Co z tym WOŚP?

Jak co roku o tej porze miewam sprzeczne odczucia. Z jednej strony pomoc, zakup sprzętu ratującego zdrowie i życie. Z drugiej...no właśnie, co?
Nie wchodziłam nigdy głębiej w temat. Dlatego pytam Was, którzy zapewne macie większą wiedzę i zechcecie mnie uświadomić :D
Regularnie staram się wspierać Caritas, zbiórki na siepomaga... Czy wrzucać do puszki na WOŚP?
«13

Komentarz

  • Wiem tylko tyle, że Owsiakowe towarzystwo prezentuje zdecydowanie odmienne od chrześcijańskich przekonania. Do tego Woodstock jako festiwal miłości i tolerancji...wiem co się tam działo, dużo słyszałam. Z drugiej mnóstwo sprzętu szpitalnego oklejonego tymi serduszkami. Widać go wszędzie
  • Ja mam naturę niepokorną. Bunt okresu dojrzewania chyba mi nie minął ;) Nie znoszę być szantażowana. A te serduszka w szpitalach na każdym kroku, to taka forma szantażu, jak dla mnie. Efekt taki, że wolę wspierać inne akcje. I uważam, że nic nikomu do tego. Kto chce płacić na Orkiestrę Owsiaka, to mi też nic do tego.
  • A po co wgl zawracać sobie tym gitarę? Dawaj na takie NGOsy, na jakie nie masz takich dylematów. I już.
    Podziękował(a) 2EluniaSylwia Bea
  • Bez wchodzenia w szczegóły tematu.
    Pomagając przez np. siępomaga 94% idzie na cel.
    U Owsiaka ten procent jest znacznie niższy, nikt nie wie jaki, bo papiery są ukrywane.

    I druga zasada, fundacja której pomagam musi być jak żona Cezara, co z definicji skreśla Owsiaka.
  • To,za ponaklejane serduszka, nie znaczy że że środków WOŚP kupione.
  • edytowano stycznia 2023
    pawelk powiedział(a):

    Bez wchodzenia w szczegóły tematu.
    Pomagając przez np. siępomaga 94% idzie na cel.
    U Owsiaka ten procent jest znacznie niższy, nikt nie wie jaki, bo papiery są ukrywane.

    I druga zasada, fundacja której pomagam musi być jak żona Cezara, co z definicji skreśla Owsiaka.

    Nieprawda z tym się pomaga, żeby potrzebujący dostał 150 z licytacji, musiałam wpłacić dokładnie 187 złotych, specjalnie jeszcze raz sprawdziłam na koncie, trochę mnie to ruszyło.

    Planuję licytację dla Orkiestry, ale naprawdę jest tylu potrzebujących, że jak ktoś ma wątpliwości, to ma wybór po pachy.
  • Może się coś zmieniło. Kiedyś siepomaga brało 6%, jeżeli zwiększyli - już poprzednio w moim odczuciu było dużo - to znaczy, że już tylko chapanie się liczy.
  • Z tym siępomaga nawet nie o % chodzi, tylko o to że część zbiórek jest z dupy. Np na leczenie które JEST dostępne w Polsce i JEST refundowane.

    Ale w papierach się zgadza - ktoś jest na coś tam chory, terapia (taka sama jak w Polsce) kosztuje w USA milion dolarów, to zbieramy. Siępomaga nie ma z tym problemu bo zarabia. Legalne to też jest kto zabroni komu zbierać jak ma ochotę na leczenie w USA?

    Oczywiście nie zawsze tak jest, może i nie często, ale i tak bywa. Warto czasem sprawdzić czy aby leczenie czegoś tam nie jest w Polsce dostępne tak po prostu.
  • A Owsiak.. no cóż.
    Zadałem kiedyś pytanie - patrząc na sprawozdanie finansowe WOŚP - po cholerę fundacji nieruchomości za kilkanaście milionów. To było kilkanaście lat temu - dziś pewnie warte są kilkadziesiąt milionów (co najmniej).

    Nigdy od nikogo nie dostałem przekonującego wyjaśnienia, ma ktoś jakiś pomysł?

    Odpowiedzi typu "nieważne, ale pomagają, a ty co zrobiłeś" - nie interesują mnie :)
  • edytowano stycznia 2023
    TecumSeh powiedział(a):

    Z tym siępomaga nawet nie o % chodzi, tylko o to że część zbiórek jest z dupy. Np na leczenie które JEST dostępne w Polsce i JEST refundowane.

