Słowo Boże na dziś

1323335373889

Komentarz


  • Wszyscy oni trwali jednomyślnie na modlitwie razem z niewiastami, Maryją, Matką Jezusa, i Jego braćmi.
    Dz 1, 12-14
  • Obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena.
    Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: «Niewiasto, oto syn Twój». Następnie rzekł do ucznia: «Oto Matka twoja».

    I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.
    J 19, 25-34
    Podziękował(a) 1Madzikg
  • Z komentarza:

    "Matka Kościoła"
    ks. Arkadiusz Nocoń

    „Obok krzyża Jezusowego stały …”,
    Grono najwierniejszych uczniów Jezusa, tych, którzy wytrwali przy Nim do końca, stanowi pięć osób: św. Jan i cztery kobiety (czterech było również rzymskich żołnierzy). Najważniejszą spośród kobiet była oczywiście Matka Jezusa, o pozostałych wiemy niewiele.
    Wiemy jednak o nich rzecz najważniejszą: wszystkie one stały przy Jezusie, gdy „kolumny” (Piotr i inni) Go opuściły.
    Niezwykłe jest również to „stały”, nie „zawodziły”, „rozpaczały”, „lamentowały” (jak niewiasty na Drodze Krzyżowej), ale właśnie „stały”.
    Dla nich do samego końca najważniejszy był On, a nie własne, nawet najszlachetniejsze emocje.

    „Następnie rzekł Jezus do ucznia: "Oto Matka twoja"”.
    Wcześniej oddał nam już wszystko: siły, krew, pot, szaty … Na samym końcu oddaje nam Matkę. W Jego skrwawionych dłoniach pozostaną już tylko gwoździe.

    „Od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie”.
    Maryja jest pierwszą wierzącą: mimo, że wolna od grzechu pierworodnego, nie była jednak wolna od trudu wiary.
    Jej wiara rozwijała się, dojrzewała: od Zwiastowania, po Krzyż.
    Ta, która jako pierwsza przeszła drogę wiary uczy kolejne pokolenia chrześcijan jak przyjmować wolę Boga („fiat”), jak Go za wszystko uwielbiać („magnificat”) i jak przy Bogu trwać do końca („stabat”).
    Pierwsza wierząca jest więc zarazem Matką wszystkich uczniów Jezusa, Matką Kościoła.
    Oficjalnie tytuł ten został nadany Maryi w roku 1964 przez papieża Pawła V, a najbardziej przyczynili się do tego polscy biskupi, którzy jako pierwsi też wprowadzili święto Maryi „Matki Kościoła” do kalendarza liturgicznego i do Litanii Loretańskiej.
    https://opoka.org.pl/liturgia
  • Dawaj Najwyższemu tak, jak On ci daje, hojnie, na miarę swych możliwości, ponieważ Pan jest tym, który odpłaca i siedem razy więcej odda tobie.
    Syr 35, 1-12
    Podziękował(a) 1Madzikg
  • Nikt nie opuszcza domu, braci, sióstr, matki, ojca, dzieci lub pól z powodu Mnie i z powodu Ewangelii, żeby nie otrzymał stokroć więcej teraz, w tym czasie, domów, braci, sióstr, matek, dzieci i pól, wśród prześladowań, a życia wiecznego w czasie przyszłym. Lecz wielu pierwszych będzie ostatnimi, a ostatnich pierwszymi».
    Mk 10, 28-31
    Podziękował(a) 1Madzikg
  • "Wyśpiewuj, Córo Syjońska!
    Podnieś radosny okrzyk, Izraelu!
    Ciesz się i wesel z całego serca, Córo Jeruzalem!
    Oddalił Pan wyroki na ciebie, usunął twego nieprzyjaciela: król Izraela, Pan, jest pośród ciebie, nie będziesz się już bała złego.

    Owego dnia powiedzą Jerozolimie: «Nie bój się, Syjonie! Niech nie słabną twe ręce! Pan, twój Bóg, Mocarz, pośród ciebie, On zbawi, uniesie się weselem nad tobą, odnowi swą miłość, wzniesie okrzyk radości, jak w dniu uroczystego święta».

