Pizza

13»

Komentarz

  • Darek powiedział(a):

    Agmar powiedział(a):

    Mąkę jak kupowałam w mlynie można było kupić importowana włoska do pizzy, kupowałam ale różnicy w naszych warunkach nie zauważyłam

    Żeby wykorzystać to, że mają jest włoska, o odpowiedniej zawartości białka, to muszą być spełnione pozostałe warunki. Czytałem o rodzajach mąki, zresztą mam kolegę, który ma hopla na punkcie pizzy i o tym opowiada i w badaniach wyszło, że któraś z mąk z biedry ma parametry odpowiednie do jednego z rodzajów włoskiej pizzy (których jest mnóstwo). Jak znajdę chwilę to spróbuję to znaleźć.
    Dlatego twierdzę że w naszym warunkach nie robi znaczenia a cena była taka No wyższa...
  • edytowano lutego 2023
    Aneczka08 powiedział(a):

    Narobiliscie smaka i robię dziś pizzę.

    U mnie golabki dziś, wszystko naszykowane a czytam o pizzy i mi się odechciewa robić golabki :p
  • @Darek ja daję 1 litr wody na 1750g mąki, przeliczyłam twoje proporcje i moje, które sama wypracowałam, okazały się prawie identyczne. Oczywiście sucha mąka powoduje, że zimą czasami trzeba dodać ciut więcej wody. Ja jednak ugniatam na blaszce i nie wyobrażam sobie podsypać kaszą manną. Wychodzi i tak super. Co do mąki czasami robię z tortowej, ale bardzo dobra wychodzi też z orkiszowej 780.
  • Przy okazji @Monika możesz przypomnieć przepis na makaron z owocami morza? Dodajesz pomidory?
  • edytowano lutego 2023
    Monika powiedział(a):

    Monika powiedział(a):

    mamuma powiedział(a):

    Monika powiedział(a):

    1 kg mąki, typ 00
    500 ml wody
    1 g drożdży świeżych
    30 ml oliwy
    15 g soli

    To przepis syna.
    Mówi, że mąka 450 tez jest w porządku.

    @Monika na pewno 1g drozdzy?
    Pewnie 100 g, zaraz Go zapytam jeszcze, 1g, to faktycznie śmiesznie mało :D
    1g
    Ma wyrastać 72 godziny.

    Ja jeszcze poprosze o informacje, czy w lodowce, czy w temp pokojowej i o ile sie rozrasta to ciasto (zeby dobrac miske, bo 72h nie da sie stale pilnowac, moze uciec).

    Edit: i jeszcze jedno pytanie, drozdzy suchych, czy swiezych 1g?
  • @mamuma jak dasz 1 g drożdży na 1kg mąki to nic nie ucieknie, spokojna głowa.
  • Jeśli ciasto po wypieczeniu ma takie ciemne kropki, albo nawet ciemne bąbelki, to znaczy, że wyrastało długo i było faktycznie dobrze przygotowane.
  • edytowano lutego 2023
    mamuma powiedział(a):

    Monika powiedział(a):

    Monika powiedział(a):

    mamuma powiedział(a):

    Monika powiedział(a):

    1 kg mąki, typ 00
    500 ml wody
    1 g drożdży świeżych
    30 ml oliwy
    15 g soli

    To przepis syna.
    Mówi, że mąka 450 tez jest w porządku.

    @Monika na pewno 1g drozdzy?
    Pewnie 100 g, zaraz Go zapytam jeszcze, 1g, to faktycznie śmiesznie mało :D
    1g
    Ma wyrastać 72 godziny.

    Ja jeszcze poprosze o informacje, czy w lodowce, czy w temp pokojowej i o ile sie rozrasta to ciasto (zeby dobrac miske, bo 72h nie da sie stale pilnowac, moze uciec).

    Edit: i jeszcze jedno pytanie, drozdzy suchych, czy swiezych 1g?
    Rośnie, rosnie, świeże drożdże.
    Miska, zapytam później i dopiszę, bo aktualnie się uczy, nie będę przeszkadzać.
    Do lodówki wkłada, nie wiem czy od razu, ja w tym nie uczestniczę, dopytam i napiszę dokładnie później :).



    Edit: dopytałam, więc potraja objętość, wstawia do lodówki od razu, smaruje miskę oliwą, wkłada ciasto i potem wierzch ciasta tez oliwą smaruje.
    Podziękował(a) 1mamuma
  • Juka powiedział(a):

    Przy okazji @Monika możesz przypomnieć przepis na makaron z owocami morza? Dodajesz pomidory?