    Ale w papierach się zgadza - ktoś jest na coś tam chory, terapia (taka sama jak w Polsce) kosztuje w USA milion dolarów, to zbieramy. Siępomaga nie ma z tym problemu bo zarabia. Legalne to też jest kto zabroni komu zbierać jak ma ochotę na leczenie w USA?

    Oczywiście nie zawsze tak jest, może i nie często, ale i tak bywa. Warto czasem sprawdzić czy aby leczenie czegoś tam nie jest w Polsce dostępne tak po prostu.

    tak tylko np @Kika juz kiedyś pisała, że śmiertelność okołoperacyjna leczenia wady HLHS w Polsce jest dużpo wyższa niż w Musnster. Więc dlatego ludzie chcą jechać akurat z tym do Niemiec.

    druga sprawa leczenie nowotworów siatkówki, niby w Polsce lecza ale Abramson ma skutecznośc b wysoka a w PL średnią.

    ale już np te duszoszcipatielne zbrki na ZolgenSMA po 9 mln sa bardzo wątpoliwe, tu dużo pisała o tym moja znajoma co ma synka z SMS. Popierwsze jest w polece dostępne inne bdb leczenbie co teraz przy badaniach przesiewowych powoduje, ze dziecko może być bezobjawowe. Po drugie ten Zolgensms nie wiedomo na razie czy nie trzeba go będzie podac powtórnie a i tak wszystkie te dzieci są leczoną Spinraza juz. Po trzecie trzeba Zolgensms podać jak najszybciej i tak naprawdę jużu 6 mcy dziecka nie ma to większego sensu. No ale zbieramy na najdroższy lek świata chwyta za serce.

    Także to że terapia dostepna moim zdaniem nie dyskwalifikuje zbiórki , aprzynajmniej nie zawsze. Po drugie niektóre zbiórki nawet jak terapie niedostepna też są bez sensu. (choć Zolgensms ma już chyba refudację)

    ps jak znajdę wytłumacenie dlacego zolgensms nie jest cudownym lekiem co myk myk i likwiduje chorobe to włace.

    ps Owsiaka nie wspieam i już
    Podziękował(a) 1NC500
  • Problem z WOŚP jest taki że to się zrobiła trochę religia. Ostatnio mignęło mi że modne teraz jest napisać na drzwiach W+O+Ś+P , w opozycji do katolickiego symbolu błogosławieństwa domu C+M+B. Dziecinnada.
  • @Calineczka27 w odpowiedzi na Twoje pytanie, Owsiak ma wyjątkową nieprzejrzystość finansową, a do tego fundacja jest spleciona z rozmaitymi rodzinnymi spółkami, równie nieprzejrzystymi i wzbudzającymi wiele.pytań, które Owsiak arogancko ucina. Do tego w zadziwiający sposób nikt formalnie sprawy nie rusza. Plus Przystanek Woodstock, impreza z jednej strony promującą antywartości (czego nie jest w stanie zmienić hasło miłość odmieniane przez wszystkie przypadki), z drugiej również wzbudza wątpliwości natury finansowej. To tak w skrócie.
    Mnie denerwuje że to nie jest tak, że możesz krótko powiedzieć że na Orkiestrę nie dajesz bo przez określony typ osób jesteś automatycznie klasyfikowany do szufladki "okropny skąpiec co nie chce dzieciom pomagać, a poza tym zdrajca narodowy". Mówię, religia.
  • Wiesz @PawelOdOli to nie tylko kwestia czy ja chcę czy nie chcę do nich wpłacać. Czasem wychodzą dyskusje w gronie znajomych, potem zaczynam się mieszać gdy chcę powiedzieć że wolę wrzucić te pieniądze właśnie Caritasowi tudzież na zbiórkę parafialną. Bo WOŚP jest właśnie, jak wspomniała @Shrekowa , taki medialny. Jesteś za WOŚP, jesteś za dobrem. Nawet w gronie osób wierzących widać polaryzację
  • Oj, to najwyżej uznają, że jesteś wredna i zła. Jak kto głupi, to nie ma co żałować, gdy się obrazi.
  • Odpowiadaj krótko, nieprzejrzyste finanse, niechęć do okazywania dokumentów powoduje, że nie masz do nich zaufania.
    Podziękował(a) 2Calineczka27 Rogalikowa
  • No właśnie @Shrekowa , ja tak to odbieram. Orkiestra jako synonim dobra, jakiś fenomen narodowy. Nie jesteś z nami, jesteś po złej stronie mocy, działasz wbrew dobru. W Biedronce teraz są wośpowe czapki zimowe. Mąż kupił naszym dwóm synom. I jakoś mnie to wszystko, bardziej niż zwykle, zaczęło zastanawiać
  • WOŚP zbiera teraz około 1 promila rocznego budżetu NFZ. Tak, NFZ wydaje 1000x więcej. Oczywiście jest przy tym medialny szum, kupowany jest sprzęt, który widać i stąd wrażenie, że on jest wszędzie.
    Mnie irytuje to, że WOŚP żeruje pośrednio na nas wszystkich. Przez lata Finał był transmitowany za darmo przez telewizję publiczną. W wielu miastach są najróżniejsze imprezy sponsorowane z budżetów miast i gmin. Czyli dokładamy się do tego, żeby prywatna firma mogła raz w roku zebrać pieniądze, za które sobie funkcjonuje później przez cały rok. I jeszcze to fałszywe poczucie dobroczynności. Trzeba się uczyć pomagać cały rok a nie od święta.
  • Na szczęście nie ma ani ibwoiazku ani przymus. Płacenia i niepłacenia.
    Niestety jest tyle innych sytuacji,q których można wspierac.