    Zabiorę od ciebie niedolę, abyś już nie nosiła brzemienia zniewagi."
    So 3, 14-18
    Podziękował(a) 1Madzikg
  • Oto Bóg jest moim zbawieniem, *
    będę miał ufność i bać się nie będę.
    Bo Pan jest moją mocą i pieśnią, *
    On stał się dla mnie zbawieniem.

    Wielki wśród ciebie Święty Izraela.

    Wy zaś z weselem czerpać będziecie wodę *
    ze zdrojów zbawienia.

    Śpiewajcie dla Pana, bo uczynił wzniosłe rzeczy, *
    Niech to będzie wiadome po całej ziemi.
    Wznoś okrzyki i wołaj z radości, mieszkanko Syjonu, *
    bo wielki jest pośród ciebie Święty Izraela.
    Iz 12
    Podziękował(a) 1Madzikg
  • "Miłość niech będzie bez obłudy.
    Miejcie wstręt do złego, podążajcie za dobrem.
    W miłości braterskiej nawzajem bądźcie życzliwi.
    W okazywaniu czci jedni drugich wyprzedzajcie.
    Nie opuszczajcie się w gorliwości.
    Bądźcie płomiennego ducha.
    Pełnijcie służbę Panu.
    Weselcie się nadzieją.
    W ucisku bądźcie cierpliwi, w modlitwie wytrwali.
    Zaradzajcie potrzebom świętych. Przestrzegajcie gościnności.

    Błogosławcie tych, którzy was prześladują. Błogosławcie, a nie złorzeczcie.

    Weselcie się z tymi, którzy się weselą, płaczcie z tymi, którzy płaczą.
    Bądźcie zgodni we wzajemnych uczuciach.
    Nie gońcie za wielkością, lecz niech was pociąga to co pokorne."
    Rz 12, 9-16b
    Podziękował(a) 1Madzikg
  • "Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę. Wydała ona okrzyk i powiedziała:

    «Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona.
    A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie?
    Oto skoro głos Twego pozdrowienia zabrzmiał w moich uszach, poruszyło się z radości dzieciątko w moim łonie.

    Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana».

    Wtedy Maryja rzekła:

    «Wielbi dusza moja Pana,
    i raduje się duch mój w Bogu, moim Zbawcy.
    Bo wejrzał na uniżenie swojej służebnicy.
    Oto bowiem odtąd błogosławić mnie będą
    wszystkie pokolenia.
    Gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny.
    święte jest Jego imię,
    A Jego miłosierdzie z pokolenia na pokolenie
    nad tymi, co się Go boją.
    Okazał moc swego ramienia,
    rozproszył pyszniących się zamysłami serc swoich.
    Strącił władców z tronu, a wywyższył pokornych.
    Głodnych nasycił dobrami, a bogatych z niczym odprawił.
    Ujął się za swoim sługą, Izraelem,
    pomny na swe miłosierdzie.
    Jak przyobiecał naszym ojcom,
    Abrahamowi i jego potomstwu na wieki».
    Łk 1, 39-56
    Podziękował(a) 1Madzikg
  • Na mocy tej woli uświęceni jesteśmy przez ofiarę ciała Jezusa Chrystusa raz na zawsze.
    Hbr 10, 4-10
    Podziękował(a) 1Katanna
  • Niech się radują i weselą w Tobie *
    wszyscy, którzy Ciebie szukają,
    a ci, którzy pragną Twojej pomocy, *
    niech zawsze mówią: «Pan jest wielki».

    Przychodzę, Boże, pełnić Twoją wolę
    Ps 40
    Podziękował(a) 1Katanna
  • Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
    Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.
    Flp 2, 8-9
    Podziękował(a) 1Katanna
  • Jezus z uczniami przyszedł do posiadłości zwanej Getsemani i rzekł do nich: «Usiądźcie tu, Ja tymczasem odejdę i tam się pomodlę». Wziąwszy z sobą Piotra i dwóch synów Zebedeusza, począł się smucić i odczuwać trwogę. Wtedy rzekł do nich: «Smutna jest dusza moja aż do śmierci; zostańcie tu i czuwajcie ze Mną».