    Tak, najpierw oliwa plus czosnek, podsmazasz, potem pomidory (najlepiej koktajlowe), pietruszka i na koniec owoce morza.

    Robię również z czosnku w proszku, pietruszki tez ;), z pomidora zwykłego tez, wiadomo najlepsze ze świeżych.

    Lubię dawać przemrożone owoce morza, to wtedy nie myślę ilę dodać płynu, bo już jest z mrożenia.
    Podziękował(a) 1Juka
  • edytowano lutego 2023
    Monika powiedział(a):

    agatak powiedział(a):

    Monika powiedział(a):

    agatak powiedział(a):

    No wiadomo że w pizzerii mogą tak robić, w końcu codziennie sprzedają pizzę I to ich biznes.
    Ale w domu to nierealne ;)

    Jak to, realne, Janek robi.
    Wszystko jest realne tylko po co? :D
    Przecież nie mam pojęcia czy za 3 dni będę miała ochotę na pizzę ;)
    Może uznajmy, że każdy robi po swojemu.

    Pizza, pasta i owoce morza są często u nas jedzone, nie ma problemu czy dzis czy za tydzień.
    Kiedy byś nie podała kuchni wloskiej będzie jedzone, w moim domu.
    Ależ oczywiście! I ja absolutnie wierzę że powinna tyle wyrastać. Poprostu tylko żal że nie mieszkam we Włoszech, ilekroć tam jesteśmy a jednak bywamy tu zajadamy się ich pizza, w warunkach domowych nie jestem w stanie czekać na nią 3 dni. Jest ochota jest robiona. Właśnie idę zarobić ciasto na wieczór bo wróciliśmy z nart a Austriacka kuchnia to dla mnie masakra ;) wurst wurstem popędzany bleee
  • edytowano lutego 2023
    Akurat lubię smak drożdży i nie mam nic przeciwko nim, nie rozumiem skąd walka o jak najmniejszą ilość. To nie proszek do pieczenia, ale naturalne drożdże. Pamiętam lata temu, po wyrwaniu zęba dentysta polecił mi picie rozpuszczonych drożdży, żeby lepiej się goiło.
    Rozumiem za to, ze może jakiś rodzaj pizzy może być lepszy z minimalną ilością drożdży, tych rodzajów pizzy jest pewnie tyle ile knajp i plaż we Włoszech :)
    Możliwe, że niektóre pieczono całkiem bez drożdży, może stąd ten posmak zakwasu.
    Jakiś czas temu trafiłam na przepis na włoski chleb bez drożdży, zakwasu, sody itp. Zwyczajnie mąka, woda, sól i stoi 24 godz. Widać, że wyszedł ładny, pulchny. Kiedyś spróbuję :) przypuszczam, że tutaj ważny jest też rodzaj mąki.
  • A z wałkiem to też przesąd :) Ze 30 lat temu sprzątałam w najlepszej włoskiej knajpie w Zagłębiu Ruhry i pamiętam, że nie mogłam dotykać kamiennej stolnicy i kamiennego wałka, to był warsztat szefa i za pomocą tej stolnicy i wałka tworzył najlepszą pizzę w mieście :)
  • @EluniaSylwia mała ilość drożdży daje możliwość bardzo długiego wyrastania i zupełnie inny smak. Nie chodzi o szkodliwość drożdży. Do tego jest inna przyswajalność minerałów.
  • Robiłam dziś pizzę z małą ilością drożdży, gdzie ciasto wyrastało całą dobę. Super wyszła!
    Podziękował(a) 2Monika ZielonaKawa
  • Co prawda to nie pizza, ale robię bułki nieraz nawet z kilograma mąki, na ok 10g drożdży świeżych. Ciasto oczywiście dłużej wyrasta, ale też są bardzo smaczne a nie ma tego posmaku drożdży (akurat nie przepadam)
  • edytowano lutego 2023
    A tu foteczka z naszych warsztatów walentylkowych :)

    Podziękował(a) 1Rusałka

Zostaw komentarz

PogrubionyKursywaPrzekreślenieLista numerowanaLista nieuporządkowana
Emoji
Attach file
Attach image
Wyrównaj do lewejWyśrodkujWyrównaj do prawejPrzełącz widok HTMLPrzełącz pełna stronaPrzełącz światła
Upuść obraz/plik