    To,że fundacja gromadzi jakiś majątek to nic zaskakującego
    Gorzej,jak w ostatnio nagłośnionym,skandalicxnym przypadku, kiedy
    Zmienia się prawo poprzez nagła wrzutkę bez wcześniejszej zapowiedzi
    Na podstawie której świeżo powstała fundacja,składająca się z danych członków partii dostaje max dofinansowanie os min edukacji (z budżetu państwa dodam) w wysokości 5 milionów złotych ,fundacja kupuję nieruchomość a za kilka lat ta nieruchomość może zostać zgodnie z szybko zmienionym prawem potraktowana jak tylko sobie politycy życzą.
  • Odkrywam od jakiegoś czasu siłę odpowiedzi "Bo tak!!" na wszelkie pytania dlaczego robię to co robię, albo i nie robię. Polecam ;)
    Podziękował(a) 1Ida
  • Ja odpowiadam że na wośp wpłacają wszyscy, więc ja będę oryginalny i wpłacam tam gdzie wpłaca mało kto, bo wtedy moje pieniądze bardziej pomagają.

    I żeby było śmieszniej - to prawda. Czy wośp czy nie wośp - ja się rzadko dokładam do popularnych zbiórek. Wychodzę z założenia że beze mnie sobie i tak poradzą.
    Podziękował(a) 1AgaMaria
  • Aneczka08 powiedział(a):

    TecumSeh powiedział(a):

    Z tym siępomaga nawet nie o % chodzi, tylko o to że część zbiórek jest z dupy. Np na leczenie które JEST dostępne w Polsce i JEST refundowane.

    Ale w papierach się zgadza - ktoś jest na coś tam chory, terapia (taka sama jak w Polsce) kosztuje w USA milion dolarów, to zbieramy. Siępomaga nie ma z tym problemu bo zarabia. Legalne to też jest kto zabroni komu zbierać jak ma ochotę na leczenie w USA?

    Oczywiście nie zawsze tak jest, może i nie często, ale i tak bywa. Warto czasem sprawdzić czy aby leczenie czegoś tam nie jest w Polsce dostępne tak po prostu.

    tak tylko np @Kika juz kiedyś pisała, że śmiertelność okołoperacyjna leczenia wady HLHS w Polsce jest dużpo wyższa niż w Musnster. Więc dlatego ludzie chcą jechać akurat z tym do Niemiec.

    druga sprawa leczenie nowotworów siatkówki, niby w Polsce lecza ale Abramson ma skutecznośc b wysoka a w PL średnią.

    ale już np te duszoszcipatielne zbrki na ZolgenSMA po 9 mln sa bardzo wątpoliwe, tu dużo pisała o tym moja znajoma co ma synka z SMS. Popierwsze jest w polece dostępne inne bdb leczenbie co teraz przy badaniach przesiewowych powoduje, ze dziecko może być bezobjawowe. Po drugie ten Zolgensms nie wiedomo na razie czy nie trzeba go będzie podac powtórnie a i tak wszystkie te dzieci są leczoną Spinraza juz. Po trzecie trzeba Zolgensms podać jak najszybciej i tak naprawdę jużu 6 mcy dziecka nie ma to większego sensu. No ale zbieramy na najdroższy lek świata chwyta za serce.

