Wątek rowerowy

Starszaki już rowerowo sprawne, więc udało mi się namówić męża na rowery dla nas, żeby w końcu wyruszyć gdzieś dalej.

Chcemy kupić rowery dla dorosłych, przyczepkę dla dzieci i fotelik.
Przyjmę wszelkie polecajki, przestrogi i podpowiedzi co do firm i modeli :)

Może ktoś z Was jeździ z dziećmi na dłuższe trasy i ma doświadczenie?

Komentarz

  • @wiesia Ciebie na pewno zawołam, bo pamiętam, że chciałaś kiedyś sprzedać przyczepkę, co polecasz?
  • @mamlu mieliśmy Chariot i Thule. Thule przejął wiele lat temu markę Chariot, która słynęła z zaawansowanych przyczepek: lekkich, uniwersalnych (rower, biegi, narty!), z ciekawymi patentami np przechowywania i składania.

    Obie marki miały różne produkty w zależności od zastosowań. Te najdroższe, charakteryzowały się pewnie najlepszymi hamulcami, lekkością, możliwością dopięcia płóz narciarskich (uważam że w naszym klimacie to zbytek).
    Trzeba sprawdzić co jest Wam potrzebne i co jest obecnie na rynku.

    Nie wiem jak masz budżet. Jeśli nieograniczony to Thule.
    Jeśli ograniczony to Chariot na OLX. Chariot nie jest już produkowany ale pasują często części od Thule.
    Potem można patrzeć na używane Thule, sądzę że będzie już droższe od używek Chariota.

    Z Chariota mieliśmy model CX1, z prawie pełnym wyposażeniem.
    Z Thule też ówcześnie najwyższy CX2 - na dwójkę dzieci. Sprzedałam w zeszłym roku.
    W obu przypadkach, mimo iż przyczepki wieloletnie, kupujący zadowoleni.
    Nie szukali mnie potem z reklamacjami. Nie chodzi o mnie - chodzi osprzęt, jest go dość łatwo utrzymać w czystości. Porządny jest - na lata.

    Kojarzę marki Croozer, Burley, Hamax... jednak nie miałam z nimi do czynienia.

    Z tematów ujemnych:
    - perspektywa jazdy na nartach - przyczepki nawet te wypasione są dość ciężkie, nie wyobrażam sobie ciągnięcia tego na nartach.
    - pchanie wózka sportowego podwójnego w funkcji joggingu też wymaga pewnej krzepy
    - w tańszych modelach przyjrzeć się wentylacji przyczepki żeby dziecko miało czym oddychać i jednocześnie było izolowane od słońca i kurzu
    - dzieci mogą sobie dokuczać podczas jazdy w podwójnej
    - mogą za dużo spać - wolałam jak mi śpią w nocy
  • Dzięki @wiesia, bardzo cenne spostrzeżenia. Znajomi polecali nam thule i burleya. Nastawiamy się głównie na podwójną wersję, bo przy naszej konfiguracji wydaje się to najwygodniejsze.
    A polecasz jakąś markę rowerów dla dorosłych?
  • @mamlu co do rowerów dla dorosłych to konrketnie nie. Za dużo się zmieniło.
    Szukałabym po polskich firmach dla zasady.
    W gruncie rzeczy chyba wszyscy producenci rowerów robią to samo. Opracowują u siebie lub w Chinach ramy i do tego montują części Shimano lub SRAM. Im wyższa grupa tym lepiej chodzi, lżejsze - ale drożej. No i też pytanie o zastosowanie, bo ja tam jakąś wiedzę mam jeśli chodzi o rowery szosowe i MTB, ale krossowe czy miejskie to nie bardzo mój temat.

