Maryja - wizerunki Maryjne

1568101114

Komentarz

  • @Lorelei historia warta poznania. Ja tylko zdradzę, że obraz został skradziony przez M.Sapiehę w dość nietypowy, wręcz zabawny sposób. I w ogóle obraz był też w Guadalupe, ale w Hiszpanii.
    Bardzo sympatyczna historia wędrówki. :)
    Podziękował(a) 1Lorelei
  • Polecam lekturę - Zofia Kossak - Błogosławiona wina. Jest też ekranizacja oraz audiobook.
    Na marginesie - polecam wyprawę do Kodnia. Piękna okolica, piękne ogrody, gdzie ojcowie Oblaci hodują zioła.
    A w lecie jest Jarmark Sapieżyński. Warto przyjechać ... Jest duży Dom Pielgrzyma.
    Podziękował(a) 2Lorelei Rusałka
  • @gfizyk jest ekranizacja? Pod tym samym tytułem?
    Podziękował(a) 1gfizyk
  • Jest ekranizacja, ale książka zdecydowanie lepsza
    Podziękował(a) 1Rusałka
  • Pamiętam te książkę u nas w domu, jeszcze mój dziadziu czytał.
  • Rusałka powiedział(a):

    @gfizyk jest ekranizacja? Pod tym samym tytułem?

    Tak, pod tym samym tytułem . Można kupić za kilka złotych …
  • Jest na gloria.tv zobaczymy dziś. :)
  • Zaczynamy majówki.
    To Matka Boża Sobieska, z Wrocławskiej Katedry. I kopia

    w domowym ołtarzyku.


  • Matka Boża Brzemienna z Matemblewa.
    Tak wiele Jej zawdzięczam!
    Podziękował(a) 3mamababcia Rusałka PonuraKura
  • Piękna!
  • To nasza osiedlowa Kapliczka, z Matką Bożą z Lourdes.
  • Miły widok, jak zadbana :heart:


    A dziś Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych!
    Podziękował(a) 1Rusałka
  • Tak jest!
  • MB Lourdeńska, to moja ukochana, pewnie dlatego, że parafialna i od dziecka ją pamiętam.
  • Barbasia powiedział(a):

    MB Lourdeńska, to moja ukochana, pewnie dlatego, że parafialna i od dziecka ją pamiętam.

    My sobie przywezlismy figurę do domu z KRK. Świetna jest księgarnia niedaleko Wawelu. <3
    Podziękował(a) 1Shrekowa
  • Ta jest wyjątkowo ładna i duża. Zawsze chodzimy się tu modlić.
  • Dziś jest święto Matki Bożej Królowej.
    https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/08-22a.php3
    Podziękował(a) 2Shrekowa Fizula
  • W moim brewiarzu jest Nawiedzenie NMP :tongue:

    Ps. Ale wizerunek śliczny :heart:
    Podziękował(a) 1Rusałka
  • A widzisz a to święto wprowadził Papież Pius XII i..."Początkowo wspomnienie Maryi Królowej obchodzone było w dniu 31 maja, ale w wyniku posoborowej reformy kalendarza liturgicznego przesunięto je na oktawę uroczystości Wniebowzięcia Maryi - 22 sierpnia. To właśnie wydarzenie ukoronowania Maryi wspominamy w piątej tajemnicy chwalebnej różańca."
    Podziękował(a) 1Shrekowa
  • Za wizerunki słodkopierdzące albo figury z wodogłowiem... batożyłbym sztachetą od płotu... taką z drzazgami...
  • edytowano czerwca 2022



    A dziś NMP Matki Kościoła :heart:
    Podziękował(a) 2TecumSeh Nigella

  • Podziękował(a) 1Rusałka
  • Dziś święto Najświętszego Serca Pana Jezusa.
    U nas w domu wiszą 3 obrazy a każdy z inną historią.
    Pierwszy jest prezentem ślubnym od moich dziadków, ten obraz był zawsze na ołtarzu w Boże Ciało na wsi przez 30 lat chyba, a babcia przywiozła go ze sobą ze Wschodu bo dostali też od swojej babci.
    Drugi to odratowany obraz ze śmietnika i wisi w kuchni.
    Trzeci to prezent od Stasia, malował go trzy lata. Na okazję uroczystego poświęcenia naszej rodziny Najs Sercu PJ, w lipcu.

