Słowo Boże na dziś

1262729313289

Komentarz

  • Ja otrzymałem od Pana to, co wam przekazałem, że Pan Jezus tej nocy, której został wydany, wziął chleb i dzięki uczyniwszy, połamał i rzekł: «To jest Ciało moje za was wydane. Czyńcie to na moją pamiątkę!» Podobnie, skończywszy wieczerzę, wziął kielich, mówiąc: «Kielich ten jest Nowym Przymierzem we Krwi mojej. Czyńcie to, ile razy pić będziecie, na moją pamiątkę!»

    Ilekroć bowiem spożywacie ten chleb i pijecie kielich, śmierć Pana głosicie, aż przyjdzie.
    1 Kor 11, 23-26
  • edytowano kwietnia 2023
    Daję wam przykazanie nowe,
    abyście się wzajemnie miłowali,
    tak jak Ja was umiłowałem.

    Chwała Tobie, Królu wieków
    J 13, 34

  • Było to przed Świętem Paschy. Jezus, wiedząc, że nadeszła godzina Jego, by przeszedł z tego świata do Ojca, umiłowawszy swoich na świecie, do końca ich umiłował.

    W czasie wieczerzy, gdy diabeł już nakłonił serce Judasza Iskarioty, syna Szymona, aby Go wydał, Jezus, wiedząc, że Ojciec oddał Mu wszystko w ręce oraz że od Boga wyszedł i do Boga idzie, wstał od wieczerzy i złożył szaty. A wziąwszy prześcieradło, nim się przepasał. Potem nalał wody do misy. I zaczął obmywać uczniom nogi i ocierać prześcieradłem, którym był przepasany.

    Podszedł więc do Szymona Piotra, a on rzekł do Niego: «Panie, Ty chcesz mi umyć nogi?» Jezus mu odpowiedział: «Tego, co Ja czynię, ty teraz nie rozumiesz, ale poznasz to później». Rzekł do Niego Piotr: «Nie, nigdy mi nie będziesz nóg umywał».

    Odpowiedział mu Jezus: «Jeśli cię nie umyję, nie będziesz miał udziału ze Mną». Rzekł do Niego Szymon Piotr: «Panie, nie tylko nogi moje, ale i ręce, i głowę!»

    Powiedział do niego Jezus: «Wykąpany potrzebuje tylko nogi sobie umyć, bo cały jest czysty. I wy jesteście czyści, ale nie wszyscy». Wiedział bowiem, kto Go wyda, dlatego powiedział: «Nie wszyscy jesteście czyści».

    A kiedy im umył nogi, przywdział szaty i znów zajął miejsce przy stole, rzekł do nich: «Czy rozumiecie, co wam uczyniłem? Wy Mnie nazywacie „Nauczycielem” i „Panem”, i dobrze mówicie, bo nim jestem. Jeżeli więc Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem wam nogi, to i wy powinniście sobie nawzajem umywać nogi. Dałem wam bowiem przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem»
    J 13, 1-15
  • edytowano kwietnia 2023
    Z komentarza że strony Opoka;

    „Czy rozumiecie, co wam uczyniłem?” (J 13,12)
    ks. Waldemar Turek

    "Czy rozumiecie, co wam uczyniłem? Wy Mnie nazywacie Nauczycielem i Panem, i dobrze mówicie, bo nim jestem.
    Jeżeli więc Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem wam nogi, to i wy powinniście sobie nawzajem umywać nogi” (J 13,12-14).

    Bóg jest pokorny i swoją pokorą zaskakuje człowieka. Kiedy widzę Jezusa, jak podchodzi do każdego z uczniów, klęka przed każdym z nich, umywa im nogi, niemal spontanicznie odczuwam, że podchodzi także do mnie w tym samym celu i pyta mnie, w sposób bardzo osobisty:
    Czy rozumiesz, co ci czynię?."

    https://opoka.org.pl/liturgia
  • On wyrósł przed nami jak młode drzewo i jakby korzeń z wyschniętej ziemi.
    Nie miał On wdzięku ani też blasku, aby chciano na Niego popatrzeć, ani wyglądu, by się nam podobał.
    Wzgardzony i odepchnięty przez ludzi,
    Mąż boleści, oswojony z cierpieniem, jak ktoś, przed kim się twarz zakrywa, wzgardzony tak, iż mieliśmy Go za nic.

