Robię, bo lubię...

12324262829

Komentarz

  • @AleksandraB - nauczyłam się (z internetów) robić podstawowe węzełki frywolitkowe. Jakąś prostą robótkę jestem w stanie wyplątać. Ale jak patrzę na te Twoje równiutkie węzełki, to się mogę zakopać ze swoimi marnymi próbami pod 3 metry mułu. Śliczne kwiateczki spod Twoich rąk wychodzą!
  • @Katarzyna ogromnie się cieszę! Pokaż prace, materiały i narzędzia a powiem Ci w czym może leżeć problem.
  • Problem leży w braku wprawy. Myślę, że, jak we wszystkim, jak się nie zrobi tego 100 razy i jeszcze 100 razy, a potem jeszcze z 1000 razy, to nie będzie wyglądać super. A ja mam słabą tolerancję na to, że coś mi wychodzi nieidealnie. Dlatego, mowy nie ma, żebym pokazała te moje próby - oczy mam i sama wiem, jak im daleko do tego, jak to powinno wyglądać. Z tym większym podziwem patrzę na wszelkie Twoje robótki - znać mistrza z daleka :smiley:
    Materiały - kordonki, narzędzia - czółenka i szydełka. Robótki - jakieś prościzny tymczasem. Bardzo czasochłonne na początku. Przybywa znacznie wolniej niż na szydełku, a w razie pomyłki trudniej spruć.
    Podziękował(a) 1Skatarzyna
  • W sumie, jak przeczytałam, co napisałam, to przyszło mi do głowy, że nadarza mi się świetna okazja, by zmierzyć się ze swoją słabością. Skorzystam. @AleksandraB, proszę o wyrozumiałość, bo to pierwsza moja robótka. Bez szału, ale widać, że frywolitka (choć niewprawna) a nie szydełko:

  • Bardzo ładna jak na pierwszy raz!
    Masz tendencję (wbrew większości) do zbyt luźnego zaciskania supełków i zbyt dużych pikotek łączących. Łuczki i kółeczka trzeba bardziej zaciskać aż do oporu i sztywności. Frywolitka ma być zwięzła i sztywna. No i nici są kiepskie, miękkie, luźno skręcone i jeszcze ze złotą nitką która ma tendencję do urywania się. Ucząc się trzeba mieć najlepsze materiały i narzędzia.
    Ciekawe jakie masz czółenko i czy szydełko jest dopasowane do grubości nici.
    Podziękował(a) 3Katarzyna mysikrolica Shrekowa
  • @Katarzyna mogę Ci wysłać materiały z których na pewno wyjdzie piękna frywolitka? Załapałaś najważniejsze i szkoda to zapomnieć, trzeba supłać :)
  • @AleksandraB - Takie mam czółenko:

    i normalne, cieniutkie szydełko - najcieńsze, jakim mogę skutecznie przeciągnąć nitkę.
    Jakieś kordonki takie, jak na Twoich zdjęciach, też w domu mam, bo sobie kupiłam. Tamta robótka ze zdjęcia była zrobiona bardzo spontanicznie (po zobaczeniu jakiś Twoich pięknych dzieł) z "tego, co znalazłam w szufladce" i sama też mam wrażenie, że to nie był najlepszy materiał - ta beżowa nitka to bardziej mulina niż kordonek i się rozłazi na pojedyncze nici, a kordonek z metaliczną nicią dość podle się wiąże i robią się na nim supełki całkiem nie tam, gdzie trzeba.
    Ale nie zniechęciłam się po pierwszych próbach. Chętnie bym sobie posupłała jeszcze (bez wielkiej nadziei, że osiągnę poziom zbliżony do Ciebie - po prostu, dla przyjemności i relaksu) Tylko zupełnie nie mam czasu :(, a technika dość czasochłonna.
    Gdybyś miała jakieś łatwe wzory dla lamera, w których trudno się pogubić i można robić po kawałku z doskoku, gdy ma się wolną chwilę, to będę bardzo wdzięczna. W tej technice podoba mi się, że robótka zajmuje bardzo mało miejsca. Można spakować w maleńką kosmetyczkę i zabrać ze sobą w torebce wszędzie i supłać w kolejce u dentysty, albo w oczekiwaniu na rozwój porodu.
    Podziękował(a) 1AleksandraB
  • @Katarzyna czółenko bursztynowe które masz jest najlepsze. Można je troszkę podpiłować pilniczkiem do paznokci żeby łatwiej przepuszczało nitkę, ale bardzo ostrożnie, żeby czółenko wiszące na nitce nie rozwijało się. Myślę, że jak w końcu zrobisz coś porządnymi nićmi to efekt będzie przepiękny, i tak bardzo
    Ci się spodoba, że sprawisz sobie drugie czółenko i będziesz robić bardziej skomplikowane wzory, potem zaczniesz wplatać koraliki, nauczysz się robić listki i kółeczka odwrotne, a na końcu będziesz projektować wzory ;)
    Jak będę miała więcej czasu to poszukam albo narysuję jakieś łatwe wzory i wstawię na forum.
  • Aniuszka powiedział(a):

