Słowo Boże na dziś

1242527293089

Komentarz

  • Pan jest łagodny i miłosierny, *
    nieskory do gniewu i bardzo łaskawy.
    Pan jest dobry dla wszystkich, *
    a Jego miłosierdzie nad wszystkim, co stworzył.

    Pan podtrzymuje wszystkich, którzy upadają, *
    i podnosi wszystkich zgnębionych.

    Pan jest łaskawy, pełen miłosierdzia

    Pan jest sprawiedliwy na wszystkich swych drogach *
    i łaskawy we wszystkich swoich dziełach.

    Pan jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają, *
    wszystkich wzywających Go szczerze.

    Pan jest łaskawy, pełen miłosierdzia
    Ps 145
    Podziękował(a) 2aqq olgal
  • Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem,
    kto wierzy we Mnie, nie umrze na wieki.

    Chwała Tobie, Królu wieków
    J 11, 25a. 26
    Podziękował(a) 3aqq Honi olgal
  • Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto słucha słowa mego i wierzy w Tego, który Mnie posłał, ma życie wieczne i nie idzie pod sąd, lecz ze śmierci przeszedł do życia.

    Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, że nadchodzi godzina, nawet już jest, kiedy to umarli usłyszą głos Syna Bożego, i ci, którzy usłyszą, żyć będą.
    Jak Ojciec ma życie w sobie samym, tak również dał to Synowi: mieć życie w sobie. Dał Mu władzę wykonywania sądu, ponieważ jest Synem Człowieczym.

    Nie dziwcie się temu! Nadchodzi bowiem godzina, kiedy wszyscy, co są w grobach, usłyszą głos Jego: i ci, którzy pełnili dobre czyny, pójdą na zmartwychwstanie do życia; ci, którzy pełnili złe czyny – na zmartwychwstanie do potępienia.

    Ja sam z siebie nic czynić nie mogę. Sądzę tak, jak słyszę, a sąd mój jest sprawiedliwy; szukam bowiem nie własnej woli, lecz woli Tego, który Mnie posłał».
    J 5, 17-30
    Podziękował(a) 3aqq Honi olgal
  • U stóp Horebu zrobili cielca *
    i pokłon oddawali bożkowi ulanemu ze złota.
    Zamienili swą Chwałę *
    na podobieństwo cielca jedzącego siano.

    Zapomnieli o Bogu, który ich ocalił, *
    który wielkich rzeczy dokonał w Egipcie,
    rzeczy przedziwnych w krainie Chamitów, *
    zdumiewających nad Morzem Czerwonym.
    Ps 106
  • Tak Bóg umiłował świat, że dał swojego Syna Jednorodzonego;
    każdy, kto w Niego wierzy, ma życie wieczne.
    J 3, 16
    Podziękował(a) 1Madzikg
  • Jezus powiedział do Żydów:

    Badacie Pisma, ponieważ sądzicie, że w nich zawarte jest życie wieczne: to one właśnie dają o Mnie świadectwo.
    A przecież nie chcecie przyjść do Mnie, aby mieć życie.
    Nie odbieram chwały od ludzi, ale poznałem was, że nie macie w sobie miłości Boga. Przyszedłem w imieniu Ojca mego, a nie przyjęliście Mnie.
    Gdyby jednak przybył ktoś inny we własnym imieniu, to przyjęlibyście go.
    Jak możecie uwierzyć, skoro od siebie wzajemnie odbieracie chwałę, a nie szukacie chwały, która pochodzi od samego Boga?
    J 5, 31-47
  • edytowano marca 2023
    Trudne słowo dziś Kościół daje....
    W czytaniu o Izraelitach, którzy dopiero co tyle namacalnych cudów, znaków Bożej interwencji, opieki, obecności doświadczyli, przeszli suchą nogą przez morze, jedli mannę, pili wodę ze skały, a już tańczą i oddają pokłon odlanemu ze złota cielcowi...