    Lecz On się obarczył naszym cierpieniem, On dźwigał nasze boleści, a my uznaliśmy Go za skazańca, chłostanego przez Boga i zdeptanego.
    Lecz On był przebity za nasze grzechy, zdruzgotany za nasze winy.
    Spadła na Niego chłosta zbawienna dla nas, a w Jego ranach jest nasze uzdrowienie.

    Wszyscy pobłądziliśmy jak owce, każdy z nas się zwrócił ku własnej drodze, a Pan obarczył Go winami nas wszystkich. Dręczono Go, lecz sam pozwolił się gnębić, nawet nie otworzył ust swoich. Jak baranek na rzeź prowadzony, jak owca niema wobec strzygących ją, tak On nie otworzył ust swoich.

    Po udręce i sądzie został usunięty; a kto się przejmuje Jego losem? Tak! Zgładzono Go z krainy żyjących; za grzechy mego ludu został zbity

    Spodobało się Panu zmiażdżyć Go cierpieniem. Jeśli On wyda swe życie na ofiarę za grzechy, ujrzy potomstwo, dni swe przedłuży, a wola Pańska spełni się przez Niego.
    Po udrękach swej duszy ujrzy światło i nim się nasyci.
    Sprawiedliwy mój Sługa usprawiedliwi wielu, ich nieprawości On sam dźwigać będzie.

    Iz 52, 13 – 53, 12
  • Ja zaś pokładam ufność w Tobie, Panie, *
    i mówię: «Ty jesteś moim Bogiem».
    W Twoim ręku są moje losy, *
    wyrwij mnie z rąk wrogów i prześladowców.

    Ojcze, w Twe ręce składam ducha mego

    Niech Twoje oblicze zajaśnieje nad Twym sługą, *
    wybaw mnie w swoim miłosierdziu.
    Bądźcie dzielni i mężnego serca, *
    wszyscy, którzy ufacie Panu.

    Ojcze, w Twe ręce składam ducha mego
    Ps 31
  • Mając arcykapłana wielkiego, który przeszedł przez niebiosa, Jezusa, Syna Bożego, trwajmy mocno w wyznawaniu wiary. Nie takiego bowiem mamy arcykapłana, który by nie mógł współczuć naszym słabościom, lecz poddanego próbie pod każdym względem podobnie jak my – z wyjątkiem grzechu. Przybliżmy się więc z ufnością do tronu łaski, abyśmy doznali miłosierdzia i znaleźli łaskę pomocy w stosownej chwili.

    Chrystus bowiem z głośnym wołaniem i płaczem za swych dni doczesnych zanosił gorące prośby i błagania do Tego, który mógł Go wybawić od śmierci, i został wysłuchany dzięki swej uległości.

    I chociaż był Synem, nauczył się posłuszeństwa przez to, co wycierpiał. A gdy wszystko wykonał, stał się sprawcą zbawienia wiecznego dla wszystkich, którzy Go słuchają.

    Hbr 4, 14-16; 5, 7-9
  • Piękne czytania, psalm, pełne najważniejszych treści, na których opiera się nasza wiara.
    W Ewangelii opis Męki Pańskiej, fragment według sw. Jana.
    Do medytacji i przeżycia. Nie wklejam bo długi, ale warto dziś sercem, modlitwą tym wydarzeniom towarzyszyć.
    J 18, 1 – 19, 42
    Całość np. tutaj
    https://opoka.org.pl/liturgia
  • Dziś Wigilia Paschalna, 9 czytań, może być mniej, ale i tak to jest 5 czytań, psalmów i Ewangelia. Mnóstwo treści. Chyba tu się nie uda krótko ;) a nie krótko nie wiem czy jest sens....
    https://opoka.org.pl/liturgia
  • Pierwsze czytanie z Księgi Rodzaju - opis stworzenia świata.

