Słowo Boże na dziś

1535456585989

Komentarz

  • "Bóg pierwszy nas umiłował i posłał swojego Syna
    jako ofiarę przebłagalną za nasze grzechy."
    1 J 4, 10b
    Podziękował(a) 1Mle
  • "Na to Jezus rzekł do niego: «Dziś zbawienie stało się udziałem tego domu, gdyż i on jest synem Abrahama. Albowiem Syn Człowieczy przyszedł odszukać i zbawić to, co zginęło»."
    Łk 19,1-10
    Podziękował(a) 2Madzikg Mle
  • "Strzeż mnie jak źrenicy oka, *
    ukryj mnie w cieniu Twych skrzydeł.
    A ja w sprawiedliwości ujrzę Twe oblicze, *
    ze snu powstając, nasycę się Twoim widokiem.

    Gdy zmartwychwstanę, będę widział Boga"
    Ps 17
    Podziękował(a) 2Katanna Mle
  • "Nie wy Mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem,
    abyście szli i owoc przynosili."
    J 15, 16
    Podziękował(a) 2Katanna Mle

  • «Składaj Bogu dziękczynną ofiarę, *
    spełnij swoje śluby wobec Najwyższego.
    I wzywaj Mnie w dniu utrapienia, *
    wyzwolę ciebie, a ty Mnie uwielbisz».

    Temu, kto prawy, ukażę zbawienie"
    Ps 50
    Podziękował(a) 2Katanna Mle
  • "Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
    lecz słuchajcie głosu Pańskiego."
    Ps 95 (94), 8a. 7d
    Podziękował(a) 2Katanna Mle
  • ,"Gdy Jezus był już blisko Jerozolimy, na widok miasta zapłakał nad nim i rzekł: «O gdybyś i ty poznało w ten dzień to, co służy pokojowi! Ale teraz zostało to zakryte przed twoimi oczami.

    Bo przyjdą na ciebie dni, gdy twoi nieprzyjaciele otoczą cię wałem, oblegną cię i ścisną zewsząd. Powalą na ziemię ciebie i twoje dzieci z tobą, a nie zostawią w tobie kamienia na kamieniu za to, żeś nie rozpoznało czasu twojego nawiedzenia».
    Łk 19, 41-44
    Podziękował(a) 2Katanna Mle
  • Bądź błogosławiony po wszystkie wieki, *
    Panie, Boże ojca naszego, Izraela,
    Twoja jest wielkość, moc i sława, majestat i chwała, *
    bo wszystko, co jest na niebie i ziemi, Twoje jest, Panie."
    1 Krn 29, 10b-11b. 11c-12
    Podziękował(a) 1Mle
  • Moje owce słuchają mego głosu,
    Ja znam je, a one idą za Mną.
    J 10, 27
    Podziękował(a) 1Mle
  • Jezus wszedł do świątyni i zaczął wyrzucać sprzedających w niej. Mówił do nich: «Napisane jest: „Mój dom będzie domem modlitwy”, a wy uczyniliście go jaskinią zbójców».
    Łk 19, 45-48
    Podziękował(a) 1Mle
  • Chwalić Cię będę, Panie, całym sercem moim, *
    opowiem wszystkie cudowne Twe dzieła.
    Cieszyć się będę i radować Tobą, *
    zaśpiewam psalm na cześć Twego imienia, Najwyższy.

    Będę się cieszył z Twej pomocy, Boże
    Ps 9
    Podziękował(a) 1Mle
  • 'Nasz Zbawiciel, Jezus Chrystus, śmierć zwyciężył,
    a na życie rzucił światło przez Ewangelię."
    2 Tm 1, 10b
    Podziękował(a) 1Mle
  • " Jezus im odpowiedział: «Dzieci tego świata żenią się i za mąż wychodzą. Lecz ci, którzy uznani zostaną za godnych udziału w świecie przyszłym i w powstaniu z martwych, ani się żenić nie będą, ani za mąż wychodzić. Już bowiem umrzeć nie mogą, gdyż są równi aniołom i są dziećmi Bożymi, będąc uczestnikami zmartwychwstania.