    Także to że terapia dostepna moim zdaniem nie dyskwalifikuje zbiórki , aprzynajmniej nie zawsze. Po drugie niektóre zbiórki nawet jak terapie niedostepna też są bez sensu. (choć Zolgensms ma już chyba refudację)

    ps jak znajdę wytłumacenie dlacego zolgensms nie jest cudownym lekiem co myk myk i likwiduje chorobe to włace.

    ps Owsiaka nie wspieam i już
    Właśnie miałam pytać o co.chodzi z tym SMA i czy jest sens, u nas właśnie dla dwuletniej dziewczynki zaczęli zbierać ale jakoś tak widzę bez przekonania
  • Jak nie wspierasz wośp to nie korzystaj ze sprzętów , przez nich kupionych.

    1.Ok , ale serduszko naklejone nie znaczy że kupione przez Wośp.
    2. Nie mam wyboru nikt nie pyta na jakim sprzęcie bedę leczona.
    3. Gdyby był szpital Wośp mogłabym unikać, ale przecież skoro idea jest aby pomagać to czemu ktoś ma problem z tym że ktoś inny nie jest fanem fundacji.
    4. Dobrze by było, żeby sprzęt dostarczany do szpitali odpowiadał rzeczywistym potrzebom.

  • edytowano stycznia 2023
    Pod 4. po stokroć się podpisuję.
    + żeby sprzęty miały sensowny serwis itd.
    Czasem taki "prezent" bywa mocno kłopotliwy.
    Podziękował(a) 2Bea AnnoDomini
  • @kociara, ale nie chodzi o to, że jest majątek, ale matactwa finansowe. Jak były sprawy sądowe spółki, to główna księgowa przynosiła jakieś pojedyncze badziewne faktury (tworzone w 3 różnych systemach, co jest niedopuszczalne), mające pokrywające się numery. I nie było mocnych na Owsiaka, sąd nakazał, Owsiak olewał. Jak coś tak śmierdzi, to nie warto go pudrować i tworzyć z niego bohatera.
    Podziękował(a) 1Barbasia
  • ZielonaKawa powiedział(a):

    @kociara, ale nie chodzi o to, że jest majątek, ale matactwa finansowe. Jak były sprawy sądowe spółki, to główna księgowa przynosiła jakieś pojedyncze badziewne faktury (tworzone w 3 różnych systemach, co jest niedopuszczalne), mające pokrywające się numery. I nie było mocnych na Owsiaka, sąd nakazał, Owsiak olewał. Jak coś tak śmierdzi, to nie warto go pudrować i tworzyć z niego bohatera.

    pare procesów Owsiak przegrał z Wielguckim, kóry własnie udowadniał nierzetlenosc finansową. ZTCW Owsiak finalnie nie chciał na prosbe sądu przedstawić pełnych rozliczeń finansowych. Proces przegrał miał przeprosić, nie wiem czy to zrobił. KIlka procesów było.
  • Tak, właśnie o tych procesach myślę. W necie były uzasadnienia sądu, nie ma problemu by ich poszukać.
    Podziękował(a) 1Aneczka08
  • AnnoDomini powiedział(a):

    Jak nie wspierasz wośp to nie korzystaj ze sprzętów , przez nich kupionych.

    1.Ok , ale serduszko naklejone nie znaczy że kupione przez Wośp.
    2. Nie mam wyboru nikt nie pyta na jakim sprzęcie bedę leczona.
    3. Gdyby był szpital Wośp mogłabym unikać, ale przecież skoro idea jest aby pomagać to czemu ktoś ma problem z tym że ktoś inny nie jest fanem fundacji.
    4. Dobrze by było, żeby sprzęt dostarczany do szpitali odpowiadał rzeczywistym potrzebom.

    Równie dobrze można zaproponować, żeby osoba, która oplaca niską składkę zdrowotną a jej leczenie kosztuje więcej nie leczyła się. Ten sam poziom argumentacji.
    Dlaczego w tym kraju zawsze musi być tylko czarne i białe? Nie podoba mi się finansowanie WOŚP to od razu wpadam do odpowiedniej szufladki katolskiego oszołoma, poplecznika PiSu i co sobie ktoś wymyślił.
  • Ojtam ojtam
    Z Woodstock korztstam i nie narzekam :p

Zostaw komentarz

PogrubionyKursywaPrzekreślenieLista numerowanaLista nieuporządkowana
Emoji
Attach file
Attach image
Wyrównaj do lewejWyśrodkujWyrównaj do prawejPrzełącz widok HTMLPrzełącz pełna stronaPrzełącz światła
Upuść obraz/plik