    Ewangelia - mocne słowa Jezusa do Żydów, faryzeuszów o nich samych:

    "Badacie pisma, a nie chcecie przyjść do Mnie aby mieć życie...
    Poznałem Was, że nie macie w sobie miłości Boga...
    Przyszedłem , a nie przyjęliście mnie.
    Odbieracie chwałę od siebie, a nie szukacie chwały od Boga " .

    Trudne Słowa, ale i z nimi trzeba się zmierzyć, zbadać swoje serce, zrewidować priorytety, wybory, najgłębsze motywacje, decyzje, oczekiwania.
    Bo mówi je Jezus.
    To znaczy mówi po to, żeby uratować, dać szansę na przejrzenie, na zmianę.
    Nie po to, żeby zdołować, osadzić.
    Po to, byśmy mieli życie
    Szansę na zobaczenie, zrzucenie cielca z piedestału swojego życia.
    Czasem jak ego spada to zaboli...

    Dobrze takie słowa Pana Jezusa usłyszeć teraz, kiedy jest jeszcze czas na nie zareagować, zmienić, co trzeba.
    Rozpoznać Go, przyjść do Niego, przyjąć, szukać tylko Jego chwały, bliskości, pomocy.
    Jak trudne byłoby usłyszeć na Sądzie.
    Dobrze, że są teraz, jak jest jeszcze czas.
  • edytowano marca 2023
    Trafiłam ostatnio na piękną modlitwę- Litanię pokory Tomasza a Kempis.
    W wątku z poruszającymi pieśniami wkleiłam jej tekst.
    Tu też dam. Bardzo pasuje.
    Bardzo moim to wołanie się stało...
    Bo tyle razy jeszcze ten złoty cielec- moje ego -na piedestale czeka na pokłony...

    "O Jezu cichy i pokorny, uczyń serce ma według serca Twego."
    Otwieraj je, kształtuj według Twojego pomysłu, planu, woli...
    pozwalam,
    proszę...

    "Modlitwa Tomasza a Kempis
    Litania Pokory do Jezusa

    O, Jezu cichy i pokornego serca, wysłuchaj mnie.
    Wyzwól mnie, Jezu z pragnienia aby być cenionym,
    z pragnienia aby być lubianym,
    z pragnienia aby być wysławianym,
    z pragnienia aby być chwalonym,
    z pragnienia aby wybrano mnie przed innymi,
    z pragnienia aby zasięgano mojej rady,
    z pragnienia aby być uznanym,
    ze strachu przed poniżeniem,
    ze strachu przed wzgardą,
    ze strachu przed skarceniem.
    ze strachu przed zapomnieniem,
    ze strachu przed wyśmianiem,
    ze strachu przed skrzywdzeniem,
    ze strachu przed podejrzeniem.

    I także Jezu, daruj mi te łaskę bym pragnął…
    aby inni byli więcej kochani niż ja,
    aby inni byli wyżej cenieni ode mnie,
    aby w oczach świata inni wygrywali, a ja bym przegrywał,
    aby inni byli wybierani, a ja bym był pozostawiony,
    aby inni byli chwaleni a ja bym był niezauważony,
    aby inni byli we wszystkim uznani za lepszych ode mnie,
    aby inni mogli stać się świętszymi ode mnie,
    o ile tylko ja będę tak święty jak powinienem.

    Amen"
  • Pan jest blisko ludzi skruszonych w sercu, *
    ocala upadłych na duchu.
    Liczne są nieszczęścia, które cierpi sprawiedliwy, *
    ale Pan go ze wszystkich wybawia.

    On czuwa nad każdą jego kością *
    i żadna z nich nie zostanie złamana.
    Pan odkupi dusze sług swoich, *
    nie zazna kary, kto się do Niego ucieka.