    MTB Shimano od grupy części od najtańszej do najdroższej:
    Altus, Acera, Alivio, Deore, SLX, ZEE, Saint, Deore XT, Deore XT Di2 (ster. elektr), XTR, XTR Di2.
    Alivio za moich czasów było bardzo, bardzo OK.
    Sama mam obecnie najnowszy napęd (łańcuch, korba, tylna zębatka) Deore w starym 12l ramie Scotta - jak widzisz to jest dość niska grupa, ale sprawuje się bardzo OK - robię setki km w miesiącach letnich, a zimą dziesiątki. Mąż w starym rowerze miał Acera, jeździł kilkanaście x w roku. Dobrze zmieniało biegi. Niżej niż Acera w amatorskim rowerze bym nie schodziła. Prawdopodobnie manetki i tylna przerzutka w takich gotowych rowerach będą wyższej klasy a korba, kaseta (tylna zębatka) już gorsze, bo mało który klient na to patrzy. Ale na korbę warto patrzeć, bo tania jest ciężka i mniej wytrzymała - gorsze stopy.
    Podziękował(a) 1mamlu
  • My mieliśmy podwójnego croozera używanego. Świetnie się nam sprawdzał na wakacjach.

    Teraz kupiliśmy nowego burleya, podwójnego, z amortyzacją. Mąż znalazł jakąś promocję w niemieckim sklepie online.

    Fotelik mamy hamax, ten który można rozłożyć, jak dziecko zaśnie.
    Podziękował(a) 1mamlu
  • Jeśli fotelik to tylko taki na przód! Uwielbiałam w nim wozić dzieci a i one były szczęśliwe;) kupiłam go na forum od Wiesi:) 4 córkę będę w nim wozić latem:)
    Podziękował(a) 1wiesia
  • To jeszcze się pochwal @uJa jaki to dokładnie :) o tych fotelikach hamax pamiętam, że na starym forum było dużo dobrego napisane
  • Jakby kto potrzebował oddam przyczepkę dwuosobową. Wymaga nowych opon i wyprania, bo stoi pod wiatą a na wsi jak to na wsi..
    Tylko odbiór osobisty
  • mamlu powiedział(a):

    To jeszcze się pochwal @uJa jaki to dokładnie :) o tych fotelikach hamax pamiętam, że na starym forum było dużo dobrego napisane

    Nie wiem:/ ale to nie ma dużego znaczenia;) ważne żeby to był fotelik na kierownicę na przód roweru, chyba są tylko 2 lub 3 rodzaje, wszystkie dobre.
    Podziękował(a) 1mamlu
  • Popieram @uJa. Jedyna przewaga przyczepki nad fotelikiem montowanym na przedzie, to że w przyczepce może jechać prawie noworodek.
    W foteliku to jednak już jako tako siedzące dziecko.
    Ale odkąd takie dzieci miałam to wolałam fotelik.
    Przyczyną było:
    - niespanie dziecka podczas wycieczki
    - możliwość bycia blisko, objaśniania świata (takie mega przyjemne z pożytecznym)

    @uJa ma od nas WeeRide.
    Myśmy potem kupili Thule na przód i na tył oraz rower miejski z odpowiednim przebiegiem linek hamulcowo przerzutkowych, żeby przy moim niskim wzroście dało się zamontować oba na raz.

    Już wszystko poszło w świat... A dobry czas to był (i sprzęt).
    Podziękował(a) 1mamlu
  • Z nowego dzisiusia to się najbardziej ucieszyłam że sobie będziemy mogły jeździć:) no bardzo to lubiłam i cieszę się że na wiosnę i na lato już będzie podrośnięta:)
    Podziękował(a) 1wiesia
  • Potrzebujemy kupić rower trekkingowy dla nastolatki. To ma być prezent, więc nowy raczej. Budżet to max 3 tys. Czy ktoś mógłby doradzić? W ogóle się nie znam :/
  • edytowano maja 2023
    @groszek
    W PL chyba nie kupisz, klienci się skarżą że coraz gorszy osprzęt za tą samą cenę :'(
    Jeśli może być góral to tu jest przecena:
    PINNACLE
    Kapur 3 Mountain Bike £600.00 (było £900.00)
    https://www.evanscycles.com/
    https://www.evanscycles.com/brand/pinnacle/kapur-3-mountain-bike-709366#colcode=70936611
    Uwaga: rama nie może być za duża, spytaj @wiesia

    Na zdjęciu widzisz przerzutkę Deore i to jest więcej niż Ci potrzeba. Pytanie czy reszta osprzętu dorównuje flagowej przerzutce, ale w tym przypadku to raczej cena czyni cuda, trzeba doczytać w specyfikacji. Od poziomu Shimano Deore możesz wymagać że nie da się zarżnąć, prędzej rowerzystka zipnie.

