalezienia Boga. Najgłębszego sensu i radości nie znajdujemy samodzielnie, lecz możemy być przez Niego odnalezieni. Świat żyje w smutku, ponieważ szuka radości, a ona jest skutkiem ubocznym odnalezienia Boga."
    https://opoka.org.pl/liturgia
    Podziękował(a) 1Mle
  • "Z głębokości wołam do Ciebie, Panie, *
    Panie, wysłuchaj głosu mego.
    Nachyl swe ucho *
    na głos mojego błagania.

    Jeśli zachowasz pamięć o grzechach, Panie, *
    Panie, któż się ostoi?
    Ale Ty udzielasz przebaczenia, *
    aby Ci służono z bojaźnią.

    Pokładam nadzieję w Panu, †
    dusza moja pokłada nadzieję w Jego słowie, *
    dusza moja oczekuje Pana.
    Bardziej niż strażnicy poranka *
    niech Izrael wygląda Pana.

    U Pana jest bowiem łaska, *
    u Niego obfite odkupienie.
    On odkupi Izraela *
    ze wszystkich jego grzechów.


    Bóg Zbawicielem, pełnym miłosierdzia"
    Ps 130 (129)
    Podziękował(a) 1Mle
  • "Mamy tego samego ducha wiary, według którego napisano: «Uwierzyłem, dlatego przemówiłem», my także wierzymy i dlatego mówimy, przekonani, że Ten, który wskrzesił Jezusa, z Jezusem przywróci życie także nam i stawi nas przed sobą razem z wami. Wszystko to bowiem dla was, ażeby łaska, obfitująca we wdzięczność wielu, pomnażała się Bogu na chwałę.

    Dlatego to nie poddajemy się zwątpieniu, chociaż bowiem niszczeje nasz człowiek zewnętrzny, to jednak ten, który jest wewnątrz, odnawia się z dnia na dzień. Niewielkie bowiem utrapienia nasze obecnego czasu gotują bezmiar chwały przyszłego wieku dla nas, którzy się wpatrujemy nie w to, co widzialne, lecz w to, co niewidzialne. To bowiem, co widzialne, przemija, to zaś, co niewidzialne, trwa wiecznie.

    Wiemy bowiem, że kiedy nawet zniszczeje nasz przybytek doczesnego zamieszkania, będziemy mieli mieszkanie od Boga, dom nie ręką uczyniony, lecz wiecznie trwały w niebie."
    2 Kor 4, 13 – 5, 1
    Podziękował(a) 1Mle
  • "a Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony,
    przyciągnę wszystkich do siebie"
    J 12, 31b-32
    Podziękował(a) 1Mle
  • "Wznoszę swe oczy ku górom: *
    skąd nadejść ma dla mnie pomoc?
    Pomoc moja od Pana, *
    który stworzył niebo i ziemię.

    On nie pozwoli, by potknęła się twa noga, *
    ani się nie zdrzemnie Ten, który ciebie strzeże.
    Nie zdrzemnie się ani nie zaśnie *
    Ten, który czuwa nad Izraelem.

    Pan ciebie strzeże, †
    jest cieniem nad tobą, *
    stoi po twojej prawicy.
    We dnie nie porazi cię słońce *
    ani księżyc wśród nocy.

    Pan cię uchroni od zła wszelkiego, *
    ochroni twoją duszę.
    Pan będzie czuwał nad twoim wyjściem i powrotem, *
    teraz i po wszystkie czasy.

    Naszą pomocą jest Zbawiciel świata"
    Ps 121
  • "Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego Jego uczniowie. Wtedy otworzył usta i nauczał ich tymi słowami:

    «Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

    Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni.

    Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię.

    Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni.

    Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią.

    Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą.

    Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

    Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

    Błogosławieni jesteście, gdy wam urągają i prześladują was i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe o was. Cieszcie się i radujcie, albowiem wielka jest wasza nagroda w niebie. Tak bowiem prześladowali proroków, którzy byli przed wami»."
    Mt 5, 1-12
    Podziękował(a) 1Mle
  • "Śpiewajcie Panu pieśń nową, *
    albowiem uczynił cuda.
    Zwycięstwo zgotowała Mu Jego prawica *
    i święte ramię Jego.

    Wołaj z radości na cześć Pana, cała ziemio, *
    cieszcie się i weselcie, i grajcie!

    Ps 98
    Podziękował(a) 1Mle
  • "Idźcie i nauczajcie wszystkie narody,
    Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata."
    Mt 28, 19a. 20b
    Podziękował(a) 1Mle
  • I"dźcie i głoście: Bliskie już jest królestwo niebieskie. Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych, wypędzajcie złe duchy! Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie! Nie zdobywajcie złota ani srebra, ani miedzi do swych trzosów. Nie bierzcie na drogę torby ani dwóch sukien, ani sandałów, ani laski! Wart jest bowiem robotnik swej strawy.