    Pan zawsze bliski dla skruszonych w sercu
    Ps 34
    Podziękował(a) 2Katanna olgal
  • Zamierzali więc Go pojmać, jednakże nikt nie podniósł na Niego ręki, ponieważ godzina Jego jeszcze nie nadeszła.
    J 7, 1-2. 10. 25-30
    Podziękował(a) 3aqq Katanna olgal
  • Dlatego Pan sam da wam znak:
    Oto Panna pocznie i porodzi syna, i nazwie go imieniem Emmanuel, albowiem Bóg z nami”.
    Iz 7, 10-14
  • Przychodzę, Boże, pełnić Twoją wolę

    Nie chciałeś ofiary krwawej ani płodów ziemi,
    lecz otwarłeś mi uszy:
    Ps 40
    Podziękował(a) 1Honi
  • Na mocy tej woli uświęceni jesteśmy przez ofiarę ciała Jezusa Chrystusa raz na zawsze.
    Hbr 10, 4-10
  • Słowo stało się ciałem i zamieszkało między nami,
    i widzieliśmy Jego chwałę.

    Chwała Tobie, Słowo Boże
    J 1, 14ab
  • Lecz anioł rzekł do Niej:
    „Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus.
    Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca”.

    Na to Maryja rzekła do anioła: „Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?”

    Anioł Jej odpowiedział:
    „Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię.
    Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym.
    A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, która uchodzi za niepłodną.
    Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego”.

    Na to rzekła Maryja: „Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!”

    Wtedy odszedł od Niej anioł.
    Łk 1, 26-38
    Podziękował(a) 2Madzikg olgal
  • Z komentarza na stronie Opoki:

    "Dziś przypominamy sobie o powołaniu Maryi aby była matką Zbawiciela.
    Czy to święto pasuje do rozważania tajemnicy Męki Pańskiej?
    Na pewno nie jest sprzeczne, prawdy wiary i wydarzenia z historii Zbawienia przenikają się i zazębiają.
    Maryja będzie uczestniczyła w męce Pana Jezusa w sposób szczególny. Miecz przeniknie jej serce, zgodnie z przepowiednią Symeona.
    Czy była świadoma, że bycie matką Mesjasza będzie oznaczało cierpienie? Gabriel nic o tym nie mówi. Przeciwnie, pokazuje je misję jako drogę chwały i radości. Jest przecież pełna łaski.
    „Nie bój się, moc najwyższego osłoni Cię”

    Archanioł nie wprowadził Maryi w błąd. Moc Boża rzeczywiście ją osłoniła, tak że miała siłę, aby towarzyszyć Synowi na Golgocie.

    Gdy muszę stawić czoła przeciwnościom, złu i cierpieniu, proszę Boga o pomoc.
    On może „oddalić ode mnie ten kielich”, a może dać mi siłę, abym go wypił aż do dna. Jeśli Mu ufam, zawsze otacza mnie Jego moc.

    W chwili Zwiastowania Bóg rzeczywiście nie zapytał Maryi, czy gotowa jest cierpieć. Celem je misji nie było bowiem cierpienie, lecz ofiara, która oznacza miłość.

    jeśli kocham, gotowy jestem również na cierpienie. Cierpienie nie jest wszakże wartością samo w sobie, ale dopiero związane z ofiarą, nabiera sensu.
    Prawdziwa miłość może nadać sens wszystkiemu oprócz grzechu.

    https://opoka.org.pl/liturgia
    Podziękował(a) 1Honi
  • Tak mówi Pan Bóg:
    «Oto otwieram wasze groby i wydobywam was z grobów, ludu mój,

    Udzielę wam mego ducha, byście ożyli, i powiodę was do kraju waszego, i poznacie, że Ja, Pan, to powiedziałem i wykonam» – mówi Pan Bóg.
    Ez 37, 12-14
    Podziękował(a) 2aqq Honi
  • Pokładam nadzieję w Panu, †
    dusza moja pokłada nadzieję w Jego słowie, *
    dusza moja oczekuje Pana.
    Bardziej niż strażnicy poranka *

    U Pana jest bowiem łaska, *
    u Niego obfite odkupienie.
    On odkupi Izraela *
    ze wszystkich jego grzechów.

    Bóg Zbawicielem, pełnym miłosierdzia

    Ps 130
    Podziękował(a) 3aqq Honi Madzikg
  • Wy jednak nie żyjecie według ciała, lecz według Ducha, jeśli tylko Duch Boży w was mieszka.