    Najlepsza była by damka, tzn. rama i kierownica z geometrią dostosowaną do kobiecych proporcji. Ale jak jest unisex na wyprzedaży to bym brał okazję, potem ktoś inny dorośnie.

    Czytam że odległość między siodełkiem a kierownicą jest duża, to niedobrze przy długich trasach.
    Geometrię i rozmiar ramy można dobrać na porządnej siłowni albo w sklepie rowerowym.
    A tu opinia dziennikarza:

    Pinnacle Kapur 3 review

    Low price doesn’t result in poor performance
    Our rating
    4.0 out of 5 star rating
    https://www.bikeradar.com/reviews/bikes/mountain-bikes/pinnacle-kapur-3-review/
    Podziękował(a) 1groszek
  • Wiem, że zawsze dobre rowery miał Author.
    Podziękował(a) 1NC500
  • edytowano maja 2023
    @NC500 dziękuję Ci bardzo, ale niestety to mam być damka i nie góral ;), więc pewnie będę musiała zdać się na doradztwo obsługi w sklepie. Bo też za dużo czasu nie mam, żeby przez internet zamawiać
  • @groszek Unibike ma dobre trekkingi. Przynajmniej miał parę lat temu i nie oszukiwał na osprzęcie montując tylko jedną dobrą przerzutkę, żeby się nazwą pochwalić, a koszty ciąć, jak inni producenci. Ale nie wiem jak jest obecnie. Zwracaj też uwagę na wagę, bo trekkingi potrafią bardzo ważyć, a to nie jesy wygodne w użyciu. Naturalnie będą ważyć wiecej niż MTB czy cross, no z reguły sa z dodatkowym wyposażeniem (bagażnik, oświetlenie)
    Podziękował(a) 1groszek
  • Moj Mąż jest fanem Unibike, właściwie wszyscy mamy te rowery, ja mam voyagera i super się na nim jeździ. Tylko on teraz trochę ponad 3000 chyba 3200
    Podziękował(a) 1groszek
  • edytowano maja 2023
    Przecież górala łatwo przerobić na trekkingowy: 2 bagażniki i szybkie opony. W drugą stronę nie. Na górskim można omijać szosy, zawsze to bezpieczniej i przyjemność z jazdy nieporównywalna.

    Pinnacle oszczędza na ramach, ale raczej nie na osprzęcie. Mamy jeden.

    Żona całe studia przejeździła na 15 kilogramowym stalowym rowerze i to z Hi-Ten'u, nie Chro-Mo. Nie narzekała, osprzęt Shimano STX chodził jak w zegarku. Stawiałbym na kompletny osprzęt jak najwyższej grupy, Shimano i SRAM to równie dobre firmy.
    Tyle że SRAM brzmi dużo lepiej.

    Warto wymienić mostek -^

  • @NC500, sorry ale argument, że żona studia przejeździła... :D
    Ja pol dzieciństwa przejeździłam na składaku, drugie pół na wagancie bez przerzutek i amortyzacji. No, źle nie było. A jednak teraz takich nie kupuję ani innym nie polecam... ;)

    MTB kocham całym sercem, ale jednak do czego innego służy niz trekkingowy, ma zupełnie inną geometrię a inne opony są tylko jednym małym elementem.
  • @NC500 dzieki za zaufanie / przywołanie.

    @groszek dlaczego trekking?