    I odszedłszy nieco do przodu, padł na twarz i modlił się tymi słowami: «Ojcze mój, jeśli to możliwe, niech Mnie ominie ten kielich. Wszakże nie jak Ja chcę, ale jak Ty niech się stanie!»

    Potem przyszedł do uczniów i zastał ich śpiących. Rzekł więc do Piotra: «Tak oto nie mogliście jednej godziny czuwać ze Mną? Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie; duch wprawdzie ochoczy, ale ciało słabe».

    Powtórnie odszedł i tak się modlił: «Ojcze mój, jeśli nie może ominąć Mnie ten kielich i muszę go wypić, niech się stanie wola Twoja!»
    Mt 26, 36-42
    Podziękował(a) 2Katanna Madzikg
  • Nie wy Mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem,
    abyście szli i owoc przynosili.
    J 15, 16
  • Wszystko, o co prosicie w modlitwie, stanie się wam, tylko wierzcie, że otrzymacie.
    A kiedy stajecie do modlitwy, przebaczcie, jeśli macie coś przeciw komuś, aby także Ojciec wasz, który jest w niebie, przebaczył wam wykroczenia wasze».
    Mk 11, 11-25
    Podziękował(a) 1Madzikg
  • Będę Cię wielbił, Panie, i wychwalał, i błogosławił Twojemu imieniu.

    szukałem jawnie mądrości w modlitwie. U bram świątyni prosiłem o nią i aż do końca szukać jej będę.

    Postąpiłem w niej, a Temu, który mi daje mądrość, chcę oddać chwałę. Postanowiłem bowiem wprowadzić ją w czyn, zapłonąłem gorliwością o dobro i nie doznam wstydu.

    Dusza moja walczyła o nią i z całą starannością usiłowałem zachować Prawo; ręce wyciągałem w górę, a błędy przeciwko niej opłakiwałem.

    Skierowałem ku niej moją duszę i znalazłem ją dzięki oczyszczeniu.
    Syr 51, 13-20
  • Prawo Pańskie jest doskonałe i pokrzepia duszę, *
    świadectwo Pana jest pewne, nierozważnego uczy mądrości.
    Jego słuszne nakazy radują serce, *
    jaśnieje przykazanie Pana i olśniewa oczy.

    Nakazy Pana są radością serca
    Ps 19
  • Słowo Chrystusa niech w was mieszka
    w całym swym bogactwie;
    dziękujcie Bogu Ojcu przez Chrystusa.
    Kol 3, 16a. 17c
  • Błogosławiony jesteś, Panie, Boże naszych ojców, *
    pełen chwały i wywyższony na wieki.
    Błogosławione jest imię Twoje †
    pełne chwały i świętości, *
    uwielbione i wywyższone na wieki.
    Dn 3, 52. 53-54. 55-56
    Podziękował(a) 1Madzikg
  • Bracia, radujcie się, dążcie do doskonałości, pokrzepiajcie się na duchu, bądźcie jednomyślni, pokój zachowujcie, a Bóg miłości i pokoju będzie z wami.

    Pozdrówcie się nawzajem świętym pocałunkiem! Pozdrawiają was wszyscy święci.

    Łaska Pana Jezusa Chrystusa, miłość Boga i dar jedności w Duchu Świętym niech będą z wami wszystkimi!
    2 Kor 13, 11-13
  • Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu,
    Bogu, który jest i który był, i który przychodzi.
    Ap 1, 8
    Podziękował(a) 1Madzikg
  • «Tak Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne.
    Albowiem Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony.
    Kto wierzy w Niego, nie podlega potępieniu; a kto nie wierzy, już został potępiony, bo nie uwierzył w imię Jednorodzonego Syna Bożego».
    J 3, 16-18
    Podziękował(a) 1Madzikg
  • Jezu Chryste, Ty jesteś Świadkiem Wiernym, Pierworodnym wśród umarłych;
    umiłowałeś nas i przez krew swoją uwolniłeś nas od grzechów.
    Ap 1, 5
  • Błogosławiony człowiek, który służy Panu *
    i wielką radość znajduje w Jego przykazaniach.
    Potomstwo jego będzie potężne na ziemi, *
    dostąpi błogosławieństwa pokolenie prawych.