    A gdy przyjdziecie do jakiegoś miasta albo wsi, wywiedzcie się, kto tam jest godny, i u niego zatrzymajcie się, dopóki nie wyjdziecie.

    Wchodząc do domu, przywitajcie go pozdrowieniem. Jeśli dom na to zasługuje, niech zstąpi na niego pokój wasz; jeśli zaś nie zasługuje, niech pokój wasz powróci do was». "
    Mt 10,7-13
    Podziękował(a) 1Mle
  • Strzeż mnie, o Boże, Tobie zaufałem

    Zachowaj mnie, Boże, *
    bo chronię się do Ciebie,
    mówię do Pana: *
    «Ty jesteś Panem moim».

    Pan moim dziedzictwem i przeznaczeniem, *
    to On mój los zabezpiecza.
    Zawsze stawiam sobie Pana przed oczy, *
    On jest po mojej prawicy, nic mną nie zachwieje.

    Ty ścieżkę życia mi ukażesz, *
    pełnię radości przy Tobie
    i wieczne szczęście *
    po Twojej prawicy."
    Ps 16 (15)
    Podziękował(a) 2Katanna Mle
  • "Naucz mnie, Boże, chodzić Twoimi ścieżkami,
    prowadź mnie w prawdzie według swych pouczeń."
    Ps 25 (24), 4b. 5a
    Podziękował(a) 3Honi Katanna Mle
  • "tam gdzie przejdziesz, wzbudzasz urodzaje.'
    Ps 65 (64),
    Podziękował(a) 1Mle
  • "Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali,
    tak jak Ja was umiłowałem."
    J 13, 34
    Podziękował(a) 2Honi Mle
  • "Jezus powiedział do swoich uczniów:

    «Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego.

    Słyszeliście, że powiedziano przodkom: „Nie zabijaj!”; a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi. A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi. A kto by rzekł swemu bratu: „Raka”, podlega Wysokiej Radzie. A kto by mu rzekł: „Bezbożniku”, podlega karze piekła ognistego.

    Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam sobie przypomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw tam dar swój przed ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim. Potem przyjdź i dar swój ofiaruj.

    Pogódź się ze swoim przeciwnikiem szybko, dopóki jesteś z nim w drodze, by cię przeciwnik nie wydał sędziemu, a sędzia dozorcy, i aby nie wtrącono cię do więzienia. Zaprawdę, powiadam ci: Nie wyjdziesz stamtąd, dopóki nie zwrócisz ostatniego grosza»."
    Mt 5, 20-26
    Podziękował(a) 1Mle
  • "Szukam, o Panie, Twojego oblicza

    Usłysz, Panie, kiedy głośno wołam, *
    zmiłuj się nade mną i mnie wysłuchaj.
    O Tobie mówi serce moje: *
    «Szukaj Jego oblicza!»

    Będę szukał oblicza Twego, Panie. *
    Nie zakrywaj przede mną swojej twarzy,
    nie odtrącaj w gniewie Twego sługi. *
    Ty jesteś moją pomocą, więc mnie nie odrzucaj.

    Wierzę, że będę oglądał dobra Pana *
    w krainie żyjących.
    Oczekuj Pana, bądź mężny, *
    nabierz odwagi i oczekuj Pana."
    Ps 27 (26)
    Podziękował(a) 1Mle
  • "Jawicie się jako źródło światła w świecie,
    trzymając się mocno Słowa Życia."
    Flp 2, 15d. 16a
    Podziękował(a) 1Mle
  • «Słyszeliście, że powiedziano: „Nie cudzołóż”. A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa.

    Jeśli więc prawe twoje oko jest ci powodem do grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało być wrzucone do piekła. I jeśli prawa twoja ręka jest ci powodem do grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało iść do piekła."
    Mt 5, 27-32
    Podziękował(a) 1Mle
  • Zachowaj mnie, Boże, bo chronię się do Ciebie, *
    mówię do Pana: «Ty jesteś Panem moim».
    Pan moim dziedzictwem i przeznaczeniem, *
    to On mój los zabezpiecza.

    Błogosławię Pana, który dał mi rozsądek, *
    bo serce napomina mnie nawet nocą.
    Zawsze stawiam sobie Pana przed oczy, *
    On jest po mojej prawicy, nic mną nie zachwieje.

