Czwarty Kielich

Bardzo ciekawy tekst na Wielkanoc.


Potem Jezus świadom, że już wszystko się dokonało, aby się wypełniło Pismo, rzekł: Pragnę. Stało tam naczynie pełne octu. Nałożono więc na hizop gąbkę pełną octu i do ust Mu podano. A gdy Jezus skosztował octu, rzekł: Wykonało się! I skłoniwszy głowę oddał ducha. (J 19, 28-30)

Dwa z siedmiu ostatnich słów Jezusa: „Pragnę.” I „Wykonało się.”. Czemu teraz Jezus powiedział, że pragnie? Nie odczuwał pragnienia wcześniej? Od aresztowania na Górze Oliwnej minęło już wiele godzin. A wcześniej, gdy żołnierze chcieli mu dać napój gaszący pragnienie i przynoszący ulgę w cierpieniu, Jezus odmówił. Dlaczego więc teraz? I jakie Pismo się wypełniło? Co się tu właściwie wydarzyło?

Dlaczego Jezus mówi też, że się „wykonało”? Co miał na myśli? Zbawienie wszystkich ludzi? Ale gdyby nie zmartwychwstanie, sama śmierć nie miałaby większego sensu i znaczenia. Święty Paweł przecież wyraźnie pisze:
"A jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także wasza wiara. Okazuje się bowiem, żeśmy byli fałszywymi świadkami Boga, skoro umarli nie zmartwychwstają, przeciwko Bogu świadczyliśmy, że z martwych wskrzesił Chrystusa. Skoro umarli nie zmartwychwstają, to i Chrystus nie zmartwychwstał. A jeżeli Chrystus nie zmartwychwstał, daremna jest wasza wiara i aż dotąd pozostajecie w swoich grzechach." (1Kor 15,14-17)

To Zmartwychwstanie było zwycięstwem nad grzechem i nad śmiercią. Co więc się wykonało? Otóż śmiem twierdzić, że to, co się wykonało, to Wieczerza Paschalna, Exodus, ofiara Baranka i pierwsza Msza Święta. Uroczystość Święta Paschy, którą obchodził Jezus z uczniami w Wieczerniku, która sama była świętem obchodzonym na pamiątkę wyjścia Żydów z niewoli Egipskiej i symbolizowała wyjście z niewoli grzechu. Ale naprawdę z tej niewoli nas wyzwoliła dopiero śmierć Baranka i Jego Zmartwychwstanie. Ale tu, wraz ze spożyciem Czwartego Kielicha, zakończyła się ofiara Jezusa, który jest kapłanem i ofiarą doskonałą złożoną za nasze grzechy.

Jakiego kielicha? Co to za „czwarty kielich”?

http://www.jankowice.rybnik.pl/czytelnia/hiob.html

Komentarz

  • edytowano kwietnia 2021
    Zachwyca mnie jak Pan Bóg w niesamowity sposób powiązał historię Izraela z dziełem zbawienia całego świata, jak obrzędy religijne Izraelitów na wielu poziomach zapowiadały Chrystusa i Jego Paschę, jak wprost z tego wszystkiego wynika czym jest Msza Święta :heart:
    Jak Pan Bóg jest konkretny, zanurzony w rzeczywistości swojego stworzenia, nie oderwany od naszej ludzkiej zmysłowości. Stworzył nas w ciele i zmysłach, i w tą rzeczywistość złożył Siebie byśmy w namacalny, zmysłowy sposób Go doświadczali.
    To jest piękne i proste.
    Taki jest nasz Bóg :heart:
  • W poniedziałek wielkanocny nasz wikary powiedział ciekawe kazanie na temat chusty w grobie Pana Jezusa. Mówił że zgodnie ze zwyczajem żydowskim, podczas posiłku, jeśli gospodarz rzucał byle jak zmiętą chustę do wycierania rąk i brody, oznaczało to zakończenie posiłku. Jeśli jednak starannie zwijał i układał chustę na brzegu stołu - znaczyło to "wrócę".
    A jak czytamy: "Wszedł on do wnętrza grobu i ujrzał leżące płótna oraz chustę, która była na Jego głowie, leżącą nie razem z płótnami, ale oddzielnie zwiniętą na jednym miejscu".
  • A ja nie zapomnę jednej z adoracji w naszym duszpasterstwie postakademickim. Było to właśnie spotkanie poświąteczne, no i adoracja. Nasz ojciec wystawił Jezusa a właśnie chustę złożył starannie i uplasował ją na ziemi przed ołtarzem.
    Wtedy nasze zmysły też ruszyły z kopyta i pomogły na modlitwie.
    Pamiętam właśnie tą niezbitą pewność i prawie że namacalność, że to Ten, który dopiero zmartwy hwstał
    Podziękował(a) 2mamababcia Shrekowa

Zostaw komentarz

PogrubionyKursywaPrzekreślenieLista numerowanaLista nieuporządkowana
Emoji
Attach file
Attach image
Wyrównaj do lewejWyśrodkujWyrównaj do prawejPrzełącz widok HTMLPrzełącz pełna stronaPrzełącz światła
Upuść obraz/plik