Maryja - wizerunki Maryjne

18910111214»

Komentarz

  • groszek powiedział(a):

    U mojej prababci taki był na ścianie. Mówiła, że to Matka Niska Nieustającej Pomocy. Ale czy właściwie, to nie mam pewności

    Wygląda na jedną z wersji Matki Boskiej nieustającej pomocy.
    Podziękował(a) 2Rejczel Basja
  • Hiszpańskie Madonny jedyne w swoim rodzaju. <3
    Tam jest specyficzny warsztat, w którym powstają. Mistrzowie przyuczają wybranych uczniów i przekazują swoje tajemnice, sposoby jak normalnie w gastronomii.
    Nie jest to do nauczania w szkole czy studiach

    Dla mnie hiszpańska sztuka sakralną to rzeczywiście Sztuka i wzór.
  • Wspaniały jest ten wątek
    Jeszcze mam kilka wizerunkow z dziś
    Z katedry św Andrzeja w Bordeaux
    To są piękne stare figury i obrazy od 13 do 17 wieku

    image




  • Podziękował(a) 2mamababcia Rusałka
  • A ten wizerunek drewnianej, brązowej to jakie wezwanie, chodzi mi o kulę w rękach Dzieciątka.
  • Rusałka powiedział(a):

    Hiszpańskie Madonny jedyne w swoim rodzaju. <3
    Tam jest specyficzny warsztat, w którym powstają. Mistrzowie przyuczają wybranych uczniów i przekazują swoje tajemnice, sposoby jak normalnie w gastronomii.
    Nie jest to do nauczania w szkole czy studiach

    Dla mnie hiszpańska sztuka sakralną to rzeczywiście Sztuka i wzór.</p>

    Mnie Hiszpanskie figury trochę przerażają jednak. Sa takie aż za bardzo.
    Np tutaj madonna ma długie modne rzesy
  • Hiszpańskie Madonny wyglądają nieraz jak "laleczki" ubrane w strojne suknie i korony i inne nakrycia głowy. A nieraz przypominają ludzką postać niczym figury woskowe. Nierzadko z prawdziwymi ludzkimi włosami. Bardzo charakterystyczna jest ich sztuka sakralna.
  • edytowano 17 lipca
    Tak są bardzo realistyczne szczególnie te które idą w procesjach.
    Ja nie widziałam ich na żywo ale te co widziałam w Kościołach są przejmujące. Pamiętam jak szukałam wizerunku Matki Bożej Bolesnej bo poznałam Koronkę do Siedmu Boleści.
    Natrafiłam na rzeźbę MBożej z 7 mieczami w Hiszpanii i bardzo mnie poruszyła. Nawet skopiowalam ten wizerunek do domu na Wielki Post.
    Tam w Hiszpanii jest ponoć tradycja ubierania figur drogocennymi szatami najwyższej jakości z klejnotami.
    U nas znowu sukienkami przystraja się obrazy.

    Podziękował(a) 1Sydora
  • Ta figura
  • Tu znowu na Lubelszczyźnie dosłownie co 500 m jest Kapliczka. Te figurki nie są jakieś szczegolnie piękne ale to co uderza to każda jest zadbana czysta i przystrojona świeżymi kwiatami. Szok!
    To jest dla mnie zupełnie inny świat, zupełnie. Jeżdżę codziennie na rowerze i już mam znajomą każdą Kapliczkę.
    Podziękował(a) 3Skatarzyna Fizula Ewasz






  • Podziękował(a) 1Barbasia
  • Rusałka powiedział(a):

    Nie znam ale piękny obraz, stary.
    Czy on jest poniemiecki? Pytam bo w tych ludowych obrazach zawsze były duże niebieskie oczy i ciemne falujące włosy.

    @Rusałka to jest obraz po mojej Babci. Babcia była z Wielkopolski, ale nikt nie wie skąd go miała, bo od zawsze u niej był.
    Trochę mam nadzieję, że jak znajdę skąd jest ten obraz to może rozwikłam rodzinną zagadkę skąd uciekli jej rodzice. Pradziadek brał udział w jakimś wystąpieniu/powstaniu przeciwko zaborcy i uciekli do innego zaboru.

    @Groszek myślę, że to jest Matka Boża Nieustającej Pomocy.
    A w jakim regionie mieszkała Twoja Prababcia?
    Podziękował(a) 1Rusałka
  • @Basja oczywiście miało być Matka Boska, a nie Matka Niska ;). Babcia mieszkała w okolicy Opoczna i też nie mamy pewności, skąd ten obraz u niej się znalazł. Dziadek wspominał, że być może kupiła go od wędrownego handlarza, więc może być tak naprawdę z każdego miejsca
    Podziękował(a) 1Basja
  • @Basja jeśli babcia była z wielkopolski jest taki portal basia, gdzie spisano mnostwo dokumentow archiwalnych z wielkopolski. Może uda Ci sie znalezc akt małżeństwa albo chrztu/urodzenia. Od 1874 Niemcy prowadzili oddzielne akta metrykalne od parafialnych, więc jest podwójna szansa;) w razie czego służę pomocą;)
  • Znam, znam! :)
    Mam akt chrztu, bo robię drzewo genealogiczne. Potwierdziłam nawet legendę rodzinną o pierwszej żonie pradziadka, ALE tajemnicę skąd przybyli zabrali ze sobą. Rodzice mojej babci zmarli jak była mała i później już niestety los tułaczy miała.

  • Podziękował(a) 2Nigella Fizula
  • Specjalnie na dzisiaj. Z kościoła sw. Anny w Jerozolimie:


    Podziękował(a) 3Ganna4 Aneczka08 Barbasia
  • edytowano 17 sierpnia
    Mój ulubiony wizerunek.
    Nie pamiętam, czy już wklejałam, ale drugi raz też warto popatrzeć.


    Podziękował(a) 3Skatarzyna Fizula Czachura
  • Bambidu powiedział(a):

    Mój ulubiony wizerunek.
    Nie pamiętam, czy już wklejałam, ale drugi raz też warto popatrzeć.


    Przepiękne…
  • Dziś obchodzimy urodziny Matki Bożej.

    Według tradycji Maria urodziła się w Nazarecie, mieście Galilejskim, z Joachima i Anny, w r. 16 rządów Augusta Cezara, w 736 lat po założeniu Rzymu, w dniu 8 września

    I modlitwa

    O Maryjo, któraś bez zmazy na świat przyszła
    Uproś mi u Boga, abym bez winy z niego schodziła!

    Zaniesiemy dziś bukiet do Kapliczki jak to urodziny to urodziny.


  • Podziękował(a) 2Nigella Shrekowa
  • Ulubiony wizerunek Matki Bożej Różańcowej na październik
    Podziękował(a) 2Ewa Fizula










  • Podziękował(a) 1Zuzapola

Zostaw komentarz

PogrubionyKursywaPrzekreślenieLista numerowanaLista nieuporządkowana
Emoji
Attach file
Attach image
Wyrównaj do lewejWyśrodkujWyrównaj do prawejPrzełącz widok HTMLPrzełącz pełna stronaPrzełącz światła
Upuść obraz/plik