    Dlatego cieszy się moje serce i dusza raduje, *
    a ciało moje będzie spoczywać bezpiecznie,
    bo w kraju zmarłych duszy mej nie zostawisz *
    i nie dopuścisz, bym pozostał w grobie."
    Ps 16 (15)
    Podziękował(a) 1Mle
  • Nakłoń me serce do Twoich napomnień,
    obdarz mnie łaską Twojego Prawa.
    Ps 119 (118),
    Podziękował(a) 1Mle
  • Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi».
    Mt 5, 33-37
    Podziękował(a) 1Mle
  • I wszystkie drzewa na polu poznają, że Ja jestem Pan, który poniża drzewo wysokie, który drzewo niskie wywyższa, który sprawia, że drzewo zielone usycha, który zieloność daje drzewu suchemu. Ja, Pan, rzekłem i to uczynię».
    Ez 17, 22-24
    Podziękował(a) 2Katanna Mle
  • "Dobrze jest dziękować Panu, *
    śpiewać Twojemu imieniu, Najwyższy,
    rano głosić Twoją łaskawość, *
    a wierność Twoją nocami."
    Ps 92 (91)
    Podziękował(a) 2Katanna Mle
  • "Mając ufność, wiemy, że jak długo pozostajemy w ciele, jesteśmy pielgrzymami, z daleka od Pana. Albowiem według wiary, a nie dzięki widzeniu postępujemy. Mamy jednak nadzieję i chcielibyśmy raczej opuścić nasze ciało i stanąć w obliczu Pana.

    Dlatego też staramy się Jemu podobać, czy to gdy z Nim, czy gdy z daleka od Niego jesteśmy. Wszyscy bowiem musimy stanąć przed trybunałem Chrystusa, aby każdy otrzymał zapłatę za uczynki dokonane w ciele, złe lub dobre."
    2 Kor 5, 6-10
    Podziękował(a) 2Katanna Mle
  • "Jezus mówił do tłumów:

    «Z królestwem Bożym dzieje się tak, jak gdyby ktoś nasienie wrzucił w ziemię. Czy śpi, czy czuwa, we dnie i w nocy, nasienie kiełkuje i rośnie, sam nie wie jak. Ziemia sama z siebie wydaje plon, najpierw źdźbło, potem kłos, a potem pełne ziarno w kłosie. Gdy zaś plon dojrzeje, zaraz zapuszcza sierp, bo pora już na żniwo».
    Mk 4, 26-34
    Podziękował(a) 2Katanna Mle
  • "Usłysz, Panie, moje słowa, *
    zważ na moje jęki.
    Wytęż słuch na głos mojej modlitwy, *
    Królu mój i Boże.

    Bo Ty nie jesteś Bogiem, *
    któremu miła nieprawość,
    zły nie może przebywać u Ciebie, *
    nie ostoją się przed Tobą nieprawi.

    Nienawidzisz wszystkich, *
    którzy zło czynią.
    Zgubę zsyłasz na każdego, kto kłamie. *
    Pan brzydzi się człowiekiem podstępnym i krwawym.

    Wysłuchaj, Panie, głos mojej modlitwy"

    Ps 5
    Podziękował(a) 1Mle
  • "Twoje słowo jest pochodnią dla stóp moich, Panie,
    i światłem na mojej ścieżce."
    Ps 119 (118)
    Podziękował(a) 1Mle
  • "Jezus powiedział do swoich uczniów:

    «Słyszeliście, że powiedziano: „Oko za oko i ząb za ząb!” A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu: lecz jeśli cię ktoś uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi. Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz. Zmusza cię ktoś, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące. Daj temu, kto cię prosi, i nie odwracaj się od tego, kto chce pożyczyć od ciebie»."
    Mt 5, 38-42
    Podziękował(a) 1Mle
  • "Zmiłuj się nade mną, Boże, w łaskawości swojej, *
    w ogromie swej litości zgładź moją nieprawość.
    Obmyj mnie zupełnie z mojej winy *
    i oczyść mnie z grzechu mojego.

    Uznaję bowiem nieprawość moją, *
    a grzech mój jest zawsze przede mną.
    Przeciwko Tobie samemu zgrzeszyłem *
    i uczyniłem, co złe jest przed Tobą.

    Zmiłuj się, Panie, bo jesteśmy grzeszni"
    Ps 51 (50),
    Podziękował(a) 2Katanna Mle
  • "Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali,
    tak jak Ja was umiłowałem."
    J 13, 34
    Podziękował(a) 2Katanna Mle

Zostaw komentarz

PogrubionyKursywaPrzekreślenieLista numerowanaLista nieuporządkowana
Emoji
Attach file
Attach image
Wyrównaj do lewejWyśrodkujWyrównaj do prawejPrzełącz widok HTMLPrzełącz pełna stronaPrzełącz światła
Upuść obraz/plik