    Robię nową chustę. Właściwie to stale mam jakąś chustę na szydełku. Te cieniowane motki są takie piękne. Wzór Anatolia (do znalezienia na Raverly, autorka - Blanka Tuleja).



    Skończyłam:

  • Piękna, ja skończyłam zabawki dla dzieci i przymierzam się do nowej chusty. Tylko jeszcze nie mam pomysłu na wzór.
  • edytowano 4 maja
    Też się zachwycam cieniowanymi kordonkami :)
  • Ten pierwszy kolor też śliczny, no i robota misterna, cudo.
  • Ten pierwszy kolor też śliczny, no i robota misterna, cudo.
  • @Aniuszka ślicznie wyszło. Jak spojrzałam na nią to od razu skojarzyła mi się z bzami. A później zobaczyłam, że na zdjęciu są i bzy :)
    Podziękował(a) 1Aniuszka
  • Nowe domkowieszkopółki. Wróciłam do tego i fajnie idzie.
  • Śliczne @Odrobinka
    Podziękował(a) 3Odrobinka Ojejuna ZielonaKawa
  • No, urocze są :)
  • Zajrzałam, co Wy tu pięknego robicie i nie mogę się nazachwycać :smiley:
  • Dzisiaj skończyłam te malować. Jeszcze tylko kominy i jakieś haczyki ewentualnie


    Te krzywe są fajne do ustawienia na schodach
  • Masz zdolne ręce @Odrobinka. Zawsze patrzyłam na Twoje prace z wielką przyjemnościa.
    Podziękował(a) 2Ojejuna OlaOdPawla
  • Tak, zdolności i artyzm. To są rzeczy niepowtarzalne, samodzielnie wymyślone, nie kalkowanie znikąd.
  • Piękne!

  • Odmalowałam wóz do wożenia dzieci.
  • Jaki piękny:)
    Podziękował(a) 1MartaB
  • I to w kaszubski wzór!
    Podziękował(a) 3Bea Izka MartaB
  • Piękny! A czy wiecie, że kaszubski wzór jest wymyślony przez panie etnograf w międzywojniu?
    Zeraly hafty z regionu i ułożyły w znany obecnie wzór. I pooszlo!
    Podziękował(a) 3Engi MartaB Shrekowa
  • Zobaczcie ile jest szkół haftu kaszubskiego! :https://czec.pl/pl/n/49
    Podziękował(a) 2Madzikg Sydora
  • Uwielbiam lowicki wzor i taka mam zastawę i trochę więcej elementów, we wzór łowicki właśnie.
    I zawsze ale to zawsze jak kupuję coś z łowickim, to mi serce się rwie do kaszubskiego, bo kocham niebieski.
    @MartaB piękny wóz :)
    Podziękował(a) 1MartaB

Zostaw komentarz

PogrubionyKursywaPrzekreślenieLista numerowanaLista nieuporządkowana
Emoji
Attach file
Attach image
Wyrównaj do lewejWyśrodkujWyrównaj do prawejPrzełącz widok HTMLPrzełącz pełna stronaPrzełącz światła
Upuść obraz/plik