    W zeszłym tygodniu napisałabym, że się na trekingach nie znam... ale w poniedziałek, pożyczyłam coś podobnego; jeden z tych za 3,8tys.:
    https://www.sklep.eurorower.pl/pl/c/Rowery-trekkingowe/86/1/default/1/f_producer_5/1/f_at_2_6/1

    Po równym, płaskim typu ścieżka rowerowa jedzie się bardzo dobrze i wygodnie siedzi, po drodze gruntowej też w miarę OK, natomiast jakieś kocie łby lub nierówności - dominuje wrażenie 'klamota'. Nie ma sił by było inaczej, trzęsą się te wszystkie błotniki, bagażniki.
    Waga oczywiście słuszna. Mój ma dodatkowo koszyk na bidon i 2 zabezpieczenia. Jedno 'na szprychy' jest chyba seryjnie montowane.

    Trochę przeszkadzało, że w pożyczonym egzemplarzu (to pewnie ma wpływ na zadbanie), łańcuch nie wchodzi już lekko na największą tarczę, a pamiętam że to częsta przypadłość.

    To tak w bardzo skromnej praktyce. Wzięłam rower z miasta i przewiozłam się po bardzo różnych nawierzchniach ponad 30km do domu na wieś.
    Jednak wolę MTB: zgrabniej się porusza pod strome kraweżniki, pozwala pokonywać realne przeszkody, lżejszy jest. Ale to wiadomo za cenę pochylonej pozycji i większych oporów z szerokich opon.
    Podziękował(a) 1groszek
  • @wiesia, o trekingowy prosi tą dziewczynka, której robimy prezent. Z tego co wiem, to jeździ po wiejskich asfaltowych drogach, ewentualnie gruntowych
    Podziękował(a) 1wiesia
  • @groszek jak znajdziecie coś fajnego, proszę wklej tutaj linka :)
    Moja 11-latka ma fantazje o damce z koszykiem...
    W ramach ciekawostki "lajfstajlowy rower": https://www.woombikes.pl/products/now6
  • edytowano maja 2023
    Kiedyś starsza córeczka zażądała górskiej damki Gianta, bo taka jej się podobała. Ale na wyprzedaży była wcześniejsza podówczas wersja tego roweru:
    https://www.norco.com/bikes/kids/all-purpose/storm-youth/2023-storm-24-disc/

    Jak zapłaciłem w Internecie to się obraziła i powiedziała że nie będzie na nim jeździć. Rower wreszcie przyszedł, zaczęła wycinać nim takie kółka na parkingu że prawie w miejscu zawracała.
    To fat bike, prawie.

    @Bambidu hamulce Shimano cantilever STX działały idealnie, dzisiejsze hamulce Deore to przy nich złom, chyba że kogoś stać na drogą grupę i wymianę albo od razu kupi drogi rower.
  • Rejczel powiedział(a):

    Wiem, że zawsze dobre rowery miał Author.

    Chyba warto tu napisać, że wśród rowerów Author'a, są takie trochę perełki dla dzieci:
    - 16", waga 6.5kg https://pl.author.eu/mlodziezowe/dzieciece-16/author-record-16-2023-ua42942301
    - 20", waga 8.6kg https://pl.author.eu/mlodziezowe/mlodziezowe-20/author-record-20-2023-ua42942801
    - 24", waga 10,5kg https://pl.author.eu/mlodziezowe/mlodziezowe-24/author-ultima-24-2023-ua42943401
    - 26", waga 10,8kg https://pl.author.eu/mlodziezowe/mlodziezowe-26/author-limit-26-2023-ua42943601

    Te rowerki Woom, które ja tu bardzo i z serca reklamuję, waża co prawda jeszcze o ok 1kg mniej, ale cena jest +(400-700)zł
    Nadal brałabym Wooma, bo mniej traci na wartości przy odsprzedaży.

Zostaw komentarz

PogrubionyKursywaPrzekreślenieLista numerowanaLista nieuporządkowana
Emoji
Attach file
Attach image
Wyrównaj do lewejWyśrodkujWyrównaj do prawejPrzełącz widok HTMLPrzełącz pełna stronaPrzełącz światła
Upuść obraz/plik