    Nie przelęknie się złej nowiny, *
    jego mocne serce zaufało Panu.
    Jego wierne serce lękać się nie będzie *
    Ps 112
    Podziękował(a) 1Madzikg
  • Niech Ojciec Pana naszego, Jezusa Chrystusa, przeniknie nasze serca swoim światłem,
    abyśmy wiedzieli, czym jest nadzieja naszego powołania.
    Ef 1, 17-18
    Podziękował(a) 1Madzikg
  • «Oddajcie więc cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga».
    Mk 12, 13-17
  • "zasmuciłem się, wzdychałem i płakałem, i zacząłem wśród westchnień tak się modlić:

    «Sprawiedliwy jesteś, Panie, i wszystkie dzieła Twoje są sprawiedliwe.
    Wszystkie Twoje drogi są miłosierdziem i prawdą,
    Ty sądzisz świat.
    A teraz, o Panie, wspomnij na mnie, wejrzyj, nie karz mnie za grzechy moje ani za zapomnienia moje i moich przodków, którymi zgrzeszyliśmy wobec Ciebie. Nie słuchaliśmy Twoich przykazań

    Teraz więc liczne Twoje wyroki są prawdziwe, wykonane na mnie za moje grzechy, ponieważ nie wypełnialiśmy Twoich przykazań ani nie chodziliśmy w prawdzie przed Tobą.
    Teraz więc uczyń ze mną według Twego upodobania, pozwól duchowi mojemu opuścić mnie.
    Chcę odejść z powierzchni ziemi i stać się znowu ziemią, ponieważ śmierć jest lepsza dla mnie niż życie. Albowiem słuchać muszę wyrzutów niesłusznych i ogarnia mnie wielka boleść.
    Panie, rozkaż, niech będę uwolniony od tej niedoli
    Panie, rozkaż, niech będę uwolniony od tej niedoli! Pozwól mi udać się na miejsce wiecznego pobytu, nie odwracaj Twego oblicza ode mnie, Panie, ponieważ dla mnie lepiej jest umrzeć, aniżeli przyglądać się wielkiej niedoli mojego życia i słuchać szyderstw».

    Tego dnia Sara, (...) była bardzo zmartwiona i zaczęła płakać. Poszła do górnej izby swojego ojca, chcąc się powiesić. Jednak zaraz opamiętała się i rzekła:
    Lepiej dla mnie będzie nie wieszać się, lecz błagać Pana o śmierć, abym nie wysłuchiwała więcej obelg w moim życiu». I wówczas, wyciągnąwszy ramiona ku oknu, modliła się.

    I tej godziny modlitwa obojga została wysłuchana wobec majestatu Boga. I został posłany Rafał, aby uleczyć obydwoje.

    Tb 3, 1-11. 16-17
  • Do Ciebie, Panie, wznoszę moją duszę

    Tobie ufam, Boże,
    Daj mi poznać Twoje drogi, Panie, *
    naucz mnie chodzić Twoimi ścieżkami.
    Prowadź mnie w prawdzie według swych pouczeń, *
    Boże i Zbawco, w Tobie mam nadzieję.

    Wspomnij na swoje miłosierdzie, Panie, *
    na swoją miłość, która trwa od wieków.
    Tylko o mnie pamiętaj w swoim miłosierdziu *
    ze względu na dobroć Twą, Panie.

    Dobry jest Pan i łaskawy, *
    dlatego wskazuje drogę grzesznikom.
    Pomaga pokornym czynić dobrze, *
    uczy ubogich dróg swoich.
    Ps 25
    Podziękował(a) 1Madzikg
  • Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem,
    kto wierzy we Mnie, nie umrze na wieki.
    J 11, 25a. 26
    Podziękował(a) 1Madzikg
  • Jezus im rzekł: «Czyż nie dlatego jesteście w błędzie, że nie rozumiecie Pisma ani mocy Bożej?
    Mk 12, 18-27
    Podziękował(a) 1Mle

Zostaw komentarz

PogrubionyKursywaPrzekreślenieLista numerowanaLista nieuporządkowana
Emoji
Attach file
Attach image
Wyrównaj do lewejWyśrodkujWyrównaj do prawejPrzełącz widok HTMLPrzełącz pełna stronaPrzełącz światła
Upuść obraz/plik