Garnki bez niklu i aluminium

Potrzebuję zdobyć takowe, ale im więcej czytam i szukam tym głupsza jestem. Najpewniejsze szklane, ale na indukcję się nie nadają. Emaliowane ? Żeliwne ?
Ktoś, coś ?
«13

Komentarz

  • Ja emaliowanych nie polecam. U nas się nie sprawdziły, mało wytrzymałe są.
  • Najzdrowsze szklane to fakt. Później ze stali nierdzewnej dobrej jakości. Emaliowane podobno niezbyt zdrowe też. Ja mam stalowe z Ikei 365 i wszystkie patelnie wymieniłam na stalowe z Yato. Do naleśnikow ze stali węglowej de Buyer i jedną żeliwną grilową( żeliwna podnosi poziom żelaza więc trzeba uważać). Wydaje mi się optymalne rozwiązanie. Do pieczenia mam szklane formy. Ważne żeby nie było żadnych powłok non stick, ceramicznych, teflonów itp.
    Podziękował(a) 3AleksandraB Antonina gahana
  • Na forum jod dla zdrowia kopalnia wiedzy o garczkach. Ludzie piszą do producentów i pytają o skład garczków, bo nawet stał stali nie równa i pytają o domieszki.
  • No właśnie myślałam o stalowych, a okazuje się, że tam też domieszki i bądź tu mądry :/
  • A przede wszystkim nie należy przechowywać potraw w garnkach. Po ugotowaniu przełożyć do szklanych pojemnikow
    Podziękował(a) 2gahana JoannaS
  • A ja patelni szukam 28'. Mój tefal skończył żywot, nie wiem czy chcę znowu taką samą.
  • AleksandraB powiedział(a):

    A przede wszystkim nie należy przechowywać potraw w garnkach. Po ugotowaniu przełożyć do szklanych pojemnikow

    pora umierać....
    w tych ikeowskich tez nie można??
  • Rusałka powiedział(a):

    A ja patelni szukam 28'. Mój tefal skończył żywot, nie wiem czy chcę znowu taką samą.

    mąz za punkty wziął na oirlenie chyba gerlach patelnie, b fajna
  • Sprawdzę gerlach. A ona jest teflonowa?
  • Rusałka powiedział(a):

    Sprawdzę gerlach. A ona jest teflonowa?

    nie, teflonu unikamy jak ognia. Ceramiczna czy granitowa
    Podziękował(a) 2gahana Mamaw
  • O to dobrze.
  • @Aneczka08 ale ceramiczne i granitowe też mają domieszkę teflonu. To tylko chwyt marketingowy z tymi nazwami .
    Podziękował(a) 1NC500
  • Hanq powiedział(a):

    @Aneczka08 ale ceramiczne i granitowe też mają domieszkę teflonu. To tylko chwyt marketingowy z tymi nazwami .

    Idzie się pohlastac
  • Pochlastac
    Podziękował(a) 2gahana Madzikg
  • Wszystkie powierzchnie non stick, teflonowe, antyadhezyjne, nieprzywierające czy jak je inaczej nie nazwać są bardzo niezdrowe, bo zawierają związki fluoru, które podczas gotowania przechodzą do potraw.
    Podziękował(a) 2gahana Mamaw
  • To jaką polecasz?
  • Garczki stalowe ze stopu 21/0 nie zawierają niklu.
    Podziękował(a) 2gahana NC500
  • @Rusałka ja mam całą gamę patelni z Yato. Stalowych. Tylko one kłopotliwe w użytkowaniu i trzeba je najpierw wypalić i przyzwyczaić się do innej techniki gotowania na nich. Tak łatwo jak na teflonowych nie jest niestety. Ale korzyści zdrowotne ogromne.
  • Ja polecam stalowa patelnie i Ikea. Jest ciężka to fakt ale już się przyzwyczaiłam. Jest super do wszystkiego i bardzo fajnie się myje bo ta stał jest taka gladziutka.
  • Weźcie, ja byłam taka zadowolona z moich granitowych patelni!
    Podziękował(a) 1Aneczka08
  • Na grupie tej jodowej właśnie napisali mi że jest lepsza ta patelnia niż te wszystkie nieprzywierajace.
  • Polecam zwykle patelnie żelazne ze stali węglowej. Po wypaleniu z olejem lnianym na czarno nie przywiera tak samo jak teflonowa i jest tak trwała że jedna starczy dla nas, dzieci i wnuków. Ja mam trzy patelnie De Buyer.
  • One są za drogie dla mnie.