    "A Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre."
    Rdz 1, 1 – 2, 2
  • "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi ziemię"
    Ps 104
  • Drugie czytanie - próba wiary Abrahama

    Po czym Anioł Pański przemówił głośno z nieba do Abrahama po raz drugi: «Przysięgam na siebie, mówi Pan, że ponieważ uczyniłeś to, a nie odmówiłeś Mi syna twego jedynego, będę ci błogosławił

    Wszystkie ludy ziemi będą sobie życzyć szczęścia takiego, jakie jest udziałem twego potomstwa, dlatego że usłuchałeś mego rozkazu».
    Rdz 22, 1-18
    Podziękował(a) 1Madzikg
  • Zawsze stawiam sobie Pana przed oczy, *
    On jest po mojej prawicy, nic mną nie zachwieje.

    Strzeż mnie, o Boże, Tobie zaufałem

    Dlatego cieszy się moje serce i dusza raduje, *
    a ciało moje będzie spoczywać bezpiecznie,
    bo w kraju zmarłych duszy mej nie zostawisz *
    i nie dopuścisz, bym pozostał w grobie.
    Ps 16
    Podziękował(a) 1Madzikg
  • Trzecie czytanie - przeprowadzenie Izraelitów przez Morze Czerwone
    Wj 14, 15 – 15, 1a
  • Pan jest moją mocą i źródłem męstwa, †
    Jemu zawdzięczam moje ocalenie. *
    On Bogiem moim, uwielbiać Go będę.

    Śpiewajmy Panu, który moc okazał

    Pan jest Królem na zawsze i na wieki.
    Wj 15, 1b-2c. 3-4. 5-6. 17-18
  • CZWARTE CZYTANIE
    Iz 54, 4a. 5-14
    Czytanie z Księgi proroka Izajasza

    Zaiste, jak niewiastę porzuconą i zgnębioną na duchu, wezwał cię Pan. I jakby do porzuconej żony młodości mówi twój Bóg: Na krótką chwilę porzuciłem ciebie, ale z ogromną miłością cię przygarnę. W przystępie gniewu ukryłem przed tobą na krótko swe oblicze, ale w miłości wieczystej nad tobą się ulitowałem, mówi Pan, twój Odkupiciel.
    Dzieje się ze Mną tak, jak za dni Noego, kiedy przysiągłem, że wody Noego nie spadną już nigdy na ziemię; tak teraz przysięgam, że się nie rozjątrzę na ciebie ani cię gromić nie będę. Bo góry mogą się poruszyć i pagórki się zachwiać, ale miłość moja nie odstąpi ciebie i nie zachwieje się moje przymierze pokoju, mówi Pan, który ma litość nad tobą.

    O nieszczęśliwa, wichrami smagana, niepocieszona! Oto ja osadzę twoje kamienie na malachicie i fundamenty twoje na szafirach. Uczynię blanki twych murów z rubinów, bramy twoje z górskiego kryształu, a z drogich kamieni – całe obramowanie twych murów. Wszyscy twoi synowie będą uczniami Pana, wielka będzie szczęśliwość twych dzieci. Będziesz mocno osadzona na sprawiedliwości. Daleka bądź od trwogi, bo nie masz się czego obawiać, i od przestrachu, bo nie ma on przystępu do ciebie.
    Podziękował(a) 1Madzikg
  • Sławię Cię, Panie, bo mnie wybawiłeś *
    i nie pozwoliłeś mym wrogom naśmiewać się ze mnie.
    Panie mój, Boże, †
    z krainy umarłych wywołałeś moją duszę *
    i ocaliłeś mi życie spośród schodzących do grobu.