    A jeżeli mieszka w was Duch Tego, który Jezusa wskrzesił z martwych, to Ten, co wskrzesił Chrystusa Jezusa z martwych, przywróci do życia wasze śmiertelne ciała mocą mieszkającego w was swego Ducha
    Rz 8, 8-11
    Podziękował(a) 1aqq
  • Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem,
    kto we Mnie wierzy, nie umrze na wieki.
    J 11, 25a. 26
    Podziękował(a) 2aqq Honi
  • Powiedział do niej Jezus: «Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem.
    Kto we Mnie wierzy, to choćby umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki.
    Wierzysz w to?»

    Jezus rzekł do niej: «Czyż nie powiedziałem ci, że jeśli uwierzysz, ujrzysz chwałę Bożą?»
    J 11, 1-45
    Podziękował(a) 3aqq Honi Madzikg
  • Nic mnie nie trwoży, bo Ty jesteś ze mną
    Ps 23
    Podziękował(a) 1aqq
  • Pan mówi: Nie chcę śmierci grzesznika,
    lecz pragnę, aby się nawrócił i miał życie.
    Ez 33, 11
    Podziękował(a) 2aqq Honi
  • Lecz Jezus, schyliwszy się, pisał palcem po ziemi. A kiedy w dalszym ciągu Go pytali, podniósł się i rzekł do nich:
    «Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem».
    I powtórnie schyliwszy się, pisał na ziemi.

    Rzekł do niej Jezus:
    «I Ja ciebie nie potępiam.
    Idź i odtąd już nie grzesz».
    J 8, 1-11. 12-20
    Podziękował(a) 2aqq Madzikg
  • Z komentarza że strony Opoka:
    KS. ARKADIUSZ NOCOŃ

    „Mojżesz kazał nam takie kobiety kamienować. A Ty co powiesz”?

    Faryzeusze stawiają Jezusa w sytuacji bez wyjścia (przynajmniej w ich mniemaniu). Jeśli stanie w obronie cudzołożnicy, wystąpi przeciw Prawu, nie może więc być Mesjaszem.
    Jeśli zgodzi się na jej ukamienowanie, zaprzeczy swemu nauczaniu – czyż nie przeszedł okazać grzesznikom miłosierdzia?
    Pozornie bez możliwości ruchu, w jedną czy w drugą stronę, Jezus … pochyla się ku ziemi i w milczeniu pisze coś na piasku, a my przez wieki będziemy starali się odgadnąć treść tych słów.
    Zdaniem niektórych Ojców Kościoła Jezus miałby pisać grzechy tych, którzy kobietę oskarżali, a jeśli tak, to płynęłaby stąd dla nas ważna nauka:
    Pan Bóg pisze nasze grzechy na piasku(!), my grzechy bliźnich wykuwamy zazwyczaj w spiżu.

    „Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem”.

    Uczeni w Piśmie i faryzeusze, po tych słowach odłożyli kamienie i odeszli. Cokolwiek by o nich powiedzieć, ruszyło ich sumienie, mieli świadomość swej ułomności i swego grzechu.
    Dzisiaj, w dobie utraty poczucia grzechu, kobiety cudzołożne nazywane są często gwiazdami (stars), a współcześni faryzeusze i, o zgrozo, niektórzy uczeni w Piśmie, już samo słowo grzech uważają za anachronizm.
    Skutek? Konfesjonały usunięte z kościołów lub zamienione na schowki dla środków czystości, spowiedź indywidualna zastąpiona aktem pokuty na początku mszy świętej, i pokolenia dzieci, młodzieży, dorosłych, a nawet, w niektórych krajach, księży(!), którzy nigdy w życiu nie przystąpili do spowiedzi.
    Pan Jezus tymczasem mówił siostrze Faustynie: „nie odkładaj sakramentu pokuty, bo to Mi się nie podoba”. Każdemu bez wyjątku to mówi!

