Słowo Boże na dziś

18384858688

Komentarz

  • "Bóg wiary dochowuje na wieki, *
    uciśnionym wymierza sprawiedliwość,
    chlebem karmi głodnych, *
    wypuszcza na wolność uwięzionych.

    Pan przywraca wzrok ociemniałym, *
    Pan dźwiga poniżonych.
    Pan kocha sprawiedliwych, *
    Pan strzeże przybyszów.

    Ochrania sierotę i wdowę, *
    lecz występnych kieruje na bezdroża.
    Pan króluje na wieki, *
    Bóg twój, Syjonie, przez pokolenia."
    Ps 146 (145)
    Podziękował(a) 1Mle
  • "Bracia moi, niech wiara wasza w Pana naszego, Jezusa Chrystusa uwielbionego, nie ma względu na osoby.

    Bo gdyby przyszedł na wasze zgromadzenie człowiek przystrojony w złote pierścienie i bogatą szatę i przybył także człowiek ubogi w zabrudzonej szacie, a wy spojrzycie na bogato przyodzianego i powiecie: «Ty usiądź na zaszczytnym miejscu», do ubogiego zaś powiecie: «Stań sobie tam albo usiądź u podnóżka mojego», to czy nie czynicie różnic między sobą i nie stajecie się sędziami przewrotnymi?

    Posłuchajcie, bracia moi umiłowani! Czy Bóg nie wybrał ubogich tego świata na bogatych w wierze oraz na dziedziców królestwa przyobiecanego tym, którzy Go miłują?"
    Jk 2, 1-5
    Podziękował(a) 1Mle
  • "Przyprowadzili Mu głuchoniemego i prosili Go, żeby położył na niego rękę. On wziął go na bok, z dala od tłumu, włożył palce w jego uszy i śliną dotknął mu języka; a spojrzawszy w niebo, westchnął i rzekł do niego: «Effatha», to znaczy: Otwórz się. Zaraz otworzyły się jego uszy, więzy języka się rozwiązały i mógł prawidłowo mówić.

    Jezus przykazał im, żeby nikomu nie mówili. Lecz im bardziej przykazywał, tym gorliwiej to rozgłaszali. I przepełnieni zdumieniem mówili: «Dobrze wszystko uczynił. Nawet głuchym słuch przywraca i niemym mowę»."
    Mk 7, 31-37
    Podziękował(a) 1Mle
  • "wszyscy, którzy uciekają się do Ciebie, *
    niech się cieszą i radują na zawsze.
    Osłaniaj ich, niech się Tobą weselą *
    wszyscy, którzy miłują Twe imię.

    Prowadź mnie, Panie, w swej sprawiedliwości"
    Ps 5
    Podziękował(a) 2Madzikg Mle
  • "Moje owce słuchają mego głosu,
    Ja znam je, a one idą za Mną."
    J 10, 27
    Podziękował(a) 1Mle
  • "W szabat Jezus wszedł do synagogi i nauczał. A był tam człowiek, który miał uschłą prawą rękę. Uczeni zaś w Piśmie i faryzeusze śledzili Go, czy w szabat uzdrawia, żeby znaleźć powód do oskarżenia Go.

    On wszakże znał ich myśli i rzekł do człowieka, który miał uschłą rękę: «Podnieś się i stań na środku!» Podniósł się i stanął.

    Wtedy Jezus rzekł do nich: «Pytam was: Czy wolno w szabat czynić coś dobrego, czy coś złego, życie ocalić czy zniszczyć?»

    I spojrzawszy dokoła po wszystkich, rzekł do niego: «Wyciągnij rękę!» Uczynił to, i jego ręka stała się znów zdrowa.

    Oni zaś wpadli w szał i naradzali się między sobą, jak mają postąpić wobec Jezusa."
    Łk 6, 6-11
    Podziękował(a) 2AnnoDomini Mle
  • Bo Pan swój lud miłuje, *
    pokornych wieńczy zwycięstwem.
    Ps 149,
    Podziękował(a) 1Mle
  • Nie wy Mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem,
    abyście szli i owoc przynosili.
    J 15, 16
    Podziękował(a) 1Mle
  • Pewnego razu Jezus wyszedł na górę, aby się modlić, i całą noc trwał na modlitwie do Boga.