    To święto jest mi bardzo bliskie bo w ciągu dnia najczęstsze Akty Strzeliste to właśnie do Najświetszych Serc Pana Jezusa I Maryi.


  • Dziś Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która była też zwana Matką Bożą Cierpiącą.
  • Bardzo spodobała mi się nazwa MB "Stella Matutina" - Gwiazda Poranna. Jest taki czuła i delikatna.
    Znalazłam tylko jeden obrazek poniżej.
    Podziękował(a) 2Barbasia Fizula
  • I jeszcze znalazłam piekną historię, nie wiem czy znacie:
    https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TS/gop79-newman
    Podziękował(a) 1Barbasia
  • Dziś Matki Bożej Szkaplerznej
    Podziękował(a) 2Barbasia Fizula

  • Z naszego zabytkowego kościoła, aktualnie na wystawie w muzeum. Ale wróci.
    Podziękował(a) 3Rusałka Shrekowa PonuraKura


  • 11 sierpnia - wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Świętolipskiej. Matki Jedności Chrześcijan
    Patronki Warmii i Mazur

    Obraz Matki Boskiej Świętolipskiej jest kopią obrazu Matki Boskiej Salus Populi Romani z bazyliki rzymskiej. Znajduje się w bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce. Został namalowany w 1640 r. przez niderlandzkiego malarza Bartłomieja Pensa*. Szybko zasłynął cudami. Od roku 1640 do 1658 zanotowano około 600 wysłuchanych próśb i uleczeń.
    Początkowo obraz Matki Boskiej był umieszczony w centralnej części ołtarza głównego w kaplicy Sadorskiego. W 1690 r. po wybudowaniu nowej świątyni został przeniesiony do kaplicy, a w 1714 r. stał się częścią ołtarza głównego autorstwa Krzysztofa Peuckera. Na obrazie Matka Boska nosi czerwoną suknię i niebieskie płaszcz.
    W 1719 r. został zasłonięty srebrną sukienką wykonaną przez złotnika Samuela Gräwe.
    Matka Boska otula Dzieciątko ramionami. Maleńki Jezus patrzy uważnie i z miłością na swoją matkę. Prawą dłoń unosi w geście błogosławieństwa, a w lewej trzyma księgę.

    Sanktuarium odwiedzali polscy królowie: Zygmunt III, Władysław IV, Jan Kazimierz, Jak III Sobieski. W okresie zaborów Święta Lipka była obok Gietrzwałdu główną oazą polskości i wiary dla mieszkańców Warmii i Mazur. Mówiono nawet: „Czym Częstochowa dla Polski i Ostra Brama dla Litwy, tym Lipka dla Warmii i Mazur”.
    Koronacja obrazu miała miejsce 11 sierpnia 1968 r. Dokonał jej prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński. Obecny był na niej również kardynał Karol Wojtyła.
    Podziękował(a) 2Barbasia Rusałka
  • Co prawda, to nie wizerunek Maryjny, ale zamieszcze tutaj. Znalazłam na FB na profilu jednego księdza. Zrobiło na mnie wrażenie. Choć i tak wiadomo, że Matka Boża jest z pewnością nieskończenie piękniejsza, niż jakiekolwiek nasze wyobrażenie o Niej...

Zostaw komentarz

PogrubionyKursywaPrzekreślenieLista numerowanaLista nieuporządkowana
Emoji
Attach file
Attach image
Wyrównaj do lewejWyśrodkujWyrównaj do prawejPrzełącz widok HTMLPrzełącz pełna stronaPrzełącz światła
Upuść obraz/plik