    Psalm (Ps 30
  • PIĄTE CZYTANIE
    Iz 55, 1-11
    Czytanie z Księgi proroka Izajasza

    Tak mówi Pan:

    «Wszyscy spragnieni, przyjdźcie do wody, choć nie macie pieniędzy! Kupujcie i spożywajcie, dalejże, kupujcie bez pieniędzy i bez płacenia za wino i mleko!

    Czemu wydajecie pieniądze na to, co nie jest chlebem? I waszą pracę – na to, co nie nasyci? Słuchajcie Mnie, a jeść będziecie przysmaki i dusza wasza zakosztuje tłustych potraw. Nakłońcie uszu i przyjdźcie do Mnie, posłuchajcie mnie, a dusza wasza żyć będzie. Zawrę z wami wieczyste przymierze

    Szukajcie Pana, gdy się pozwala znaleźć, wzywajcie Go, dopóki jest blisko!

    Zaiste, podobnie jak ulewa i śnieg spadają z nieba i tam nie powracają, dopóki nie nawodnią ziemi, nie użyźnią jej i nie zapewnią urodzaju, tak iż wydaje nasienie dla siewcy i chleb dla jedzącego, tak słowo, które wychodzi z ust moich, nie wraca do Mnie bezowocne, zanim wpierw nie dokona tego, co chciałem, i nie spełni pomyślnie swego posłannictwa».
  • Oto Bóg jest moim zbawieniem! *
    Jemu zaufam i bać się nie będę.
    Pan jest moją pieśnią i mocą, *

    Wy zaś z weselem czerpać będziecie wodę *
    ze zdrojów zbawienia.
    Psalm (Iz 12, 2. 3
    Podziękował(a) 1Madzikg
  • Reszta później, jak mi się uda
  • Wigilii paschalnej nie zdążyłam do końca to Niedzielę Zmartwychwstania już zacznę, żeby przed Rezurekcją zdążyć ;)
  • Znacie sprawę Jezusa z Nazaretu, którego Bóg namaścił Duchem Świętym i mocą.
    Dlatego że Bóg był z Nim, przeszedł On, dobrze czyniąc i uzdrawiając wszystkich, którzy byli pod władzą diabła.

    A my jesteśmy świadkami wszystkiego, co zdziałał w ziemi żydowskiej i w Jeruzalem. Jego to zabili, zawiesiwszy na drzewie.
    Bóg wskrzesił Go trzeciego dnia i pozwolił Mu ukazać się nie całemu ludowi, ale nam, wybranym uprzednio przez Boga na świadków, którzy z Nim jedliśmy i piliśmy po Jego zmartwychwstaniu.On nam rozkazał ogłosić ludowi i dać świadectwo, że Bóg ustanowił Go sędzią żywych i umarłych. Wszyscy prorocy świadczą o tym, że każdy, kto w Niego wierzy, przez Jego imię otrzymuje odpuszczenie grzechów».
    Dz 10, 34. 37-43
    Podziękował(a) 1Madzikg
  • W tym dniu wspaniałym wszyscy się weselmy
    Albo: Alleluja

    Dziękujcie Panu, bo jest dobry, *
    bo Jego łaska trwa na wieki.

    Ps 118
  • Jeśli razem z Chrystusem powstaliście z martwych, szukajcie tego, co w górze, gdzie przebywa Chrystus, zasiadający po prawicy Boga. Dążcie do tego, co w górze, nie do tego, co na ziemi.

    Umarliście bowiem i wasze życie jest ukryte z Chrystusem w Bogu. Gdy się ukaże Chrystus, nasze Życie, wtedy i wy razem z Nim ukażecie się w chwale.
    Kol 3, 1-4
    Podziękował(a) 1Madzikg
  • Sekwencja