    Z nastaniem dnia przywołał swoich uczniów i wybrał spośród nich dwunastu, których też nazwał apostołami: Szymona, któremu nadał imię Piotr, i brata jego, Andrzeja, Jakuba, Jana, Filipa, Bartłomieja, Mateusza, Tomasza, Jakuba, syna Alfeusza, Szymona z przydomkiem Gorliwy, Judę, syna Jakuba, i Judasza Iskariotę, który stał się zdrajcą.

    Zszedł z nimi na dół i zatrzymał się na równinie; był tam liczny tłum Jego uczniów i wielkie mnóstwo ludu z całej Judei i z Jeruzalem oraz z nadmorskich okolic Tyru i Sydonu; przyszli oni, aby Go słuchać i znaleźć uzdrowie nie ze swych chorób. Także i ci, których dręczyły duchy nieczyste, doznawali uzdrowienia.

    A cały tłum starał się Go dotknąć, ponieważ moc wychodziła od Niego i uzdrawiała wszystkich.
    Łk 6, 12-19
    Podziękował(a) 1Mle
  • "Król pragnie twego piękna, *
    on twoim panem, oddaj mu pokłon."
    Ps 45 (44)
    Podziękował(a) 1Mle
  • "Jezus podniósł oczy na swoich uczniów i mówił:

    «Błogosławieni jesteście, ubodzy, albowiem do was należy królestwo Boże.

    Błogosławieni, którzy teraz głodujecie, albowiem będziecie nasyceni.

    Błogosławieni, którzy teraz płaczecie, albowiem śmiać się będziecie.

    Błogosławieni jesteście, gdy ludzie was znienawidzą i gdy was wyłączą spośród siebie, gdy zelżą was i z powodu Syna Człowieczego odrzucą z pogardą wasze imię jako niecne: cieszcie się i radujcie w owym dniu, bo wielka jest wasza nagroda w niebie. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili prorokom.

    Natomiast biada wam, bogaczom, bo odebraliście już pociechę waszą.

    Biada wam, którzy teraz jesteście syci, albowiem głód cierpieć będziecie.

    Biada wam, którzy się teraz śmiejecie, albowiem smucić się i płakać będziecie.

    Biada wam, gdy wszyscy ludzie chwalić was będą. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili fałszywym prorokom»."
    Łk 6, 20-26
    Podziękował(a) 1Mle
  • "Przenikasz i znasz mnie, Panie, *
    Ty wiesz, kiedy siedzę i wstaję.
    Z daleka spostrzegasz moje myśli, †
    przyglądasz się, jak spoczywam i chodzę, *
    i znasz wszystkie moje drogi.

    Ty bowiem stworzyłeś moje wnętrze *
    i utkałeś mnie w łonie mej matki.
    Sławię Cię, że mnie tak cudownie stworzyłeś, *
    godne podziwu są Twoje dzieła.

    Przeniknij mnie, Boże, i poznaj moje serce, *
    doświadcz mnie i poznaj moje myśli.
    I zobacz, czy idę drogą nieprawą, *
    a prowadź mnie drogą odwieczną.

    Prowadź mnie, Panie, swą drogą odwieczną".

    Ps 139 (138),
    Podziękował(a) 1Mle
  • "Jeżeli miłujemy się wzajemnie, Bóg w nas mieszka
    i miłość ku Niemu jest w nas doskonała."
    1 J 4, 12bcd
    Podziękował(a) 1Mle
  • "Jezus powiedział do swoich uczniów:

    «Powiadam wam, którzy słuchacie: Miłujcie waszych nieprzyjaciół; dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą; błogosławcie tym, którzy was przeklinają, i módlcie się za tych, którzy was oczerniają.
    Jeśli cię kto uderzy w policzek, nadstaw mu i drugi. Jeśli zabiera ci płaszcz, nie broń mu i szaty. Dawaj każdemu, kto cię prosi, a nie dopominaj się zwrotu od tego, który bierze twoje.
    Jak chcecie, żeby ludzie wam czynili, podobnie wy im czyńcie.
    Jeśli bowiem miłujecie tych tylko, którzy was miłują, jakaż za to należy się wam wdzięczność? Przecież i grzesznicy okazują miłość tym, którzy ich miłują. I jeśli dobrze czynicie tym tylko, którzy wam dobrze czynią, jaka za to należy się wam wdzięczność? I grzesznicy to samo czynią. Jeśli pożyczek udzielacie tym, od których spodziewacie się zwrotu, jakaż za to należy się wam wdzięczność? I grzesznicy pożyczają grzesznikom, żeby tyleż samo otrzymać.
    Wy natomiast miłujcie waszych nieprzyjaciół, czyńcie dobrze i pożyczajcie, niczego się za to nie spodziewając. A wasza nagroda będzie wielka i będziecie synami Najwyższego; ponieważ On jest dobry dla niewdzięcznych i złych. Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny. Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni; odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone. Dawajcie, a będzie wam dane; miarę dobrą, ubitą, utrzęsioną i wypełnioną ponad brzegi wsypią w zanadrza wasze. Odmierzą wam bowiem taką miarą, jaką wy mierzycie»."
    Łk 6, 27-38
    Podziękował(a) 1Mle
  • Komentarz:

