Stanisław Krajski - filozofia

edytowano grudnia 2023 w Otwarta (Wszyscy)
Wklejam filmiki Stanisława Krajskiego, arcyciekawe tym razem. Nareszcie ten b. zdolny i kompetentny uczony zaczyna dzielić się tym o czym ma pojęcie, sama wiedza bez sensacji:

Ile diabłów zmieści się na łebku od szpilki?

Nie we wszystkim się zgadzam:
9:14 pytanie jest dobre a odpowiedź brzmi: jeden. Anioł, także upadły; jest tam gdzie działa. 14:39 i znowu ten sam błąd! Bóg może robić to wszystko co robią ludzie (z wyjątkiem grzechu), podobnie jak artysta rzeźbiarz potrafi wykonać prosty stół czy krzesło. 14:55 ten błąd w myśleniu filozoficznym zapewne odziedziczył Pan po prof. Mieczysławie Gogaczu.

Podstawy problematyki istnienia - dlaczego nie można używać czasownika "istnieje"?

Czy rośliny też są zwierzętami? - jak na to pytanie odpowiada filozofia klasyczna

Filozofia klasyczna i jej ujęcie ciała (3 różne pojęcia ciała - corpus)

Czym zajmuje się dobra filozofia? Dokąd zmierza?

Demony i Aniołowie. Dlaczego Kościół milczy o Aniołach. Rozmowa z Dariuszem Pawlakiem.

Komentarz

  • Linkuję tutaj, żeby nie mnożyć wątków.

    Czy kapitalizm przestrzega zasad moralnych? Czy w ogóle różni się, istotowo, od komunizmu?

  • Faktycznie Stanisław Krajski i jego gość odnieśli się tylko do maleńkiego fragmentu. Można było postawioną tezę uzasadnić staranniej. Ale zawsze warto wysłuchać drugiej strony, katolik musi posługiwać się rozumem, czyli używać argumentów, słuchać argumentów. Kierowanie się uczuciami nie jest postawą katolicką, to sentymentalizm, dobre do wyboru rodzaju muzyki, malarstwa czy rozrywki, czasem nawet towarzystwa, ale nie do uprawiania teologii.
    @AnnoDomini (...)Pan Krajski krytykuje Lenczewską na podstawie jednego wpisu. Uznaje że objawienie jest fałszywe a już w samej wypowiedzi strzelają sobie w kolano , odnosząc się do objawienia jakiegoś mnicha , który nie chciał patrzeć na Jezusa bo nie umiał rozeznać czy to Jezus czy szatan. I argumentem za prawdziwością objawienia jest to że ów mnich umarł w opinii świętości . To samo można napisać o Alicji ale panowie pomijają ten aspekt. (...)
    I to jest, @AnnoDomini , katolicka dyskusja, na argumenty, nie odczucia. Wspomniany mnich wylał dziecko z kąpielą, czyli zgasił Ducha. Stanisław Krajski to współczesny geniusz, ale czego się dotknie, robi to bardzo szybko, po łebkach.
    Pod koniec filmu Dariusz Pawlak niekompetentnie i po chamsku wypowiedział się o osobach chorych psychicznie, kiepsko to świadczy o jego poziomie intelektualnym i rozwoju duchowym, milczenie arbitra savoir-vivre też wymowne.
    Audiatur et altera pars, znana też jako Audi alteram partem (łac. należy wysłuchać drugiej strony) – podstawowa zasada w prawie procesowym rzymskim. Mówi ona: Niechaj druga strona też zostanie wysłuchana. W szerszym rozumieniu oznacza zakaz wydawania wyroku bez wysłuchania wszystkich argumentów za i przeciw. W przypadku postępowania karnego daje stronie oskarżonej szansę na skuteczną obronę. Z zasady tej można też wywnioskować, że sędzia nie powinien wydawać bezwzględnego wyroku, jeśli argumenty stron go nie przekonały. Zasada ta leży także u podstaw wprowadzenia instytucji sprostowania i odpowiedzi prasowej.
    Pierwszy List św. Jana Rozdział 4
    Umiłowani, nie wierzcie każdemu duchowi, lecz rozeznawajcie duchy, czy są od Boga, gdyż wielu fałszywych proroków pojawiło się na świecie.
    1 List do Tesaloniczan rozdz. 5
    Nie gaście Ducha! Nie lekceważcie proroctw! Wszystko badajcie! Trzymajcie się tego, co dobre, a unikajcie wszystkiego, co złe!
    List do Galatów 1
    Dziwię się, że od Tego, który was powołał łaską Chrystusa, tak szybko odchodzicie do innej ewangelii. Nie ma innej ewangelii! Są tylko jacyś ludzie, którzy wśród was sieją zamęt i chcą zmienić Ewangelię Chrystusa. Lecz gdybyśmy nawet my sami, albo gdyby anioł z nieba głosił wam ewangelię inną od tej, którą wam głosiliśmy, niech będzie wyłączony ze wspólnoty. Powtarzam jeszcze raz, to co powiedziałem: Jeśli ktoś głosi wam inną ewangelię od tej, którą przyjęliście, niech będzie wyłączony ze wspólnoty.
  • edytowano stycznia 2024
    Jak będę miała czas z ciekawości może posłucham tego co wrzuciłeś, kiedyś słuchałam Krajsiego , ale on ma tak negatywny przekaz, mam wrażenie że tylko szuka tematu do którego może się przyczepić , tak że zrezygnowałam.
    Teraz interesują mnie inne rzeczy.

    Co do Alicji Lenczewskiej , napisałam już.
    Rozumiem wątpliwości, ja pomimo że jestem bardzo sceptyczna co do różnego rodzaju współczesnych proroków i wizjonerów a nawet do wspólnot w których praktykują to w jej przypadku mam tak mocne doświadczenia że się nie boje o to że zawędruje na duchowe manowce pod wpływem lektury.
    Podziękował(a) 1Aneczka08
  • Obawiam się że Krajski zbyt często dostosowywał tematykę do potrzeb rynku wydawniczego, a ten chce albo sensacji, albo wypowiedzi hiperkrytycznych. Tak zarobił na chleb, przyznawał to prywatnie. Sam powiedział w powyższych wykładach, że jak zaczął robić coś pożytecznego, czyli uczyć filozofii, to spadła oglądalność i ilość komentarzy.

    Moim zdaniem lepszy z niego teolog niż filozof, zna doktorów Kościoła, nie pozwolił Mieczysławowi Gogaczowi zamknąć się w klatce ciasno pojmowanego tomizmu.

    Szkoda że o sukcesie wydawniczym decyduje ciekawość gawiedzi.

Zostaw komentarz

PogrubionyKursywaPrzekreślenieLista numerowanaLista nieuporządkowana
Emoji
Attach file
Attach image
Wyrównaj do lewejWyśrodkujWyrównaj do prawejPrzełącz widok HTMLPrzełącz pełna stronaPrzełącz światła
Upuść obraz/plik