    Bóg nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych; wszyscy bowiem dla Niego żyją».
    Łk 20, 27-40
    Podziękował(a) 1Mle
  • "Tak mówi Pan Bóg:
    «Oto Ja sam będę szukał moich owiec i będę sprawował nad nimi pieczę.
    Jak pasterz dokonuje przeglądu swojej trzody, gdy znajdzie się wśród rozproszonych owiec, tak Ja dokonam przeglądu moich owiec i uwolnię je ze wszystkich miejsc, dokąd się rozproszyły w dni ciemne i mroczne.

    Ja sam będę pasł moje owce i Ja sam będę je układał na legowisku» – mówi Pan Bóg.
    «Zagubioną odszukam, zabłąkaną sprowadzę z powrotem, skaleczoną opatrzę, chorą umocnię, a tłustą i mocną będę ochraniał. Będę pasł sprawiedliwie».
    Ez 34, 11-12. 15-17
    Podziękował(a) 3Madzikg MartaB Mle
  • Pan jest moim pasterzem, *
    niczego mi nie braknie,
    pozwala mi leżeć *
    na zielonych pastwiskach.

    Prowadzi mnie nad wody, gdzie mogę odpocząć, *
    orzeźwia moją duszę.
    Wiedzie mnie po właściwych ścieżkach *
    przez wzgląd na swoją chwałę.

    Stół dla mnie zastawiasz *
    na oczach mych wrogów.
    Namaszczasz mi głowę olejkiem, *
    kielich mój pełny po brzegi.

    Dobroć i łaska pójdą w ślad za mną *
    przez wszystkie dni życia
    i zamieszkam w domu Pana *
    po najdłuższe czasy.

    Pan mym pasterzem, nie brak mi niczego

    Ps 23 (22),
    Podziękował(a) 3Madzikg MartaB Mle
  • "aby Bóg był wszystkim we wszystkich."
    1 Kor 15, 20-26. 28
    Podziękował(a) 2MartaB Mle
  • "Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnie uczyniliście”.
    Mt 25, 31-46
    Podziękował(a) 3Madzikg MartaB Mle
  • "Czuwajcie i bądźcie gotowi,
    bo o godzinie, której się nie domyślacie,
    Syn Człowieczy przyjdzie."
    Mt 24, 42a. 44
    Podziękował(a) 1Mle
  • " Gdy Jezus podniósł oczy, zobaczył, jak bogaci wrzucali swe ofiary do skarbony. Zobaczył też, jak pewna uboga wdowa wrzuciła tam dwa pieniążki, i rzekł: «Prawdziwie, powiadam wam: Ta uboga wdowa wrzuciła więcej niż wszyscy inni. Wszyscy bowiem wrzucali na ofiarę Bogu z tego, co im zbywało; ta zaś z niedostatku swego wrzuciła wszystko, co miała na utrzymanie»
    Łk 21,1-4
    Podziękował(a) 1Mle
  • Komentarz:

    "Uboga wdowa, która budowała Kościół"

    KS. MICHAŁ KWITLIŃSKI

    W tym tygodniu będziemy słuchać na Mszy fragmentów Ewangelii, w których Jezus zapowiada rychłe zburzenie Świątyni jerozolimskiej. Proroctwo to nie dotyczy tylko mających nadejść za 40 lat tragicznych dla Izraela wydarzeń, ale przede wszystkim mówi o nowej, doskonałej świątyni, którą jest sam Chrystus. Zburzona w Wielki Piątek, zostaje wzniesiona na nowo wraz ze Zmartwychwstaniem. Wszyscy, których Pan Jezus uczynił swoimi przybranymi braćmi i dziećmi Boga, tworzą tę świątynię, którą nazywamy Kościołem. Po kilku wiekach Kościół zacznie wznosił kościoły, miejsca, w których sprawujemy Eucharystię, która ma wartość nieskończenie większą niż ofiary w Świątyni jerozolimskiej. Jeśli je ktoś zburzy (a zdarza się to czasami), Eucharystia dalej jest sprawowana, budowle są bowiem tylko znakami Świątyni, którą jest sam Chrystus i Jego Kościół.