    "Miłość i przebaczenie"
    ks. Przemysław Krakowczyk

    "Czasem z wielkim trudem przychodzi nam przyjąć i zaakceptować własny los, zwłaszcza jeśli jest to cierpienie, choroba lub zbliżająca się śmierć. Jezus jednak idzie o jeszcze jeden krok dalej. Nie chodzi już tylko o bierną akceptację, ale wielkoduszne przyjęcie i to w imię miłości. Przyjęcie nie tylko zasłużonej kary, ale także niezasłużonego cierpienia lub prześladowania. Przyjęcie i zaakceptowanie także tych, którzy to cierpienie na nas sprowadzają.

    Miłujcie waszych nieprzyjaciół – to miara chrześcijańskiej doskonałości. Zdolność do takiej miłości rozpoczyna się od doświadczenia, że sam, będąc jeszcze nieprzyjacielem Boga, zostałem przez Niego ukochany. Bóg, pomimo i na przekór moim słabościom, niedoskonałościom, grzechom, a nawet nałogom, nie tylko mnie przyjmuje takim, jakim jestem, ale nawet akceptuje mnie. Kolejnym krokiem jest dostrzeżenie w innych stworzeń i dzieci Bożych, tak samo i bez żadnej różnicy miłowanych przez niebieskiego Ojca, tak jak ja przez Niego jestem umiłowany.

    Miłość nieprzyjaciół to zdolność rozdzielenia czynu od sprawcy. To zdolność kochania na przekór wszystkiemu, nawet obiektywnej krzywdzie. Ten rodzaj miłości jest miarą chrześcijańskiej doskonałości, do której osiągnięcia wezwany jest każdy z nas. Prawdziwa miłość usuwa z serca chęć zemsty, szuka dróg prowadzących do zgody i pokoju. Miłość chrześcijańska jest potężną bronią, a jej najpotężniejszym orężem jest miłowanie nieprzyjaciół. Uczmy się miłości od Chrystusa, naśladujmy Go, aby tak jak On pokonać wszelkie zło i doprowadzić do tryumfu dobra nad złem, miłości nad nienawiścią."

    https://opoka.org.pl/liturgia
  • "Nie jest dla mnie powodem do chluby to, że głoszę Ewangelię. Świadom jestem ciążącego na mnie obowiązku. Biada mi bowiem, gdybym nie głosił Ewangelii!

    Gdybym to czynił z własnej woli, miałbym zapłatę, lecz jeśli działam nie z własnej woli, to tylko spełniam obowiązki szafarza. Jakąż przeto mam zapłatę? Otóż tę właśnie, że głosząc Ewangelię bez żadnej zapłaty, nie korzystam z praw, jakie mi daje Ewangelia.

    Tak więc nie zależąc od nikogo, stałem się niewolnikiem wszystkich, aby tym liczniejsi byli ci, których pozyskam. Dla słabych stałem się jak słaby, by pozyskać słabych. Stałem się wszystkim dla wszystkich, żeby uratować choć niektórych. Wszystko zaś czynię dla Ewangelii, by mieć w niej swój udział.

    Czyż nie wiecie, że gdy zawodnicy biegną na stadionie, wszyscy wprawdzie biegną, lecz jeden tylko otrzymuje nagrodę? Przeto tak biegnijcie, abyście ją otrzymali."
    1 Kor 9, 16-19. 22-27
    Podziękował(a) 1Mle
  • "Dusza moja stęskniona pragnie przedsionków Pańskich, *
    serce moje i ciało radośnie wołają do Boga żywego.
    Nawet wróbel znajduje swój dom, a jaskółka gniazdo, †
    gdzie złoży swe pisklęta: *
    przy ołtarzach Twoich, Panie Zastępów, Królu mój i Boże!

    Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie, *
    nieustannie wielbiąc Ciebie.
    Szczęśliwi, których moc jest w Tobie, *
    którzy zachowują ufność w swym sercu.

    Jak miła, Panie, jest świątynia Twoja

    Bo Pan Bóg jest słońcem i tarczą, *
    On hojnie darzy łaską i chwałą,
    nie odmawia dobrodziejstw *
    żyjącym nienagannie.

    Jak miła, Panie, jest świątynia Twoja"

    Ps 84
    Podziękował(a) 1Mle
  • "Słowo Twoje, Panie, jest prawdą,
    uświęć nas w prawdzie."
    J 17, 17ba
  • «Czy może niewidomy prowadzić niewidomego? Czy nie wpadną w dół obydwaj?

    Uczeń nie przewyższa nauczyciela. Lecz każdy, dopiero w pełni wykształcony, będzie jak jego nauczyciel.

    Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a nie dostrzegasz belki we własnym oku? Jak możesz mówić swemu bratu: „Bracie, pozwól, że usunę drzazgę, która jest w twoim oku”, podczas gdy sam belki w swoim oku nie widzisz? Obłudniku, usuń najpierw belkę ze swego oka, a wtedy przejrzysz, ażeby usunąć drzazgę z oka brata swego».
    Łk 6, 39-42
    Podziękował(a) 1Mle
  • "W owych dniach podczas drogi lud stracił cierpliwość. I zaczęli mówić przeciw Bogu i Mojżeszowi: «Czemu wyprowadziliście nas z Egiptu, byśmy tu na pustyni pomarli? Nie ma chleba ani wody, a uprzykrzył się nam już ten pokarm mizerny».

    Zesłał więc Pan na lud węże o jadzie palącym, które kąsały ludzi, tak że wielka liczba Izraelitów zmarła. Przybyli więc ludzie do Mojżesza mówiąc: «Zgrzeszyliśmy, szemrząc przeciw Panu i przeciwko tobie. Wstaw się za nami do Pana, aby oddalił od nas węże». I wstawił się Mojżesz za ludem.

    Wtedy rzekł Pan do Mojżesza: «Sporządź węża i umieść go na wysokim palu; wtedy każdy ukąszony, jeśli tylko spojrzy na niego, zostanie przy życiu». Sporządził więc Mojżesz węża miedzianego i umieścił go na wysokim palu. I rzeczywiście, jeśli kogo wąż ukąsił, a ukąszony spojrzał na węża miedzianego, zostawał przy życiu."
    Lb 21, 4b-9
    Podziękował(a) 1Mle
  • "Wielkich dzieł Boga nie zapominajmy"
    Ps 78
    Podziękował(a) 1Mle
  • "A jak Mojżesz wywyższył węża na pustyni, tak potrzeba, by wywyższono Syna Człowieczego, aby każdy, kto w Niego wierzy, miał życie wieczne.

    Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne. Albowiem Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony».
    J 3, 13-17
    Podziękował(a) 1Mle
  • "Pan Bóg otworzył mi ucho, a ja się nie oparłem ani się nie cofnąłem. Podałem grzbiet mój bijącym i policzki moje rwącym mi brodę. Nie zasłoniłem mojej twarzy przed zniewagami i opluciem.

    Pan Bóg mnie wspomaga, dlatego jestem nieczuły na obelgi, dlatego uczyniłem twarz moją jak głaz i wiem, że wstydu nie doznam.

    Blisko jest Ten, który mnie uniewinni. Kto się odważy toczyć spór ze mną? Wystąpmy razem! Kto jest moim oskarżycielem? Niech się zbliży do mnie!

    Oto Pan Bóg mnie wspomaga. Któż mnie potępi?"
    Iz 50, 5-9a
    Podziękował(a) 1Mle
  • "Miłuję Pana, albowiem usłyszał *
    głos mego błagania,
    bo skłonił ku mnie swe ucho *
    w dniu, w którym wołałem.

    Oplotły mnie więzy śmierci, †
    dosięgły mnie pęta Otchłani, *
    ogarnął mnie strach i udręka.
    Ale wezwałem imienia Pana: *
    «Panie, ratuj moje życie!»

    Pan jest łaskawy i sprawiedliwy, *
    Bóg nasz jest miłosierny.
    Pan strzeże ludzi prostego serca: *
    byłem w niedoli, a On mnie wybawił.