    A które nie będą przywierać? Ja smażę dość mało i rzadko raczej mamy duszone gotowane ale priorytetem jest nieprzywieranie. I tak kuchnia to moje wielkie nieszczęście a jeszcze jak mi się skleja, przywiera, odpada to rzucam w cholerę i idę!
  • Trzeba by było jeszcze napisać - bez niklu, bez aluminium, bez teflonu i nie za wszystkie pieniądze ...
    I wyląduję w emalii ;)
  • Rusałka powiedział(a):

    One są za drogie dla mnie.

    A które nie będą przywierać? Ja smażę dość mało i rzadko raczej mamy duszone gotowane ale priorytetem jest nieprzywieranie. I tak kuchnia to moje wielkie nieszczęście a jeszcze jak mi się skleja, przywiera, odpada to rzucam w cholerę i idę!

    Wszystkie poza teflonem przywierają. Musi być dużo tłuszczu a i to nie zawsze pomaga. Najgorzej z naleśnikami.

    Najmniej przywierają porządne i dobrze wypalone żeliwne, ale tu nigdy nie ma pewności co do składu, a z takiej patelni bardzo dużo przenika do jedzenia.

  • @Duduś mi naleśniki super wychodzą na de Buyera ze stali węglowej. Nie przywierają.
  • My kupiliśmy 3 lata temu patelnie tego typu"

    https://allegro.pl/oferta/patelnia-stalowa-cyganska-polska-20-24-28-zestaw-12982424494

    Stalowe, tanie. Piecze się inaczej niż na teflonowych, trzeba się do nich przyzwyczaić.
    Podziękował(a) 1AleksandraB
  • Przez wiele lat kupowałam patelnie teflonowe za grube pieniądze i zawsze najpóźniej po dwóch latach były do wyrzucenia. Aż zainwestowałam ww takie że stali węglowej i mam spokój. Na początku rzeczywiście można się sfrustrować bo nowa rzeczywiscie potrafi przywierać. Teraz nawet jak mi zardzewieje to przecieram druciakiem pokrywam olejem lnianym i palę do dymienia kilka razy aż wytworzy się czarna błyszcząca patyna. Stal węglowa składa się tylko z żelaza i węgla. Oba te pierwiastki są nietoksyczne. One nie są ładne ale bardzo trwałe.
  • Ja od zawsze używam tylko stalowych, nawet do naleśników. Jak zrobi się dobre ciasto to ono nie będzie przywierać.
    Podziękował(a) 1AleksandraB
  • Hanq powiedział(a):

    Garczki stalowe ze stopu 21/0 nie zawierają niklu.

    Chrom jest nieszkodliwy a nawet potrzebny. W żeliwie może być ołów, nie wiem jak ze stalą węglową. Po to się robi nierdzewne żeby ołów nie przechodził do potraw. Dlatego nie je się jabłek nabijanych gwoździami - bo zawierają ołów. Nie kroi się jedzenia nożem bez chromu ze względu na ołów.

Zostaw komentarz

PogrubionyKursywaPrzekreślenieLista numerowanaLista nieuporządkowana
Emoji
Attach file
Attach image
Wyrównaj do lewejWyśrodkujWyrównaj do prawejPrzełącz widok HTMLPrzełącz pełna stronaPrzełącz światła
Upuść obraz/plik