Indoktrynacja katolicka w szkołach

Choć w ostatnich latach częściej się słyszy o rezygnacji uczniów z lekcji religii, to mimo wypisania nadal spotykają się z silnym oddziaływaniem katolicyzmu w życiu szkolnym. Wystawy prac z konkursów religijnych, apele z okazji dni papieskich, tytułowanie szkoły im. Jana Pawła II bądź innych świętych czy krzyże w klasach to nieprawidłowości, które łamią konstytucyjne prawo do wolności wyznania. Fundacja Równość w Szkole stworzyła poradnik dla rodziców, jak podjąć interwencję zaniechania tych naruszeń. Na "mapie nierówności" są setki zgłoszeń.


https://mamadu.pl/152153,mapa-szkol-indoktrynujacych-religijnie-czy-lekcje-religii-sa-obowiazkowe#

Komentarz

  • Zgadzacie się? Czy polska szkoła rzeczywiście jest wyznaniowa?
  • Z tego co widzę, to jest zależna od dyrektora. Zarówno w mieście jak i na wsi.


    Jak dyrektor praktykujący katolik, to gender nie wpuści, a jak lewacki- to będzie wręcz odwrotnie.
  • jest wyznaniowa
    Podziękował(a) 1Bea
  • Tez uważam, ze jest wyznaniowa.
  • wiecie co takie 2 przykłady.

    odwiedziłam znajoma z ed, nie wiedziałam jaki ma światopogląd . W domu, naklejki czarne marsze, wieszaki itp. Powiedziała, że przeszła na ed bo dzieci musiały się uczyć o Janie Pawle II oraz śpiewać o aniołach (nie mowiła nawet o kolędach tylko o piosence o aniołach, która dzieci miały zaśpiewać w świeckim przedstawieniu światecznym. A ona sobie tego nie życzy bo to jest narzucanie światopoglądu.

    przybita tym byłam, i tego samego dnia gadałam z inna znajomą, zdecydowanie niewierzącą, dzieci nieochrzczone, która mi mówi, że jej dzieci właśnie będą mieć niedługo koncert kolę bo są w jakimś chórze czy zespole i ze ona zaprasza.


    wyznaniowa szkoła by miała modlitwy przed lekcjami , oboiwązkową religię itp.

    Mi się wydaje, że niewierzącym takim po prostu a nie wojującym z kościołem to nie przeszkadzają np jasełka czy to, że szkoła jest imienia Jana Pawła II. Historycznie to była ważna postać dla Polski.
    Podziękował(a) 1Ojejuna
  • AB_ powiedział(a):

    jest wyznaniowa

    Bea powiedział(a):

    Tez uważam, ze jest wyznaniowa.

    A spróbowałybyście rozwinąć?
  • @Aneczka08 ale odwracając w drugą stronę: ja bym się nie zgodziła na "po prostu": tęczę, prezerwatywy, halloween, a nawet krasnoludek zamiast Świętego Mikołaja mi w przedszkolu przeszkadzał.
    Więc jestem w stanie zrozumieć, że komuś, kto nie jest niepraktykujący ale w coś wierzący, tylko raczej z przekonania niewierzący- że takiej osobie mogą przeszkadzać jasełka i kolędy.

    Podziękował(a) 1agnieszkamama
  • Uważam że masz rację @Paulina , tylko dlaczego to jest tak że jasełka są narzucaniem wiary, a halloween "tak po prostu jest"?
    Bo ja raczej widzę że tego się sobie nie przeciwstawia. Wszelkie tęczowe piątki to jest raczej ubogacanie kulturowe. A tradycje związane z katolicyzmem już nie.
    Podziękował(a) 1Rejczel
  • edytowano kwietnia 2021
    Tak, i tutaj @mader zdecydowanie się z Tobą zgadzam. Z moich obserwacji wynika, że jednak ta indoktrynacja idzie coraz częściej w stronę wręcz odwrotną niż katolicka.
  • Nie wiem czy to indoktrynacja. Pseudokatecheza na pewno. Kolorowanki. Podręczniki pisane przez księży, którzy nie mają pojęcia o dzieciach...
    Podziękował(a) 2Wanda agnieszkamama
  • Raczej mam poczucie, że nasza kultura jest wyznaniowa. Trudno się odciąć od korzeni. Jan Paweł II był jednak jedną z najwybitniejszych postaci 20 wieku.
    Podziękował(a) 2AB_ Skatarzyna
  • Neutralność światopoglądowa nie istnieje.
  • Katarzyna powiedział(a):

    Neutralność światopoglądowa nie istnieje.

    Od kiedy powstała grupa na fb dla rodziców naszej przedszkolnej grupy i mogłam sobie zobaczyc ile matek w naszym konserwatywnym miasteczku oflagowalo się proaborcyjnie, znacznie spadl moj entuzjazm wobec publicznego przedszkola. Szkoły w ogole sobie nie wyobrażam.
    Podziękował(a) 4Katanna TecumSeh Paulina Shrekowa

Zostaw komentarz

PogrubionyKursywaPrzekreślenieLista numerowanaLista nieuporządkowana
Emoji
Attach file
Attach image
Wyrównaj do lewejWyśrodkujWyrównaj do prawejPrzełącz widok HTMLPrzełącz pełna stronaPrzełącz światła
Upuść obraz/plik