    Niech w święto radosne Paschalnej Ofiary
    Składają jej wierni uwielbień swych dary.
    Odkupił swe owce Baranek bez skazy,
    Pojednał nas z Ojcem i zmył grzechów zmazy.
    Śmierć zwarła się z życiem i w boju, o dziwy,
    Choć poległ Wódz życia, króluje dziś żywy.
    Mario, ty powiedz, coś w drodze widziała?
    Jam Zmartwychwstałego blask chwały ujrzała.
    Żywego już Pana widziałam, grób pusty,
    I świadków anielskich, i odzież, i chusty.
    Zmartwychwstał już Chrystus, Pan mój i nadzieja,
    A miejscem spotkania będzie Galilea.
    Wiemy, żeś zmartwychwstał, że ten cud prawdziwy,
    O Królu Zwycięzco, bądź nam miłościwy.
  • Pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła kamień odsunięty od grobu. Pobiegła więc i przybyła do Szymona Piotra oraz do drugiego ucznia, którego Jezus kochał, i rzekła do nich: «Zabrano Pana z grobu i nie wiemy, gdzie Go położono».

    Wyszedł więc Piotr i ów drugi uczeń i szli do grobu. Biegli obydwaj razem, lecz ów drugi uczeń wyprzedził Piotra i przybył pierwszy do grobu. A kiedy się nachylił, zobaczył leżące płótna, jednakże nie wszedł do środka.

    Nadszedł potem także Szymon Piotr, idący za nim. Wszedł on do wnętrza grobu i ujrzał leżące płótna oraz chustę, która była na Jego głowie, leżącą nie razem z płótnami, ale oddzielnie zwiniętą w jednym miejscu. Wtedy wszedł do wnętrza także i ów drugi uczeń, który przybył pierwszy do grobu. Ujrzał i uwierzył. Dotąd bowiem nie rozumieli jeszcze Pisma, które mówi, że On ma powstać z martwych.
    J 20, 1-9
  • postanowienia i przewidzenia Boga został wydany, przybiliście rękami bezbożnych do krzyża i zabiliście. Lecz Bóg wskrzesił Go, zerwawszy więzy śmierci, gdyż niemożliwe było, aby ona panowała nad Nim,

    „Miałem Pana zawsze przed oczami, gdyż stoi po mojej prawicy, abym się nie zachwiał. Dlatego ucieszyło się moje serce i rozradował się mój język, także i moje ciało spoczywać będzie w nadziei, że nie zostawisz duszy mojej w Otchłani ani nie dasz Świętemu Twemu ulec rozkładowi. Dałeś mi poznać drogi życia i napełnisz mnie radością przed obliczem Twoim”.

    Tego właśnie Jezusa wskrzesił Bóg, a my wszyscy jesteśmy tego świadkami».
    Dz 2, 14. 22-32
  • Zachowaj mnie, Boże, bo chronię się do Ciebie, *
    mówię do Pana: «Ty jesteś Panem moim».
    Pan moim dziedzictwem i przeznaczeniem, *
    to On mój los zabezpiecza.

    Błogosławię Pana, który dał mi rozsądek, *
    bo serce napomina mnie nawet nocą.
    Zawsze stawiam sobie Pana przed oczy, *
    On jest po mojej prawicy, nic mną nie zachwieje.

    Dlatego cieszy się moje serce i dusza raduje, *
    a ciało moje będzie spoczywać bezpiecznie,
    bo w kraju zmarłych duszy mej nie zostawisz *
    i nie dopuścisz, bym pozostał w grobie.

    Ty ścieżkę życia mi ukażesz, *
    pełnię radości przy Tobie
    i wieczne szczęście *
    po Twojej prawicy.
    Ps 16
    Podziękował(a) 1Madzikg
  • A oto Jezus stanął przed nimi, mówiąc: «Witajcie!» One podeszły do Niego, objęły Go za nogi i oddały Mu pokłon. A Jezus rzekł do nich: «Nie bójcie się! Idźcie i oznajmijcie moim braciom: niech udadzą się do Galilei, tam Mnie zobaczą».
    Mt 28, 8-15

Zostaw komentarz

PogrubionyKursywaPrzekreślenieLista numerowanaLista nieuporządkowana
Emoji
Attach file
Attach image
Wyrównaj do lewejWyśrodkujWyrównaj do prawejPrzełącz widok HTMLPrzełącz pełna stronaPrzełącz światła
Upuść obraz/plik