    W tej sytuacji Pan Jezus mógłby krzyknąć do wrzucających ofiary do skarbony: „Nie ma sensu inwestować w ten budynek, jest do wyburzenia!” Czasami widzimy takie budynki widma, mające na ogół nieuregulowaną sytuację prawną, w które miasto nie inwestuje, szukając sposobu, aby się ich z zyskiem pozbyć. Tymczasem Pan Jezus chwali hojność wdowy, a przez kontrast z nią, gani skąpstwo bogaczy.

    Dziś niektórzy wyśmiewają starszych ludzi wspierających Kościół, a konkretnie budowę, upiększanie czy utrzymanie katolickich świątyń. Ci krytycy, którzy chcą się poczuć szlachetniej, wyrażają święte oburzenie na pazerny kler, który wyciska pieniądze z naiwnych staruszek. W jednym i drugim przypadku mamy do czynienia z pogardą dla owych ludzi, którzy tak często w swoim postępowaniu są podobni do wdowy z dzisiejszej Ewangelii. I rozumieją to, czego nauczyć można się tylko poprzez wiarę przeżywaną na co dzień, przez lata. Internetowe kursy samorozwoju i życiowego sukcesu raczej tej wiedzy nie dają.
    Dla wdowy Świątynia była symbolem Bożej obecności wśród ludu. Jej wspaniałość i piękno miały odzwierciedlać wielkość samego Boga, a przede wszystkim wyrazić wdzięczność i uznanie Jego panowania. O swej wszechmocy i chwale Bóg mówi poprzez swoje stworzenie, więc budowla niewiele tu dodaje. Ale dla tych, którzy w niej się modlili i składali ofiary, była bardzo ważna dla tworzenia relacji z Bogiem. Wdowa chciała wyrazić swoją cześć i wdzięczność wobec Boga. Oprócz tego, czuła się odpowiedzialna za dobro wspólne, myślała o innych. Świątynia służyła wszystkim.

    Jej grosz był aktem miłości wobec Boga i bliźnich. I dlatego, nie wiedząc jeszcze o tym, wzięła udział w budowaniu Świątyni, którą jest Kościół. Budujemy ją dalej, przede wszystkim poprzez osobistą świętość i apostolstwo. Jednym z wielu sposobów, nie najważniejszym, ale niezbędnym, jest dbałość o miejsca kultu. To nasze dobro wspólne. Przeżywanie Mszy Świętej czy osobista modlitwa przed tabernakulum w godnych warunkach sprzyja pobożności, ułatwia korzystanie z darów, które daje nam Bóg. Ktoś powie, że Bóg słucha tak samo w kościele ogrzanym jak i zimnym, w tym drugim przypadku może nawet bardziej, widząc poświęcenie modlącego się. Owszem, ale w praktyce trudno jest skupić się na Mszy, szczękając zębami. Pan Jezus stanie się obecny na ołtarzu, nawet jeśli będzie byle jaki i przykryty brudnym obrusem. Ale chyba coś nie tak z moją wrażliwością, gdyby było mi to obojętne. Dla ubogiej wdowy nie było obojętne, ja wygląda miejsce, w którym Bóg spotyka się z człowiekiem. Niewiele mogła pomóc, ale zrobiła, co mogła, bo kochała.

    https://opoka.org.pl/liturgia/
  • "Bądź wierny aż do śmierci,
    a dam ci wieniec życia."
    Ap 2, 10c
    Podziękował(a) 1Mle
  • "Jezus odpowiedział:
    «Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono.
    Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: „To ja jestem” oraz „Nadszedł czas”.
    Nie podążajcie za nimi!
    I nie trwóżcie się, gdy posłyszycie o wojnach i przewrotach. To najpierw musi się stać, ale nie zaraz nastąpi koniec».