    Uchronił bowiem moją duszę od śmierci, *
    oczy od łez, nogi od upadku.
    Będę chodził w obecności Pana *
    w krainie żyjących."

    W krainie życia będę widział Boga"
    Ps 116A
    Podziękował(a) 1Mle
  • "Jaki z tego pożytek, bracia moi, skoro ktoś będzie utrzymywał, że wierzy, a nie będzie spełniał uczynków? Czy sama wiara zdoła go zbawić?

    Jeśli na przykład brat lub siostra nie mają odzienia lub brak im codziennego chleba, a ktoś z was powie im: «Idźcie w pokoju, ogrzejcie się i najedzcie do syta!» – a nie dacie im tego, czego koniecznie potrzebują dla ciała – to na co się to przyda? Tak też i wiara, jeśli nie byłaby połączona z uczynkami, martwa jest sama w sobie.

    Ale może ktoś powiedzieć: Ty masz wiarę, a ja spełniam uczynki. Pokaż mi wiarę swoją bez uczynków, to ja ci pokażę wiarę na podstawie moich uczynków."
    Jk 2, 14-18
  • "Nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z krzyża Pana naszego, Jezusa Chrystusa,
    dzięki któremu świat stał się ukrzyżowany dla mnie, a ja dla świata."
    Ga 6, 14
  • Jezus udał się ze swoimi uczniami do wiosek pod Cezareą Filipową.
    W drodze pytał uczniów:
    «Za kogo uważają Mnie ludzie?»

    Oni Mu odpowiedzieli: «Za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za jednego z proroków».

    On ich zapytał: «A wy za kogo Mnie uważacie?»

    Odpowiedział Mu Piotr: «Ty jesteś Mesjasz». Wtedy surowo im przykazał, żeby nikomu o Nim nie mówili.

    I zaczął ich pouczać, że Syn Człowieczy wiele musi wycierpieć, że będzie odrzucony przez starszych, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; że zostanie zabity, ale po trzech dniach zmartwychwstanie. A mówił zupełnie otwarcie te słowa.

    Wtedy Piotr wziął Go na bok i zaczął Go upominać. Lecz On obrócił się i patrząc na swych uczniów, zgromił Piotra słowami: «Zejdź Mi z oczu, szatanie, bo nie myślisz po Bożemu, lecz po ludzku».

    Potem przywołał do siebie tłum razem ze swoimi uczniami i rzekł im: «Jeśli ktoś chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje. Bo kto chce zachować swoje życie, straci je; a kto straci swe życie z powodu Mnie i Ewangelii, zachowa je».

    Mk 8, 27-35
  • "Pan Jezus tej nocy, której został wydany, wziął chleb i dzięki uczyniwszy, połamał i rzekł: «To jest Ciało moje za was wydane. Czyńcie to na moją pamiątkę!» Podobnie, skończywszy wieczerzę, wziął kielich, mówiąc: «Kielich ten jest Nowym Przymierzem we Krwi mojej. Czyńcie to, ile razy pić będziecie, na moją pamiątkę!»

    Ilekroć bowiem spożywacie ten chleb i pijecie kielich, śmierć Pana głosicie, aż przyjdzie. "
    1 Kor 11, 17-26. 33
  • "Nie chciałeś ofiary krwawej ani z płodów ziemi, *
    lecz otwarłeś mi uszy;
    nie żądałeś całopalenia i ofiary za grzechy. *
    Wtedy powiedziałem: «Oto przychodzę.

    Radością jest dla mnie pełnić Twoją wolę, mój Boże, *
    a Twoje Prawo mieszka w moim sercu».
    Głosiłem Twą sprawiedliwość w wielkim zgromadzeniu †
    i nie powściągałem warg moich, *
    o czym Ty wiesz, Panie.

    Ps 40 (39)
  • "Tak Bóg umiłował świat, że dał swojego Syna Jednorodzonego;
    każdy, kto w Niego wierzy, ma życie wieczne."
    J 3, 16

Zostaw komentarz

PogrubionyKursywaPrzekreślenieLista numerowanaLista nieuporządkowana
Emoji
Attach file
Attach image
Wyrównaj do lewejWyśrodkujWyrównaj do prawejPrzełącz widok HTMLPrzełącz pełna stronaPrzełącz światła
Upuść obraz/plik