    „I Ja ciebie nie potępiam”.

    Mało który z artystów przedstawił tak przejmująco tę scenę jak Mel Gibson w filmie „Pasja” (2004 r.). Leżąca w kurzu ulicy kobieta, zmaltretowana fizycznie i psychicznie, próbuje drżącą ręką dotknąć sandałów Jezusa. Gdy ten nie odsuwa od niej swej stopy, kobieta nieśmiało podnosi swój wzrok do góry i spostrzega wyciągniętą ku niej rękę Zbawiciela.
    Myślę, że tak będzie wyglądał nasz sąd. Zmaltretowani wizją popełnionego w życiu zła, naszych odstępstw od Boga (cudzołóstwo w Piśmie Świętym, to również niewierność Bogu), oskarżani „dniem i nocą przed Bogiem przez diabła” (por. Ap 12, 10), zobaczymy cały swój duchowy bród i całą swoją duchową nędzę.
    Boże, daj nam wówczas siłę aby podnieść ku Górze nasz wzrok i zobaczyć Twoją wyciągniętą do nas rękę."

    https://opoka.org.pl/liturgia
    Podziękował(a) 1aqq
  • Wtedy rzekł Pan do Mojżesza: «Sporządź węża i umieść go na wysokim palu; wtedy każdy ukąszony, jeśli tylko spojrzy na niego, zostanie przy życiu».
    Sporządził więc Mojżesz węża miedzianego i umieścił go na wysokim palu. I rzeczywiście, jeśli kogoś wąż ukąsił, a ukąszony spojrzał na węża miedzianego, zostawał przy życiu.
    Lb 21, 4-9
    Podziękował(a) 1Madzikg
  • Powiedzieli do Niego: «Kimże Ty jesteś?»

    Rzekł więc do nich Jezus: «Gdy wywyższycie Syna Człowieczego, wtedy poznacie, że Ja Jestem i że Ja nic sam z siebie nie czynię, ale że mówię to, czego Mnie Ojciec nauczył. A Ten, który Mnie posłał, jest ze Mną; nie pozostawił Mnie samego, bo Ja zawsze czynię to, co się Jemu podoba».
    J 8, 21-30
    Podziękował(a) 1Madzikg
  • Szadrak, Meszak i Abed-Nego odpowiedzieli, zwracając się do króla Nabuchodonozora:
    «Nie musimy tobie, królu, odpowiadać w tej sprawie. Jeżeli nasz Bóg, któremu służymy, zechce nas wybawić z rozpalonego pieca, może nas wyratować z twej ręki, królu!
    Jeśli zaś nie, wiedz, królu, że nie będziemy czcić twego boga ani oddawać pokłonu złotemu posągowi, który wzniosłeś».

    «Niech będzie błogosławiony Bóg Szadraka, Meszaka i Abed-Nega, który posłał swego anioła, by uratować swoje sługi.
    W Nim pokładali ufność i przekroczyli nakaz królewski, oddając swe ciała, aby nie oddawać czci ani pokłonu innemu bogu poza Nim».

    Dn 3, 14-20. 91-92. 95
    Podziękował(a) 2Madzikg olgal
  • Błogosławiony jesteś, Panie, Boże naszych ojców, *
    pełen chwały i wywyższony na wieki.
    Błogosławione jest imię Twoje †
    pełne chwały i świętości, *
    uwielbione i wywyższone na wieki.
    Dn 3, 52. 53-54. 55-56
    Podziękował(a) 2Madzikg olgal
  • Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym zatrzymują słowo Boże
    i wydają owoc dzięki swojej wytrwałości.
    Łk 8, 15
    Podziękował(a) 3Honi Madzikg olgal

Zostaw komentarz

PogrubionyKursywaPrzekreślenieLista numerowanaLista nieuporządkowana
Emoji
Attach file
Attach image
Wyrównaj do lewejWyśrodkujWyrównaj do prawejPrzełącz widok HTMLPrzełącz pełna stronaPrzełącz światła
Upuść obraz/plik