    «Powstanie naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu.
    Wystąpią silne trzęsienia ziemi, a miejscami głód i zaraza; ukażą się straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie».
    Łk 21, 5-11
    Podziękował(a) 1Mle
  • "Bądź wierny aż do śmierci,
    a dam ci wieniec życia."
    Ap 2, 10c
  • "Jezus powiedział do swoich uczniów:

    «Podniosą na was ręce i będą was prześladować. Wydadzą was do synagog i do więzień oraz z powodu mojego imienia wlec was będą przed królów i namiestników. Będzie to dla was sposobność do składania świadectwa. Postanówcie sobie w sercu nie obmyślać naprzód swej obrony. Ja bowiem dam wam wymowę i mądrość, której żaden z waszych prześladowców nie będzie mógł się oprzeć ani sprzeciwić.

    A wydawać was będą nawet rodzice i bracia, krewni i przyjaciele i niektórych z was o śmierć przyprawią. I z powodu mojego imienia będziecie w nienawiści u wszystkich. Ale włos z głowy wam nie spadnie. Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie».

    Łk 21, 12-19
    Podziękował(a) 2Madzikg Mle
  • "Powołał Mnie Pan już z łona mej matki, od jej wnętrzności wspomniał moje imię.
    Ostrym mieczem uczynił me usta, w cieniu swej ręki Mnie ukrył.
    Uczynił ze mnie strzałę zaostrzoną, utaił mnie w swoim kołczanie.
    I rzekł mi: «Tyś Sługą moim, w tobie się rozsławię».

    Ja zaś mówiłem: «Próżno się trudziłem, na darmo i na nic zużyłem me siły.
    Lecz moje prawo jest u Pana i moja nagroda u Boga mego. Wsławiłem się w oczach Pana, Bóg mój stał się moją siłą».

    A teraz przemówił Pan, który mnie ukształtował od urodzenia na swego Sługę, bym nawrócił do Niego Jakuba i zgromadził Mu Izraela.

    I rzekł mi: «To zbyt mało, iż jesteś mi sługą dla podźwignięcia pokoleń Jakuba i sprowadzenia ocalałych z Izraela. Ustanowię cię światłością dla pogan, aby moje zbawienie dotarło aż do krańców ziemi».
    Iz 49, 1-6
    Podziękował(a) 1Mle
  • "Przechodząc obok Jeziora Galilejskiego, Jezus ujrzał dwóch braci: Szymona, zwanego Piotrem, i brata jego, Andrzeja, jak zarzucali sieć w jezioro; byli bowiem rybakami.
    I rzekł do nich: «Pójdźcie za Mną, a uczynię was rybakami ludzi».
    Oni natychmiast, zostawiwszy sieci, poszli za Nim.
    A idąc stamtąd dalej, ujrzał innych dwóch braci: Jakuba, syna Zebedeusza, i brata jego, Jana, jak z ojcem swym Zebedeuszem naprawiali w łodzi swe sieci.
    Ich też powołał. A oni natychmiast zostawili łódź i ojca i poszli za Nim.*
    Mt 4, 18-22
    Podziękował(a) 1Mle
  • "Nabierzcie ducha i podnieście głowy,
    ponieważ zbliża się wasze odkupienie."
    Łk 21, 28bc
    Podziękował(a) 1Mle
  • "Niebo i ziemia przeminą, ale moje słowa nie przeminą".
    Łk 21, 29-33
    Podziękował(a) 1Mle
  • "Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie,
    abyście mogli stanąć przed Synem Człowieczym."
    Łk 21, 36
    Podziękował(a) 1Mle
  • "Jezus powiedział do swoich uczniów:

    «Uważajcie na siebie, aby wasze serca nie były ociężałe wskutek obżarstwa, pijaństwa i trosk doczesnych, żeby ten dzień nie spadł na was znienacka jak potrzask. Przyjdzie on bowiem na wszystkich, którzy mieszkają na całej ziemi.

    Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie, abyście mogli uniknąć tego wszystkiego, co ma nastąpić, i stanąć przed Synem Człowieczym».*
    Łk 21, 34-36
    Podziękował(a) 1Mle

Zostaw komentarz

PogrubionyKursywaPrzekreślenieLista numerowanaLista nieuporządkowana
Emoji
Attach file
Attach image
Wyrównaj do lewejWyśrodkujWyrównaj do prawejPrzełącz widok HTMLPrzełącz pełna stronaPrzełącz światła
Upuść obraz/plik